TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Įsigalioja ES ir Kanados laisvosios prekybos sutartis CETA: ką ji suteiks?

Kanados vėliavos
„Scanpix“/AP nuotr. / Kanados vėliavos
Šaltinis: BNS
0
A A

Ketvirtadienį, rugsėjo 21 d., laikinai įsigalioja Kanados ir Europos Sąjungos laisvosios prekybos sutartis, oficialiai vadinama išsamiu ekonomikos ir prekybos susitarimu (CETA).

„Šis susitarimas atspindi būtent tokią prekybos politiką, kokios mes norime: tai turi būti ekonomikos augimą skatinanti priemonė, kuri ne tik būtų naudinga Europos įmonėms ir piliečiams, bet taip pat leistų skleisti mūsų vertybes, pasinaudoti globalizacijos pranašumais ir formuoti pasaulio prekybos taisykles“, – šia svarbia ES prekybos politikai proga pareiškė Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude‘as Junckeris.

„Mūsų eksportuotojų padėtis netrukus pasikeis. Laikinai įsigaliojęs susitarimas leis ES įmonėms ir piliečiams iškart pajusti jo naudą. Tai geras ženklas pasaulio ekonomikai ir galima paskata ekonomikai augti ir darbo vietoms kurti. CETA yra šiuolaikiškas ir pažangus susitarimas, kuriuo patvirtiname savo įsipareigojimą dėl vertybėmis grįstos laisvos ir sąžiningos prekybos“, – sakė už prekybą atsakinga Komisijos narė Cecilia Malmstroem.

CETA sutartis pradedama laikinai taikyti rugsėjo 21 d., prieš tai ES valstybėms narėms patvirtinus jį Taryboje ir pritarus Europos Parlamentui. Visiškai ir galutinai jis įsigalios tik tada, kai jį ratifikuos visos ES valstybės narės. Komisija bendradarbiaus su ES valstybėmis narėmis ir Kanada, kad užtikrintų sklandų ir veiksmingą susitarimo įgyvendinimą.

Ką suteiks CETA?

CETA atveria naujų galimybių bet kokio dydžio ES įmonėms eksportuoti į Kanadą. Jis leis ES įmonėms sutaupyti 590 mln. eurų per metus – tiek muitų jos kasmet sumokėdavo už į Kanadą eksportuojamas prekes. Nuo rugsėjo 21 d. CETA sutartimi panaikinami muitai 98 procentams produktų, kuriais ES prekiauja su Kanada. Be to, jis ES įmonėms suteikia geresnes negu bet kada anksčiau ne Kanados įmonėms suteiktas galimybes dalyvauti Kanados viešųjų pirkimų konkursuose, ir ne tik federaliniu, bet ir provincijų bei savivaldybių lygmenimis.

Šis susitarimas bus ypač naudingas mažesnėms įmonėms, kurioms biurokratinių išlaidų, patiriamų eksportuojant į Kanadą, našta ypač sunkiai pakeliama. Susitarimas smulkiajam verslui leis sutaupyti laiko ir pinigų.

CETA sutartimi bus atveriama naujų galimybių Europos ūkininkams ir maisto gamintojams, tačiau kartu bus visiškai apsaugomi importui jautrūs ES sektoriai. ES dar plačiau atvėrė savo rinką tam tikriems Kanados produktams, tačiau tai padaryta taikant ribojamas nuostatas, o kartu užtikrintos geresnės galimybės eksportuoti Europai svarbius produktus į Kanados rinką. Tarp tokių produktų galima paminėti sūrį, vyną ir spiritinius gėrimus, vaisius, daržoves ir perdirbtus gaminius. Be to, CETA sutartimi Kanadoje bus apsaugotos 143 ES geografinės nuorodos – aukštos kokybės regioniniai maisto produktai ir gėrimai.

CETA bus naudinga ir 500 mln. ES vartotojų. Įsigaliojus šiam susitarimui padidės pasiūla, o Europos standartai nesikeis, nes į ES rinką galės patekti tik produktai ir paslaugos, visiškai atitinkantys visas ES taisykles. CETA nė kiek nepakeis ES maisto saugos kontrolės standartų, įskaitant taikomas genetiškai modifikuotiems produktams ar hormonais šertų galvijų mėsai.

Susitarimas taip pat leidžia užtikrinti didesnį paslaugų ekonomikos sektoriaus teisinį aiškumą, gerinti įmonių darbuotojų judumą ir kurti įvairių profesinių kvalifikacijų – nuo architekto iki kranininko – abipusio pripažinimo sistemą.

ES ir Kanada CETA pasirašė 2016 m. spalio 30 d., ES valstybėms narėms patvirtinus jį Taryboje. Vasario 15 d. jam pritarė ir Europos Parlamentas, o 2017 m. gegužės 16 d. ratifikavo Kanada. Taip sudarytos laikino taikymo sąlygos, kai tik Kanada priėmė visas būtinas įgyvendinimo taisykles.

CETA bus visiškai įgyvendinama, kai ją pagal savo vidaus konstitucinius reikalavimus ratifikuos visos valstybės narės.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką