Dabar populiaru
Publikuota: 2012 gruodžio 14d. 06:09

Išrink 2012 m. sunkiausią finansinę naštą: kas šiemet labiausiai tuštino tavo piniginę?

Piniginė
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Piniginė

Patiekalas iš maltos kiaulienos jums šių metų spalį kainavo beveik 13 proc. daugiau, nei pernai gruodį. Mėgstate bananus? Dabar už juos sumokate 17 proc. daugiau. Per metus brango praktiškai viskas – šildymas, Elektra, benzinas, duona, knygos. Kokios prekės ar paslaugos brangimas jums, 15min.lt skaitytojai, buvo skaudžiausias?

Per metus prekės ir paslaugos brango apie 3,4 proc. Taigi jei prieš metus jūsų išlaidų krepšelis sudarė 1000 litų, dabar išleidžiate apie 1034 litus. Tačiau tokia statistika, vargu ar, daug pasako. Juk, jei Petras suvalgė dvi vištas, o Ona nulį, vidutiniškai kiekvienas suvalgė po vieną. Taip ir šie metai – vieniem finansinė našta liko tokia pati, kitus galbūt nuskurdino.

Kaip šiemet gyvenote jūs? Kas jūsų piniginę šiemet ištuštino labiausiai? O gal papildė?

`arūno Bulotos/15min.lt nuotr./Katinas
Šarūno Bulotos/15min.lt nuotr./Katinas

Šildymas. Jis brango ir šiemet. Tik šilčiau namuose nepasidarė. Energetikų teigimu, šis šildymo sezonas bus rekordiškai brangus. Vidutiniškai brango 4 proc. Tačiau kai kuriems, pavyzdžiui, Visagino gyventojams, išlaidos šildymui augo 11 proc. Minimalią mėnesinę algą gaunančiam visaginiečiui 11 proc. – ne lašas jūroje. Jei jūs vienas gyvenate 30 kvadratinių metrų ploto nerenovuotame senos statybos name Visagine, pernai šildymui išleidote apie 210 Lt per mėnesį, šiemet – 233 litus. Jei gaunate minimalią mėnesinę algą (715 litų į rankas), turbūt ir 23 litai jums neatrodo menkniekis.

Dujos. Liepą gamtinių dujų kainos smarkiai šoktelėjo. Daugiausia dujų suvartojantiems klientams jos brango 24 proc. Tuo metu, pavyzdžiui, maistą ant dujinių viryklių gaminantiems Lietuvos gyventojams jos pabrango beveik 20 proc. Vadinasi, maltos kiaulienos kotletas jums kainuoja ne 15 proc. (kiek pabrango kiauliena), o dar šiek tiek brangiau.

Tomo Urbelionio/BFL nuotr./Dujos
Tomo Urbelionio/BFL nuotr./Dujos

Tuo metu valdžiai taip ir nepavyko susiderėti su „Gazprom“ dėl mažesnių dujų kainų. Tiesa, Lietuvos ir Rusijos dujų milžinės ginčas pasiekė Stokholmo arbitražą.

Elektra. Nauji metai – naujos ir sąskaitos už elektrą. Žinoma, didesnės. Namų ūkiui, vidutiniškai per mėnesį sunaudojančiam apie 144 kWh, išlaidos už elektros energiją augo  apie 2 Lt per mėnesį. Tačiau, panašu, kad apie elektros kainų šuolį galima bus kalbėti kitąmet. 2013 metais smarkiai augs viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) mokesčio dalis. Todėl tikėtina, kad elektros kaina gali augti apie 5-6 centus už kilovatvalandę.

Degalai. Klausimą, ar benzino kaina perkops 5 Lt kartelę, sau turbūt uždavė kiekvienas vairuotojas, užsukęs į degalinę. Kovą benzino litras jau kainao per 5 Lt. Iš spūsčių keliuose, panašu, itin skaudus degalų brangimas gyventojams nebuvo. Nuo tada kainos šiek tiek smuko, tačiau vis dar svyruoja apie 5 litų žymą.

Reuters/Scanpix nuotr./AvtoVAZ Lada Klassica 2101
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„AvtoVAZ“ Lada Klassica 2101

Statistikos departamento duomenimis, nuo pernai gruodžio iki šių metų spalio benzinas brango apie 12 proc.

Nuo kitų metų greičiausiai vėl didės akcizai gazoliams. Didinti tarifą Lietuva privalo, nes yra įsipareigojusi Europos Sąjungai. Todėl, jei Seimas tam pritars, kitąmet litras dyzelino galėtų brangti apie 12 centų.

 123rf.com nuotr. /`iems nesaldiems vieno kąsnio pyragėliams labiausiai tiks vynuoginiai pomidorai.
123rf.com nuotr. /Šiems nesaldiems vieno kąsnio pyragėliams labiausiai tiks vynuoginiai pomidorai.

Maistas. Lietuviai maždaug trečdalį savo išlaidų skiria maistui. Pagal šį rodiklį Europos Sąjungoje atsiliekame tik nuo Rumunijos. Todėl bet koks pagrindinių maisto produktų brangimas juntamas kiekvienoje šeimoje.  Pavyzdžiui, kiaušiniai šių metų spalų buvo 34 proc. brangesni, nei pernai gruodį, bananai – beveik 17 proc., sūdyta silkės filė – 12,5 proc. Statistikų skaičiavimais, dažniausiai vartojamos maisto prekės nuo pernai gruodžio pabrango 5 proc. Tuo metu atlyginimų augimas – tik popierinis. Realus lietuvių darbo užmokestis, priešingai nei kaimynų latvių ir estų, ir toliau krenta, todėl ir kainų augimas Lietuvoje skaudesnis.

Fotolia nuotr./`irdelė knygos lapuose
Fotolia nuotr./Širdelė knygos lapuose

Poilsis ir kultūra. Tai, kad į kiną nueiti šeštadienio vakarą kainuoja beveik tiek pat, kiek nueiti į teatrą, daugelis jau seniai priprato. Šiemet niekas smarkiai ir nesikeitė. Tačiau, turint omenyje, kad brango maistas, degalai, augo komunalinės išlaidos, o realaus atlyginimų augimo nepajuto beveik niekas, pinigų gerai knygai, vakarui teatre, kine, parodoje, liko mažiau. Ar dėl to, kad per metus šalyje brango praktiškai viskas, nesuprastėjo jūsų poilsis? Ar vis dar tiek pat lėšų galite skirti kultūrai?

Diagrama apačioje vaizduoja, kokia dalis lėšų yra skiriama atitinkamiems produktams ar paslaugoms:

15min.lt vizualizacija/Vartotojo krepaelis
15min.lt vizualizacija/Vartotojo krepšelis

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką