Dabar populiaru
Publikuota: 2009 kovo 25d. 14:43

JAV gina dolerį, o Kinija abejoja jo vaidmeniu

Pinigai
Photos com.nuotr. / Doleriai

Jungtinės Valstijos antradienį gynė dolerio, kaip pagrindinės pasaulio valiutos naudojimą ir nekreipė dėmesio į Kinijos raginimus atsisakyti jo, kaip tarptautinės rezervų valiutos.

Prezidentas Barackas Obama per spaudos konferenciją Baltuosiuose rūmuose sakė, kad „doleris šiuo metu yra nepaprastai tvirtas“ ir nors Jungtinės Valstijos dabar išgyvena sunkų etapą, doleris turi didelį investuotojų pasitikėjimą.

„Netikiu, kad reikia kokios nors pasaulinės valiutos“, – sakė B.Obama.

Tačiau Kinijos liaudies banko valdytojo Zhou Xiaochuano raginimas pakeisti dolerį, kuris rezervų valiuta tapo po Antrojo pasaulinio karo, kitokiu etalonu, kurį valdytų Tarptautinis valiutos fondas, yra rimtas pasiūlymas, sakė vienas TVF aukšto rango pareigūnas.

Tuo tarpu vienas aukšto rango pareigūnas iš Europos Sąjungos (ES), kurios bendra valiuta centriniuose bankuose įgyja vis didesnę dalį kaip rezervų valiuta, sakė, kad doleris ir toliau lieka neginčijama dominuojanti rezervų valiuta.

JAV federalinės rezervų sistemos vadovas Benas Bernanke ir iždo sekretorius Timothy Geithneris per vieną svarstymą Kongrese sakė, jog neleis atimti iš dolerio pagrindinės atsarginės valiutos statuso, kaip siūlo Pekinas.

Vienas aukšto rango pareigūnas iš Europos Sąjungos (ES) sakė, kad doleris ir toliau lieka neginčijama dominuojanti rezervų valiuta.

Per tą svarstymą vienas įstatymų leidėjas jų paklausė: „Ar kategoriškai pasipriešintumėte Jungtinių Valstijų pasitraukimui nuo dolerio ir pasukimui prie pasaulinės valiutos, kaip siūlo Kinija?“

T.Geithneris iš karto atsakė: „Aš atsisakyčiau“.

„Aš taip pat“, – pridūrė B.Bernanke.

Kinija yra didžiausia Jungtinių Valstijų kreditorė ir pagrindinė JAV iždo obligacijų (sausį – už 739,6 mlrd. dolerių), turėtoja, rodo JAV duomenys. Ji taip pat yra didžiausia pasaulyje JAV dolerių, kaip rezervų valiutos, turėtoja – turi daugiau kaip trilijoną dolerių.

Būdama tokioje dominuojančioje padėtyje, „Kinija, regis, darosi vis kategoriškesnė dėl savo teisių“, pažymėjo valiutų analitikas Andrew Buschas iš „BMO Capital Markets“.

Zhou Xiaochuano komentarai pasirodė vos dvi savaitės po to, kai Kinijos premjeras Wen Jiabao pademonstravo nelabai dažnai rodomą susirūpinimą ir paragino JAV ekonomikos planuotojus apsaugoti Kinijos aktyvus.

„Paskolinome Jungtinėms Valstijoms milžiniškus pinigų kiekius. Žinoma, esame susirūpinę savo aktyvų saugumu“, – sakė Wen Jiabao, Jungtinėms Valstijoms kovojant su didžiausia finansine krize nuo Didžiosios depresijos laikų.

Savo susirūpinimą Kinija išreiškė tokiu metu, kai doleris patyrė smūgį po praėjusią savaitę priimto Federalinės rezervų sistemos sprendimo siekiant gaivinti šalies ekonomiką nupirkti iki 300 mlrd. dolerių ilgalaikėmis iždo obligacijomis ir padidinti hipotekos vertybinių popierių įsigijimą 750-čia mlrd. dolerių.

ES ekonomikos ir pinigų politikos komisaras Joaquinas Almunia sakė, kad doleris liks kaip neginčijama pagrindinė rezervų valiuta net ir tokioms kylančioms ekonomikoms kaip Kinija vaidinant vis svarbesnį vaidmenį pasaulio ekonomikoje.

„Santykinės ekonominės galios keičiasi, – sakė jis per spaudos konferenciją Europos Parlamente Strasbūre. – Tačiau nesitikiu didelių struktūrinių pasikeitimų dėl to vaidmens, kurį doleris šiandien vaidina kaip rezervų valiuta“.

Šie debatai dėl dolerio vaidmens vyksta prieš G-20 šalių viršūnių susitikimą, kuris balandžio 2 dieną įvyks Londone ir kurio metu pasaulio lyderiai bei tarptautinės organizacijos, tarp jų – TVF, turi aptarti finansų sistemos reformavimą.

Rusija taip pat pasiūlė viršūnių susitikimui aptarti supranacionalinės rezervų valiutos sukūrimą. TVF 1969 metais kaip tarptautinius rezervų aktyvus sukūrė specialiąsias skolinimo teises (SDR), bet jas naudoja tik vyriausybės ir tarptautinės institucijos.

„Argumentai dėl tokio dalyko padarymo turi ekonominių privalumų, tačiau praktiniam tokios sistemos įgyvendinimui tikriausiai prireiktų milžiniškų pastangų ir didelio ekonominių galių konsensuso“, – sakė valiutos strategas iš „Scotia Capital“ Sacha Tihanyi.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką