Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV nebegali skolintis – valstybės skola pasiekė 18 trln. dolerių

Baltieji rūmai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Baltieji rūmai
Šaltinis: traders.lt
0
A A

Nuo šio pirmadienio JAV ir vėl įsigaliojo draudimas toliau skolintis virš nustatytos maksimalios skolinimosi ribos, kuri siekia apie aštuoniolika trilijonų dolerių, t.y. maždaug tiek, kiek dabar ir sudaro šios šalies viešoji skola.

Tačiau ekspertai atkreipia dėmesį, jog šalies Iždo departamentas turi rezervų, kurių pakaks iki šių metų rudens.

Siekdami išvengti JAV nemokumo, šios šalies Kongreso atstovai praėjusių metų vasarį priėmė teisės aktus, remiantis kuriais trylikai mėnesių iki šių metų kovo penkioliktos dienos šalies maksimalaus skolinimosi riba buvo užšaldyta, t.y. tapo nebeaktuali.

Tai reiškia, kad nuo šio pirmadienio Amerikos Iždo departamentas, siekdamas pasiskolinti reikiamą lėšų kiekį, jau negalės leisti valstybinių obligacijų.

Praėjusią savaitę Amerikos Iždo departamento atstovai pranešė, kad šalies viešoji skola jau siekia 18,1 trilijono dolerių, t.y. ji jau yra didesnė už leistiną maksimalią skolos ribą. Iždo departamento vadovas Jackas Lew jau kiek anksčiau šį mėnesį JAV Kongreso atstovams nusiuntė laišką, kuriame paprašė kaip galima greičiau padidinti JAV viešosios skolos limitą.

Remiantis abiejų partijų Kongreso komiteto biudžeto biuro apskaičiavimais, lėšų gali pritrūkti tik spalį arba lapkritį.

Tiesa, bent jau šiuo metu situacija tikrai nėra dramatiška arba kritinė, nes JAV Iždo departamentas turi galimybę panaudoti ypatingas priemones, kurios kuriam laikui padėtų išvengti nemokumo, be to, dėl mažesnio nei prognozuota šalies biudžeto deficito taip pat susidarė ir papildomų lėšų rezervų, kurių turėtų pakakti patenkinti einamąsias išlaidas per ateinančius kelis mėnesius.

Remiantis abiejų partijų Kongreso komiteto biudžeto biuro apskaičiavimais, lėšų gali pritrūkti tik spalį arba lapkritį. Po to, jei bus norima ir toliau skolintis, reikės ir vėl padidinti maksimalios skolos limitą, kuris Amerikoje yra nustatomas remiantis specialiu įstatymų rinkiniu.

„Brookings Institution“ ekspertas Philipas Wallachas pabrėžia, kad šiuo metu situacija yra kontroliuojama, tad nereikėtų artimiausioje ateityje tikėtis katastrofiško scenarijaus.

Tačiau jis pažymi, kad vietoj trumpalaikių sprendimų būtina pagaliau priimti sudėtingus sprendimus siekiant ilgalaikėje perspektyvoje išspręsti sparčiai augančios JAV viešosios skolos problemą.

Tuo tarpu respublikonai, kurie nuo sausio perėmė JAV Kongreso kontrolę, neskuba rengti balsavimo dėl šalies maksimalaus skolinimosi limito padidinimo.

Tačiau respublikonų daugumos lyderis Senate Mitchas McConnellis neseniai užtikrino, kad neleis, jog šalis taptų nemoki ir Kongresas laiku priims atitinkamus sprendimus.

„Aš po lapkritį įvykusių rinkimų aiškiai pasakiau, kad neleisime, jog būtų nutrauktas valdžios darbas, be to, nebus ir šalies bankroto“, – pabrėžė jis.

Tačiau analitikai prognozuoja, kad šiuo klausimu tarp politikų, t.y. respublikonų ir demokratų, nebus išvengta ginčų ir derybų.

traders.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką