Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV prezidentas Barackas Obama pasiūlė Janet Yellen vadovauti Federaliniam iždo bankui

Barackas Obama ir Janet Yellen
„Scanpix“ nuotr. / Barackas Obama ir Janet Yellen
Šaltinis: BNS
0
A A

JAV prezidentas Barackas Obama pasiūlė ekonomistę Janet Yellen vadovauti Federaliniam iždo bankui, o šis žingsnis, kaip tikimasi, padės tęsti pigaus skolinimo politiką bei pastangas sumažinti nedarbą.

Jeigu jos kandidatūra būtų patvirtinta, J.Yellen Beną Bernanke Federalinio iždo banko pirmininko poste pakeistų nuo ateinančio vasario, jausdama didelį spaudimą užtikrinti, kad pasaulinės ekonomikos augimas nebūtų sutrikdytas, kai ilgalaikė skatinimo politika galiausiai bus apribota.

B.Obama atvėrė galimybę moteriai pirmąkart stoti prie institucijos, atliekančios pajėgiausios pasaulyje ekonomikos centrinio banko vaidmenį, sakydamas, kad ji yra „nepaprastai kvalifikuota“ tokiam darbui.

„Amerikos darbininkai ir šeimos turės savo gynėją Janet pavidalu“, – B.Obama sakė per ceremoniją Baltuosiuose rūmuose, stovėdamas tarp J.Yellen ir B.Bernanke, primindamas, kad jo siūloma kandidatė „anksti paskelbė pavojų“ dėl gyvenamojo būsto ir finansų burbulų, kurie atvedė prie recesijos 2008–2009 metais.

„Ji yra išbandyta lyderė; ji tvirta. Ne vien dėl to, kad ji kilusi iš Bruklino“, – juokavo prezidentas, ragindamas Senatą kuo greičiau patvirtinti J.Yellen kandidatūrą.

„Ji yra išbandyta lyderė; ji tvirta. Ne vien dėl to, kad ji kilusi iš Bruklino“, – juokavo prezidentas, ragindamas Senatą kuo greičiau patvirtinti J.Yellen kandidatūrą.

„Ji neturi krištolinio rutulio, bet puikiai supranta, kaip veikia rinkos ir ekonomiką – ne vien teoriškai, bet ir tikrame pasaulyje“, – pridūrė jis.

J.Yellen sakė nekeisianti dabartinės Federalinio iždo banko pigaus skolinimo politikos, kuria siekiama sumažinti nedarbą, kuris rugpjūtį tebebuvo didelis – 7,3 procento.

„Reikia daugiau nuveikti, kad sustiprėtų atsigavimas – ypač tiems, kad labiausiai nukentėjo nuo didžiosios recesijos, – pridūrė ji, priimdama B.Obamos paskyrimą. – Federalinio iždo banko mandatas – tarnauti visiems Amerikos žmonėms. Per daug amerikiečių vis dar negali rasti darbo ir nerimauja, kaip apmokės savo sąskaitas bei aprūpins savo šeimas.“

67 metų J.Yellen, sukaupusi patirties daug metų dirbdama universitetuose ir centriniame banke, nuo 2010 metų buvo Federalinio iždo banko pirmininko pavaduotoja.

Federaliniame iždo banke ji nėra naujokė – jau ilgiau nei 12 metų B.Yellen užėmė įvairius postus šioje institucijoje: pradėjusi dirbti ekonomiste, 10-ame dešimtmetyje trejus metus buvo valdybos narė, o 2004–2010 metais vadovavo San Francisko federaliniam iždo bankui.

Nuo 2010-ųjų ji buvo B.Bernanke pavaduotoja, be to, yra Federalinio atvirų rinkų komiteto (FOMC) narė.

Niujorke gimusi J.Yellen ekonomiką studijavo Browono (Brauno) universitete, vėliau Jeilyje, kur įgijo daktarės laipsnį. Jos vyras yra Nobelio ekonomikos premijos laureatas George'as Akerlofas (Džordžas Akerlofas), o sūnus Robertas Akerlofas taip pat yra ekonomikos profesorius.

Ji yra dirbusi profesore Harvardo universitete, o pastaruoju metu – Kalifornijos universitete Berklyje, kur jos vyras taip pat dėsto ir atlieka mokslinį darbą.

Duodama interviu vienam žurnalistui, atkreipusiam dėmesį į šios šeimos pasiekimus ekonomikoje, J.Yellen sakė: „Tiesa ta, jog jei praleistumėte vakarą mūsų namuose, tikriausiai išgirstumėte diskutuojant apie ekonomiką prie vakarienės stalo.“

„Jums tektų valgiaraštis, labiau turtingas diskusijų apie ekonomikos ir politikos reikalus nei žadinantis apetitą daugeliui žmonių“, – pridūrė ji.

Galimybė, jog kandidate bus pasirinkta J.Yellen, tapo didelė, kai numanomas B.Obamos favoritas – buvęs iždo sekretorius Lawrence'as Summersas – atsiėmė savo kandidatūrą, susidūręs su įtakingų demokratų senatorių smarkiu pasipriešinimu.

Nors konservatoriai kritikuoja J.Yellen, jog ji priklauso Federalinio iždo banko „balandžių“ stovyklai, sutelkusiai dėmesį į ekonomikos augimo skatinimą ir nepakankamai susirūpinusiai dėl infliacijos grėsmės, ši ekonomistė neabejotinai bus geriau įvertinta Senate negu L.Summersas.

Senatorė Elizabeth Warren, dalyvavusi Senato bankų komiteto demokratų maište prieš L.Summers paskyrimą, trečiadienį išsakė palaikymą J.Yellen.

„Janet yra sukaupusi nepaprastą patirtį ir pasirodė sugebanti priimti tvirtus sprendimus bei gabi vadovauti“, – sakoma E.Warren pranešime.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką