Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 06 23, 13:27

JAV: Putinas tyčia marins badu dalį besivystančio pasaulio, kad laimėtų karą Ukrainoje

JAV valstybės departamentas trečiadienį pareiškė, kad Rusija vykdo „masinę dezinformacijos kampaniją“ kaltindama Vakarus ir Ukrainą dėl pasaulinės maisto krizės. Šios propagandos skleidimas, pirmiausia, nukreiptas į Artimuosius Rytus ir Afriką, t.y. labiausiai krizės paveiktas teritorijas, rašo „Business Insider“.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas / AP/„Scanpix“ nuotr.

Suprasti akimirksniu

  • Naujoje JAV valstybės departamento ataskaitoje teigiama, kad Rusijos propaganda dėl maisto trūkumo kaltina Vakarus.
  • Jeilio universiteto istorikas Timothy Snyderis sakė, kad V.Putinas, norėdamas laimėti karą Ukrainoje, sukels masinį badą.
  • Rusija buvo kaltinama blokuojanti Ukrainos grūdų, nuo kurių priklauso kai kurių šalių gyventojai, eksportą.

Anksčiau šį mėnesį Jeilio universiteto istorikas Timothy Snyderis perspėjo, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, vykdydamas invaziją Ukrainoje, planuoja kai kurias šalis marinti badu, ketindamas sukeltą masinį badą panaudoti kaip „propagandos varžybų foną“.

„Prasidėjus riaušėms dėl maisto ir plintant badui, Rusijos propaganda kaltins Ukrainą ir ragins pripažinti Rusijos teritorinius laimėjimus Ukrainoje bei panaikinti visas sankcijas“, – įspėjo Jeilio universiteto profesorius ir autoritarizmo ekspertas T.Snyderis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Timothy Snyderis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Timothy Snyderis

Jo vertinimas nedaug skyrėsi nuo to, ką JAV Valstybės departamentas aprašė savo trečiadienio ataskaitoje.

Teritorija aplink Juodąją jūrą, tarp jų – Ukraina ir Rusija, dėl derlingo dirvožemio ir didelės grūdų gamybos apimties vadinama „pasaulio duonos lobynu“, o kai kurios Artimųjų Rytų ir Afrikos šalys daugiau nei pusę kviečių gauna iš Ukrainos.

Tačiau Rusija kaltinama blokuojanti milijonų tonų grūdų eksporto išvežimą iš Ukrainos uostų.

Valstybės departamentas teigė, kad dabar Rusija taikosi į labiausiai nukentėjusius pasaulio regionus, skleisdama melagingus pasakojimus, kuriuose teigiama, kad maisto nepriteklius kyla dėl „neteisėtų, antirusiškų“ sankcijų, Europa „kaupia“ ukrainietiškus grūdus ar net prekiauja ginklais už Kyjivo grūdus, rašo "Business Insider". Šiuos teiginius dažnai išsako Rusijos pareigūnai, o vėliau juos kartoja su Rusija susijusi žiniasklaida.

Pranešime cituojama gegužės 25 d. Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo Afrikos dienos proga pasakyta kalba, per kurią jis paragino Afrikos ambasadorius reikalauti panaikinti sankcijas, kad būtų išspręsta maisto trūkumo problema.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Lavrovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Lavrovas

Kitą dieną S.Lavrovas pasirodė per Rusijos valstybinę televiziją „RT Arabic“ ir apkaltino Vakarus „neokolonializmu ir Afrikos bei arabų šalių šantažu, kad jos prisijungtų prie „antirusiškų“ sankcijų, teigiama pranešime.

„Šia dezinformacija siekiama ir nuslėpti Rusijos kaltę, ir įtikinti rizikos šalių vadovus paremti sankcijų, kuriomis siekiama sustabdyti neteisingą ir žiaurų Rusijos karą Ukrainoje, nutraukimą“, – sakoma pranešime.

Valstybės departamentas pridūrė, kad JAV ir jos sąjungininkės stengėsi išvengti dėl sankcijų kylančios galimos grėsmės pasauliniam maisto saugumui, darydamos išimtis maisto ir žemės ūkio produktams.

„Rusijos vyriausybė turėtų nustoti maistą naudoti kaip ginklą ir leisti Ukrainai saugiai išvežti grūdus, kad būtų pamaitinti milijonai badaujančių žmonių Artimuosiuose Rytuose ir Afrikoje“, – tęsiama ataskaitoje.

T.Snyderis anksčiau teigė, kad V.Putinas tyčia marins badu didžiąją dalį besivystančio pasaulio, kad laimėtų karą Ukrainoje, ir kad masinio bado naudojimas kaip propagandos priemonė yra tik viena iš plano dalių.

Jis sakė, kad Putinas taip pat norintis tautas marinti badu ir tam, kad atsirastų daugiau pabėgėlių ir būtų sukeltas nestabilumas Europoje. Galiausiai jis sakė, kad nutraukus Ukrainos eksportą iškiltų grėsmė jos valstybingumui.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką