Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2017 gruodžio 13d. 14:08

Manija: konkursą Vyčiui sukurti skelbianti Jonavos valdžia jau žino, kaip jis atrodys

Jonavos Vyčio paminklo projektas
Jonavos Vyčio paminklo projektas
Lietuvos miestų lenktynės, kas pirmas pastatys Vyčio paminklą, įsibėgėja. Trečiadienį į lenktynes stojo ir Jonava, kurios valdžia paskelbė viešąjį pirkimą sukurti ir pastatyti paminklą ir obeliską. Tam rajono valdžia nusiteikusi skirti beveik 20 tūkstančių eurų, neįskaičiavus PVM. Nors techninės specifikacijos dokumentuose tiksliai aprašoma, kaip turės atrodyti obeliskas ir pats Vytis, tačiau rajono meras sako, kad nesikiš į menininkų darbą.

Vytis Jonavoje turėtų iškilti Panerių gatvėje, Neries pakrantėje. Sklype, beje, jau stovi kryžius. Trečiadienį Jonavos savivaldybė paskelbė konkursą, kurio laimėtojas turės parinkti tikslią pastatymo vietą, patį paminklą gaminti iš granito luito detalių.

Paviešino net brėžinius

Nors konkursas skelbiamas paminklo sukūrimui, tačiau

savivaldybė jau tiksliai žino, kaip atrodys Vyčio paminklas. Pirkimo dokumentuose, kuriuos turi 15min, jau paskelbti ir brėžiniai.

Eugenijus Sabutis
Eugenijus Sabutis

„Čia tik mūsų įsivaizdavimas, kaip galėtų atrodyti tas Vytis. Mes, politikai, tikrai nesikišame į menininkų darbus“, – 15min tikino Jonavos rajono meras Eugenijus Sabutis. Tiesa, jis užsiminė, kad „kažkoks menininkas“ jau buvo atėjęs į savivaldybę su paminklo brėžiniais.

„Žinote, čia daug kas užeina. Nugalėtojas paaiškės po konkurso“, – sakė meras, pripažinęs, kad yra jau tam tikros vizualizacijos. Tiesa, mažos vertės pirkimas įvyks apklausos būdu.

Obelisko idėją jau įsigijo

Jonavos rajono savivaldybės vyriausiasis architektas Vaidas Zakarauskas 15min patikslino, kad savivaldybė dar anksčiau nusipirko menininko Gintaro Česiūno obelisko idėją.

„O šiandien paskelbėme konkursą pagaminti ir pastatyti paminklą pagal šią idėją. Ši jau yra išbaigta“, – sakė vyriausiasis architektas.

Kiek šansų, kad konkursą laimės ne pačios idėjos autorius, o kitas menininkas? „Konkurse turi teisę dalyvauti ir kiti menininkai. Nugalės tas, kurio darbas atitiks pasirinktą idėją“, – paaiškino V.Zakarauskas. Pasak jo, pati idėja savivaldybei kainavo 3 tūkstančius eurų.

Nurodė, ką ir kaip įbrėžti

Techninės specifikacijos dokumentuose rašoma, kad kolona, ant kurios stovės Vytis, bus stilizuojama akmens „diržais“, o suveržta dviem pančiais. Tarp tų „diržų“ turės būti iškaltos datos – 1918 ir 2018 metai. Vyčio paminklą ketinama pastatyti Lietuvos valstybės nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio paminėjimui.

„Pančiai simbolizuoja skirtingus laikmečius, kovas už nepriklausomybę“, – paaiškino vyriausiasis rajono architektas.

Šoninėse pjedestalo dalyse turės būti įgilinami ženklai – senosios baltų runos, lietuviškos ornamentikos fragmentai, kitų tautų simboliai, religiniai ženklai, kalbos rašto detalės ir heraldiniai elementai.

Jonavos Vyčio paminklo projektas
Jonavos Vyčio paminklo projektas

Paminklas viršuje turės būti užbaigiamas keturbriaune viršūne, kurią vainikuos stilizuotas raitelis ant žirgo Vytis. Šis turės būti pagamintas iš nerūdijančio plieno.

Taip pat skelbiama, kad gręžtiniai pamatai ir armuoto betono pjedestalo pagrindas bus 2,3 metro, pats pjedestalas ir kolona – dar 3,5 metro, o pats Vytis – pusės metro dydžio. Nors meras sako, kad į konkursą nesikiš, tačiau reikalavimuose yra įrašyta, kad pjedestalo fasadinė ir nugarinė dalys turės būti nupoliruotos, jose iškalti įrašai, o šoninės dalys turi būti tik natūralaus akmens, deginto arba smėliuoto paviršiaus.

Meras: norime kukliai paminėti šimtmetį

„Mes tikrai nestojame į lenktynes su Vilniumi ir Kaunu dėl Vyčio. Apie tai mes pradėjome diskutuoti dar metų pradžioje, kai Vilniuje dar nebuvo jokių ginčų dėl Vyčio. Čia bus tik kuklus obeliskas su stilizuotu Vyčiu, tai toks paminklas valstybės šimtmečiui paminėti. Norime paminėti kukliai ir paprastai“, – dėstė meras.

Sklypas, kur stovės Vyčio obeliskas
Sklypas, kur stovės Vyčio obeliskas

Konkurso laimėtojas turės pasirūpinti ir skulptūros apšvietimu, aikštelės įrengimu. Beje, dangos ir apšvietimas neįeina į paminklo sukūrimo kainą – čia bus skelbiamas dar vienas konkursas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

21:34
03:06
00:15

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką