Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Juodajame mokesčių inspektorių sąraše – daugiau nei 300 gamybos įmonių

Paskolos kaina
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Paskolos kaina
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvoje startavo naujas projektas „Skaidri gamyba“, kuriuo siekiama išaiškinti apdirbamosios gamybos sektoriaus įmones, kurios galimai slepia pridėtinės vertės ir pelno mokesčius (PVM, PM), neapskaitydamos dalies gautų pajamų ar kitais būdais mažindamos pardavimų vertę.

Šiuo metu Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) tikrina maisto produktų, chemikalų ir chemijos, guminių ir plastikinių gaminių gamybos įmones – per šiuos ir ateinančius metus iš viso atliks per 300 rizikingiausių gamybos įmonių patikrinimų.

„Į projektą buvo įtraukta ir vertinta 5,5 tūkst. apdirbamosios gamybos sektoriaus įmonių. Įvertinus jų deklaruojamų pardavimų ir pirkimų santykį bei kitus duomenis, nustatyta, kad penktadalio rodikliai kelia tam tikrų įtarimų, o daugiau nei 300 reikalauja išskirtinio mokesčių administratoriaus dėmesio dėl itin žemų veiklos rezultatų. Daugiausia abejonių sukėlė maisto, chemikalų bei chemijos produktų gamybos įmonių rodikliai, aukšta rizika taip pat išsiskiria guminių bei plastikinių gaminių gamybos, medienos gaminių, baldų ir kamštienos gaminių sekcijos“, – sako projekto „Skaidri gamyba“ vadovas, Vilniaus VMI atstovas Mindaugas Almantas. 

Daugiausia abejonių sukėlė maisto, chemikalų bei chemijos produktų gamybos įmonių rodikliai, aukšta rizika taip pat išsiskiria guminių bei plastikinių gaminių gamybos, medienos gaminių, baldų ir kamštienos gaminių sekcijos.

Pasak M.Almanto, tos įmonės, kurių rodikliai kelia daugiausiai įtarimų, jau artimiausiu metu sulauks mokesčių inspektorių, o likusiųjų veiklos rezultatai bus atidžiai stebimi. Žemesni nei kitų tos šakos įmonių rodikliai kelia pagrįstų įtarimų, kad siekdamos mokestinės naudos įmonės galimai nedeklaruoja visų gautų pajamų, nepagrįstai susimažina mokėtiną PVM ar taiko kitas mokesčių vengimo schemas. Mokestinių tyrimų metu nustačius reikšmingų mokestinių pažeidimų ir tais atvejais, kai per mokesčių administratoriaus nurodytą terminą įmonės geranoriškai nepašalins nurodytų trūkumų, bus imamasi griežtesnių kontrolės veiksmų.

Projekto tikslai, pagrindiniai jo įgyvendinimo principai bei bendradarbiavimo galimybės  buvo aptartos susitikimuose su asociacijos „Lietuvos maisto pramonė“, Lietuvos mėsos perdirbėjų bei Respublikinės langų ir durų gamintojų asociacijų vadovais, ateityje planuojama susitikti su kitomis apdirbamosios gamybos sekcijų įmones vienijančiomis organizacijomis. 

Susitikimuose dalyvavusių asociacijų vadovų pastebėjimu, konkurencinio pranašumo gamintojai neretai siekia ir netoleruotinais būdais, taip kenkdami kitiems rinkos dalyviams ir netiesiogiai skatindami nusižengti kitus, todėl tokie kontrolės projektai drausmina ir yra naudingi pačiam skaidrumo principais besivadovaujančiam verslui.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Kūčiukai
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Kūčiukai

Gamybos įmonėse kontrolės metu VMI nustatė atvejų, kai bendrovės, siekdamos išvengti PVM ir PM, gamybai „nurašydavo“ kur kas didesnius nei sunaudota žaliavų kiekius.

Pavyzdžiui, viena Panevėžio konditerijos gaminių įmonė kūčiukams iškepti „naudojo“ kone dvigubai daugiau miltų, cukraus, kt. žaliavos nei šią produkciją gaminusios kitos įmonės. Kaip nustatė patikrinimą atlikusi Panevėžio VMI, „imlūs“ žaliavai buvo ir kiti bendrovės kepiniai.

Viena Panevėžio konditerijos gaminių įmonė kūčiukams iškepti „naudojo“ kone dvigubai daugiau miltų, cukraus, kt. žaliavos nei šią produkciją gaminusios kitos įmonės.

Kitais atvejais bendrovės nuslėpė įsigijusios žaliavos ir gavusios pajamų už parduotą (dažniausiai turgavietėse) iš jos pagamintą produkciją. Kauno VMI išaiškino įmonę, kuri neapskaitė per 0,6 mln. Lt pajamų, gautų realizavus paukštienos produkciją – tai paaiškėjo apskaičiavus, kiek žaliavos buvo įsigyta ir kiek produkcijos realizuota. Klaipėdos AVMI išaiškinta bendrovė neapskaitė 53 tonų lenkiškos skerdienos už beveik 375 tūkst. Lt, atitinkamai pardavus produkciją nebuvo apskaičiuoti ir sumokėti mokesčiai. Dėl šios įmonės veiklos vyko ikiteisminis tyrimas.

Mokesčių inspekcija šiemet vykdo 7 projektus: be naujų – „Skaidri gamyba“, „Atsakinga statyba“, „Nuostolinga įmonė“, „Ratai“, „Šou be šešėlių“, tęsiami 2013 metais vykdyti projektai „Būstas be mokesčių“ ir „Baltieji chalatai“.

VMI primena, kad gyventojai apie neapskaitomas pajamas, kitus galimus mokestinius pažeidimus gali pranešti paskambinę pasitikėjimo telefonu 1882, pasinaudodami išmaniųjų telefonų programėle „Pranešk“, užpildę anketą interneto svetainėje www.vmi.lt arba apsilankę Mokesčių inspekcijoje.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Nebūkite abejingi - praneškite apie korupciją!

Praneškite STT apie korumpuotus valstybės tarnautojus, pareigūnus ar kitus asmenis. STT užtikrina jūsų konfidencialumą. STT tiria: kyšininkavimą (kai reikalauja kyšio), papirkimą (kai siūlo kyšį), piktnaudžiavimą tarnyba, netinkamą pareigų atlikimą, prekybą poveikiu ir kitas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas. Spauskite čia ir nusiųskite pranešimą tiesiai STT pareigūnams!
Kaip rasti STT   DUK   Apie STT
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką