Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gruodžio 10d. 11:14

Kada verslui reikalingas advokatas: mokestinis planavimas

Mokesčiai
123 RF.com / Mokesčiai

Praėjusią savaitę kalbėjome apie vieną sudėtingiausių verslo situacijų – akcininkų ginčą. Šiandienos tema dar subtilesnė: mokestinis planavimas. Visuose šio ciklo straipsniuose aptariamos situacijos vienaip ar kitaip susiję verslo santykiais. Tačiau mokestiniame planavime atsiranda kitas žaidėjas: valstybė.

Pagrindinė mokestinio planavimo sąlyga yra akivaizdi ir jos išsamiau neaptarinėsime: Jūsų veiksmai privalo nepažeisti galiojančių įstatymų. Kitaip tariant, mokesčiai privalo būti sumokėti.

Tačiau kokie jie bus – čia šiokia tokia veiksmų laisvė priimant sprendimus egzistuoja. Mokesčių teorija sako, kad mokesčiai turėtų būti neutralūs: nepriklausomai nuo jūsų verslo formos (UAB, individuali įmonė, verslo liudijimas), mokesčių turėtumėte sumokėti tiek pat. Realybėje taip nėra: nors skirtumai nėra milžiniški (kartais net minimalūs), bet jie egzistuoja.

Mokesčiai privalo būti sumokėti. Tačiau kokie jie bus – čia šiokia tokia veiksmų laisvė priimant sprendimus egzistuoja.

Žvelgiant iš verslo pusės, mokesčiai yra tiesiog dar viena išlaidų, kaštų eilutė. Ir tokių kaštų, kurie nekuria jokios tiesioginės vertės (apie netiesioginę vertę, gaunamą per viešąsias paslaugas, čia taip pat nekalbėsime).

Kadangi verslo esmė yra uždirbti pelną, natūralu, kad naudos neatnešančių išlaidų – mokesčių – sumažinimas yra vienas iš verslo tikslų. Tame nėra nieko smerktino ar, juo labiau, nelegalaus.

Europos Sąjungos teismų suformuotoje praktikoje yra nustatyta, kad kiekvienas mokesčių mokėtojas turi teisę elgtis taip, kad sumokėtų kuo mažiau mokesčių – tol, kol šie jo veiksmai nepažeidžia įstatymų.

Vis tik visuomet prisiminkite, kad riba, skirianti mokesčių planavimą, optimizavimą, minimizavimą nuo mokesčių vengimo ir slėpimo yra (arba gali būti) labai plona. Dar daugiau – toli gražu ne visuomet aišku, kur toji riba yra. Dėl to, planuojant mokesčius, tiek finansinio patarėjo, tiek mokesčių advokato dalyvavimas yra beveik neišvengiamas.

Planuoti mokesčius reikia dar prieš pradedant verslą. Su mokestinės teisės profesionalais aptarkite savo įmonės idėją, veiklą ir planus. Kuo daugiau informacijos pateiksite, tuo lengviau bus išsiaiškinti, kokia veiklos forma tinkamiausia jūsų verslui, į ką reikia atkreipti didžiausią dėmesį, kam pasiruošti iš anksto.

Tarkime, iš karto žinote, kad „įsukęs“ verslą jį parduosite. Galbūt verta pagalvoti apie holdingo įregistravimą. Neretai mokestinė aplinka yra palankesnė parduodant akcijas pastaruoju būdu, o ne kaip fiziniam asmeniui: pajamos gaunamos toje teritorijoje, kur įsteigtas holdingas. Tada galima laisvai spręsti, kokią dalį lėšų pervesti į Lietuvą (asmeninėms ar kitokioms reikmėms), kokią – toliau investuoti. Jei parduosite verslą kaip privatus asmuo, gyvenantis Lietuvoje, teks mokėti mokesčius nuo visos gautos sumos.

Planuoti mokesčius reikia dar prieš pradedant verslą. Su mokestinės teisės profesionalais aptarkite savo įmonės idėją, veiklą ir planus. Kuo daugiau informacijos pateiksite, tuo lengviau bus išsiaiškinti, kokia veiklos forma tinkamiausia jūsų verslui.

Visuomet kruopščiai dokumentuokite visas savo išlaidas, kad, iškilus mokestiniam ginčui, galėtumėte jas pagrįsti.

Sudaromos sutartys neturėtų būti atsainiai ir netvarkingai surašytos ant vieno puslapio. Sąskaitos privalo būti kuo detalesnės ir atitinkančios jūsų įmonės veiklos pobūdį.

Vis dar pasitaiko vos ne anekdotinių atvejų, kai įmonė, veikianti, tarkime, NT srityje, apmoka sąskaitas Kipre registruotai bendrovei už marketingo paslaugas, niekaip nesusijusias su NT vystymu.

Arba išrašoma milijoninė sąskaita firmai, kurioje dirba vos vienas žmogus ir kuri jokių kitų panašių užsakymų niekuomet neturėjusi. Skamba absurdiškai, tačiau taip nutinka ir tokius sprendimus priima (ypač tuomet, kai sprendimus reikia priimti greitai) tokie pat žmonės kaip ir jūs. Nepasiduokite silpnumui ir apgaulingam įsitikinimui, kad tai – puiki išeitis minimizuoti mokesčius.

Anksčiau Lietuvoje buvo ypač populiaru mažinti mokesčius, vartojant per įmonę. Įmonės vardu būdavo perkami ne tik automobiliai, bet ir brangūs telefonai, kelionės ir t.t. Įstatymai to nedraudė: šie pirkiniai sumažindavo įmonės pelną (tuo pačiu – ir pelno mokestį), o jais būdavo naudojamasi asmeninėms reikmėms.

Tačiau pajamos natūra taip pat gali būti apmokestinamos. Tad galbūt labiau apsimoka išsimokėti dividendus nei vartoti per įmonę ir tikėtis, kad jūsų vartojimo lygis neperkopia sveiko proto ribos? Mokesčiai nuo dividendų bet kuriuo atveju yra mažesni nei mokesčiai už naudą, gautą iš pajamų natūra. (Kas laikoma pajamomis natūra, galite sužinoti, peržvelgę Lietuvoje naudojamą sąrašą, kas nėra pajamos natūra: visa kita automatiškai patenka į šią kategoriją.)

Dar vienas būdas, leidžiantis optimizuoti mokesčius, yra pelno paskirstymas tarp dviejų įmonių, iš kurių viena yra nuostolinga. Jos nuostolio padengimas tampa lėšas pervedusios kompanijos investicija, už kurią nereikia mokėti pelno mokesčio.

Būtent dėl šio niuanso įmonės su dideliu nuostoliu yra visai patrauklus pirkinys (verslo prasme). Tiesa, dabar situacija keičiasi: yra padidinti reikalavimai, perkant nuostolingą įmonę (reikia būti kažkiek laiko ją valdžius ir pan.). Tačiau jei į tokią situaciją pateko viena iš jūsų seniai valdomų įmonių, jos nuostolio padengimas iš kitos jūsų įmonės sąskaitos gali padėti sumažinti mokesčius. Panašiai yra ir su skirtingose šalyse veikiančiomis įmonėmis – galbūt verta pagalvoti apie lėšų judėjimą tarp šių padalinių?

Planuodami mokesčius, visuomet domėkitės politine, ekonomine ir bendrąja situacija šalyje. Tarkime, Lietuvoje vis dar nėra automobilių mokesčio, o nekilnojamojo turto mokestis nuo Naujųjų metų bus taikomas būstams, kurių vertė – ne mažesnė nei 220 000 eurų. Beveik neabejotina, kad anksčiau ar vėliau NT mokesčio riba bus mažinama, taip pat bus įvestas ir automobilių mokestis. Jei į tai atsižvelgsite dabar ir atitinkamai planuosite savo veiksmus, ateityje galėsite išvengti papildomų ir visiškai nereikalingų rūpesčių.

Mokestiniame planavime yra begalė niuansų. Tai, ko gero, yra vienintelis (arba vienas iš nedaugelio) verslo aspektų, kuriame nėra bendro recepto dviem žmonėms: kiekviena situacija yra unikali ir reikalaujanti daugybės laiko, susidėliojant visus niuansus. Tad advokato patarimai šiuo verslo aspektu yra neišvengiami. Ir kas labai svarbu – kad verslininkas būtų atviras dėl savo planų, ketinimų, norų ir siekių. Tik tokiu atveju bendromis jėgomis galima sukurti palankiausią mokesčių mokėjimo planą.

Italijoje galioja įstatymas, pagal kurį atitinkamos valstybės instancijos suskaičiuoja, kokie turėjo būti konkretaus verslo mokesčiai ir juos tiesiog nuskaičiuoja nuo sąskaitos.

Džiugu, kad Lietuvoje mokestiniai ginčai yra tikrai civilizuoti ir valstybė piktybiškai nesinaudoja savo galia. Nebent tais atvejais, kai situacija tikrai lygi ir abi šalys turi panašaus stiprumo teisinius argumentus, teismai galbūt šiek tiek dažniau palaiko valstybės pusę.

Tačiau to nė iš tolo negalima lyginti, tarkime, su Italija. Šioje šalyje galioja įstatymas, pagal kurį atitinkamos valstybės instancijos suskaičiuoja, kokie turėjo būti konkretaus verslo mokesčiai ir juos tiesiog nuskaičiuoja nuo sąskaitos. Tai daroma netgi visiškai abejotinose, ginčytinose situacijose.

Tuomet mokesčių mokėtojas privalo įrodyti, kad mokesčiai buvo nuskaičiuoti nepagrįstai. Įtraukus visas įmanomas apeliacines institucijas ir maksimalų jose priimamų sprendimų laiką, mokesčių permoka mokėtojui gali būti sugrąžinta po... 12 metų! Turbūt verslui nereikia aiškinti, ką reiškia daugiau nei dešimtmetį užšaldytos lėšos.

Vėlgi – kita vertus – tai nereiškia, kad situacija negali pasikeisti. Padidinti mokesčių sąskaitas techniškai nėra sudėtinga bet kurioje šalyje, bet kuriuo metu. Paprasčiausiai gali būti užginčytas tam tikrų kaštų patvirtinimas dokumentais ir sąskaita šaus viršun. Tad savo mokesčių planavimą turite pradėti vos ne iš karto, kai sugalvojate verslo idėją ir skirti tam pakankamai laiko, kad apgalvotumėte visus įmanomus variantus, įtraukdami ir numatomas ateities tendencijas bei galimybes.

Rubriką pristato advokatų kontora „Dominas ir partneriai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:10
01:09
03:07

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką