Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kainos padidintos apeinant įstatymus

Nuo šių metų pradžios už elektrą ir dujas daugiau mokėti turintys gyventojai gali drąsiai skųstis teismui, mat kainos buvo pakeistos nesilaikant įstatymo raidės.
Taupyklė
Taupyklė / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.
Temos: 1 Kaina

Lietuvos žmonės, matyt, jau susitaikė, kad kartu su didesniu pridėtinės vertės mokesčiu bei akcizais nuo šių metų teks brangiau mokėti ir už elektrą bei dujas. Tačiau buvęs Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) pirmininkas Vidmantas Jankauskas mano, jog gyventojai turi teisę už šias paslaugas energetikams mokėti pernykštėmis kainomis. „Šios elektros ir dujų kainos negali galioti nuo sausio 1 dienos. Todėl visi, nemokėsiantys pagal šią kainą, bus teisūs“, – LŽ teigė jis.

Mažesnė blogybė

Dalykas tas, kad, vadovaujantis Energetikos ir Elektros energetikos įstatymais, nauji paslaugų tarifai įsigalioja praėjus mėnesiui nuo jų paskelbimo. Tačiau VKEKK keturiais centais didesnį ir dabar 37 ct/kWh sudarantį elektros tarifą bei vidutiniškai ketvirtadaliu didesnę gamtinių dujų kainą paskelbė likus vos trims dienoms iki jų įsigaliojimo – gruodžio 29 dieną. Vadinasi, nesilaikė įstatymo.

LŽ paprašytas pakomentuoti šią teisinę subtilybę, VKEKK pirmininkas Virgilijus Poderys iš pradžių mėgino išvengti tiesaus atsakymo. „Suprantu, ko jūs klausiate. Įstatymą galima perskaityti keliais būdais... Tiesiai šviesiai sakant, taip ir yra. Bet ar dabar viską reikia užblokuoti, apskųsti ir paskelbti, kad tai neteisėta?“ – retoriškai klausė jis.

V.Poderio teigimu, komisija šį sprendimą priėmė pasvėrusi visus jo trūkumus ir pranašumus – tiek praktinius, tiek teisinius. „Galiu tvirtai pasakyti, kad kainų įsigaliojimas nuo sausio pirmosios yra geriausias variantas visiems: ir vartotojams, ir gamintojams, ir pačiai Lietuvai“, – sakė VKEKK pirmininkas.

Buvęs Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) pirmininkas Vidmantas Jankauskas mano, jog gyventojai turi teisę už šias paslaugas energetikams mokėti pernykštėmis kainomis.

Vartotojų labui

V.Poderio veiksmus palaiko ir LŽ kalbinti vartotojams atstovaujantys ekspertai. Pramonininkų konfederacijos Energetikos komiteto nario Romualdo Ramoškos įsitikinimu, bėda yra ne VKEKK veiksmai, o prasti įstatymai. „Komisijos pulti nereikėtų: juk ji neleido elektros kainos padidinti septyniais centais ir buvo pateikusi Elektros energetikos įstatymo pataisas. Ji padarė viską, ką galėjo. Čia reikia kaltinti tuos, kurie buvo nupirkę visą Lietuvos valdžią ir šį įstatymą, tuos, kurie darė tai, ką norėjo“, – teigė R.Ramoška.

Buvusio VKEKK nario ir vartotojų gynėjo Vyginto Sidzikausko vertinimu, įstatymo pažeidimas labai nenuskriaus elektros vartotojų ir dujų degintojų. „Dėl ko reikalingas šis pereinamasis mėnuo? Europos direktyvos nurodo, kad vartotojas negali būti užkluptas nepasiruošęs. Be to, realiai šios kainos ir taip bus skaičiuojamos tik vasarį, todėl formaliai dar turime laiko pasirengti. Aliarmo nėra ko kelti“, – aiškino V.Sidzikauskas.

Pats V.Poderys teigė, jog įmonės kainų neskųs, o vartotojams jos yra palankesnės nei tos, kokių lapkričio mėnesį reikalavo energetikos bendrovės. „Reikia žiūrėti ir praktiškumo“, – pabrėžė VKEKK vadovas.

Spjūvis į teisę

Vis dėlto vienas teisinės valstybės principų – įstatymo viršenybė, net jeigu jis ir netikęs. Teisės instituto mokslo darbuotojo daktaro Petro Ragausko vertinimu, savo sprendimu komisija pademonstravo akivaizdžią nepagarbą įstatymui.

„Įstatymas yra aukštesnės galios aktas nei bet kuris komisijos sprendimas, – pritarė ir privačios kontoros advokatas Gytis Kaminskas. – Remiantis šiais dviem įstatymais, tiesiai šviesiai pasakoma, kad Kainų komisijos nustatytos kainos turi būti taikomos praėjus 30 dienų nuo jų paskelbimo, o ne po trijų dienų.“

Anot abiejų teisininkų, VKEKK sprendimus gali laisvai ginčyti ir vartotojai, ir energetikos bendrovės. „Tai reiškia vieną dalyką: jeigu įmonės vartotojams pateiks sąskaitas pagal didesnius tarifus, šie gali bylinėtis ir, matyt, be didesnių problemų tuo procesus laimės. Manau, elektros tinklams ir dujininkams apsimokėtų nesinaudoti šia suteikta galimybe ir kainų nedidinti, nes jie susidurs su rimtomis problemomis“, – aiškino P.Ragauskas.

Tačiau V.Poderys atkerta, kad tokie teismai niekam nebūtų naudingi. „Nejaugi terminų grynumas – didžiausia energetikos ir reguliavimo problema? Man atrodo, kad didžiausia bėda – kainų lygis. Bet jeigu norima chaoso, tai jį padaryti įmanoma“, – kalbėjo VKEKK vadovas.

Primename, kad Kainų komisija ne pirmą kartą nusižengia įstatymo raidei. Tiesa, tai būna vartotojams į naudą

Iš Energetikos įstatymo:

„Valstybės reguliuojamos kainos turi būti skelbiamos viešai, ne vėliau kaip prieš mėnesį iki jų taikymo pradžios, jei kiti įstatymai nenustato kitaip.“

Iš Elektros energetikos įstatymo:

„Skirstomųjų tinklų operatoriaus skirstymo paslaugos kainos bei tarifai ir visuomeninės elektros energijos kainos bei tarifai įsigalioja praėjus mėnesiui nuo jų paskelbimo.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius