Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 13d. 08:16

Kainų botagėlis trumpėja

Piniginė
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Piniginė

Jau porą mėnesių iš eilės Lietuvoje fiksuojama ne infliacija, o defliacija. Analitikų vertinimu, prekės ir paslaugos ateityje vis pigs. Tik ar bus už ką jų įsigyti?

Statistikos departamentas pranešė, kad Lietuvoje gruodžio mėnesio metinė infliacija (2008 metų gruodį, palyginti su 2007 metų gruodžiu) sudarė 8,5 procento.

2008 metų gruodį šalyje užfiksuota 0,1 proc. defliacija, o lapkričio mėnesį – 0,2 procento. Defliacija reiškia piniginio vieneto vertės didėjimą ir vidutinio bendrojo prekių ir paslaugų kainų lygio mažėjimą. Vidaus paklausos lėtėjimas duoda vis didesnį impulsą vartojimo kainoms, kurių mažėjimo tendencija šiais metais bus vis ryškesnė, LŽ komentuodama infliacijos rodiklius teigė „Danske Bank“ vyresnioji analitikė Baltijos šalims Violeta Klyvienė.

Dar mažins kainas

„Prognozavome šiek tiek didesnę gruodžio infliaciją – kad ji liks tokio pat lygio, kaip ir lapkritį. Antrą mėnesį iš eilės trunkantis infliacijos sumažėjimas buvo netikėtas. Jį nulėmė gana smarkiai sumažėjusios transportavimo išlaidos, priklausančios nuo krintančių naftos kainų, taip pat dėl sezoninių išpardavimų mažesnės drabužių ir avalynės kainos“, – komentavo ji.

Šalies gyventojai sausio mėnesį jau pastebėjo, kokią įtaką prekių kainoms padarė padidėjęs pridėtinės vertės mokestis (PVM), vairuotojai pakilus degalų akcizui keliasdešimt centų daugiau ėmė mokėti už litrą degalų, o elektros energijos ir dujų pabrangimas išgąsdino ne vieną nuo algos iki algos sunkiai pratempiantį darbininką ar pensininką.

Išankstiniais V.Klyvienės vertinimais, sausio mėnesio infliacija bus ne mažesnė nei 0,7 proc., o metinė – 7,6-8 proc.

Analitikai neabejoja, kad kitų šalių gamintojams sukuriant pigesnę produkciją, importuojami gaminiai bus nemenkas iššūkis vietos pramonei. Manoma, kad mažėjant vartotojų galimybėms pirkti (dėl karpomų atlyginimų ir nedarbo didėjimo), neturėdami kito pasirinkimo, produkciją gamintojai ir pardavėjai pardavinės mažindami kainas.

„Tikimasi, kad tokių veiksnių kaip PVM ar akcizų didinimas įtaka bus trumpalaikė ir didesnio antrinio poveikio nepamatysime, nes iš esmės mažės perkamoji galia, tad verslas koreguos kainas mažėjimo linkme. Kita vertus, energetikos kainų šokas gali lemti, kad kainos Lietuvoje mažės ne taip sparčiai kaip kitose Vidurio Rytų Europos šalyse“, – sakė V.Klyvienė.

Išankstiniais V.Klyvienės vertinimais, sausio mėnesio infliacija bus ne mažesnė nei 0,7 proc., o metinė – 7,6-8 proc.

Prekių ir paslaugų kainos mažėjant vartojimui nustojo kopti aukštyn ne tik Lietuvoje. „Eurostat“ jau anksčiau skelbė, kad gruodžio mėnesį infliacija euro zonoje sumažėjo iki 1,6 proc., o lapkritį ji buvo 2,1 proc. Prekių kainų ir apskritai infliacijos mažėjimą analitikai daugiausia siejo su gerokai per metus kritusia naftos kaina.

Faktai

Metinės infliacijos lygį daugiausia lėmė 23,3 proc. pabrangusios būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekės ir paslaugos, beveik 11 proc. – maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai, 15,3 proc. – alkoholiniai gėrimai ir tabako gaminiai, taip pat 6,4 proc. atpigę drabužiai ir avalynė, 3,8 – transporto grupės prekės ir paslaugos.

Paslaugų kainos didėjo sparčiau negu prekių. Vartojimo paslaugos per metus pabrango 11,9, prekės – 7,4 proc. Mėnesio infliacija (2008 metų gruodį, palyginti su lapkričiu) sumažėjo 0,1 proc.

Gruodžio mėnesį bendrajam vartotojų kainų pokyčiui didžiausią įtaką turėjo 3,9 proc. atpigusios transporto grupės prekės ir paslaugos, 3,1 proc. – drabužiai ir avalynė ir 2,6 proc. pabrangusios būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekės ir paslaugos, 2,1 – įvairios prekės ir paslaugos, 0,3 – maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai.

Vartojimo prekių kainos praėjusių metų gruodį, palyginti su lapkričiu, sumažėjo 0,4 proc., paslaugų kainos padidėjo 0,9 procento.

Transporto grupės prekių ir paslaugų kainų pokyčiui didžiausią įtaką turėjo 10 proc. atpigęs benzinas, 14 proc. – suskystintos automobilinės dujos, 8,8 proc. – dyzeliniai degalai. Tolimojo susisiekimo keleivinio geležinkelių transporto paslaugos atpigo 1,2 procento. Vietinio keleivinio automobilių transporto paslaugos pabrango 7,7 proc. Drabužių ir avalynės grupėje dėl nuolaidų 2,7 proc. sumažėjusios drabužių ir 4,3 proc. – avalynės kainos darė įtaką šios prekių ir paslaugų grupės kainų pokyčiui. Drabužių valymo, taisymo ir nuomos paslaugos pabrango 0,7, avalynės taisymo – 0,9 proc.

Būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro grupės prekių ir paslaugų kainų pokyčiui didžiausią įtaką darė 8,9 proc. padidėjusios karšto vandens ir centralizuotai tiekiamos šilumos kainos.

Metinė infliacija (gruodį, palyginti su praėjusių metų gruodžio mėnesiu) buvo 8,5 proc., vidutinė metinė (2008 metais, palyginti su 2007 metais) – 10,9 proc.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką