2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Kainų pasiutpolkė šokdina vairuotojus

Pasaulyje naftos produktų kainoms pasiekus pastarųjų dvejų metų rekordus, juos savo kailiu jau spėjo pajusti ir vairuotojai Lietuvoje. Naftos perdirbimo bendrovė „Orlen Lietuva“ skuba raminti, kad kainų kilimo tendencija esą pristabdyta. Tačiau degalinių tinklų atstovai gerų žinių neturi – kainų mažėjimas artimiausiu metu nenumatomas.
Degalų kainos
Antradienį degalinėse sutikti vairuotojai keikė drastiškai išaugusias kainas ir prognozavo, kad dar šiemet litras benzino gali pasiekti 5 Lt ribą. / „15min“ nuotr.

Šią savaitę populiariausio A95 markės benzino kainos šalies degalinėse perkopė 4,3 Lt už litrą ribą. Litro dyzelino kaina sparčiai artėja prie 3,9 Lt, o litro dujų kaina – prie 2,3 Lt.

„Baisu, kokios kainos. Manau, kad jos augs ir toliau“, – antradienio popietę vienoje sostinės degalinėje „15min“ sakė verslininkas Raimondas. Vyras pusiau rimtai, pusiau juokais svarstė, kad ateityje 5 Lt už litrą ribą pasieks ne tik benzino, bet ir dyzelino kaina.

Tiek degalinių tinklų „Lietuva Statoil“, „Lukoil Baltija“, „Neste Lietuva“, tiek Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos atstovai aiškino, kad kainų kilimas šį kartą yra susijęs su naftos produktų kainų kilimu pasaulyje.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentas Lukas Vosylius
Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentas Lukas Vosylius

„Platts“ indeksas, pagal kurį nustatomos pasaulinės naftos produktų kainos didmeninėje prekyboje, yra smarkiai išaugęs ir kol kas kasdien tik auga. Kainodarą formuodama pagal „Platts“ indeksą, bendrovė „Orlen Lietuva“ mums, kaip mažmenininkams, naftos produktų kainas vis šiek tiek pakelia“, – sakė Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentas Lukas Vosylius.

„Statoil Lietuvos“ Pardavimo ir tiekimo departamento direktorius Giedrius Bandzevičius pridūrė, kad įtakos naftos brangimui turi ir žiemos sezonu išaugusi žaliavos paklausa bei dėl euro zonos bėdų stiprėjantis JAV doleris.

Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidento L.Vosyliaus teigimu, naftos kainų smukimo tendencijų kol kas nematyti, o remiantis kai kuriomis prognozėmis, iki metų pabaigos naftos kaina gali pasiekti ir 100 JAV dolerių už barelį (šiuo metu jis kainuoja 89–91 JAV dolerį – aut. past.).

Paklausti, kiek dar artimiausiu metu dėl brangstančios naftos gali kilti degalų kainos, degalinių tinklų atstovai prognozuoti nesiryžo. Tai esą priklausys nuo to, kaip toliau vystysis pasaulio ekonomika. „Prognozuoti kainas yra sudėtinga, galima tik teigti, kad nuo kitų metų padidinus dyzelino akcizą ši degalų rūšis brangs 12 ct už litrą“, – sakė „Lukoil Baltijos“ mažmeninės prekybos vadovas Romas Turlinskas.

L.Vosylius priminė kai kurių ekspertų prognozes, kad metų pabaigoje litro benzino kaina gali pasiekti 5 Lt. „Tačiau spekuliuoti nenorėčiau, nes kartais prognozės nepasitvirtina“, – sakė L.Vosylius.

„Orlen Lietuva“ ramina

Bendrovės „Orlen Lietuva“ atstovas spaudai Jacekas Janas Komaras suskubo raminti, kad šią savaitę didmeninės naftos produktų kainos gali šiek tiek nukristi. Tada esą atitinkamai galėtų sumažėti ir kainos šalies degalinėse.

„Praėjusią savaitę visi buvo įsitikinę, kad naftos kainų augimo tendencija išliks iki metų pabaigos, bet šią savaitę nėra tiek daug optimizmo. Šiandien sunku prognozuoti, kas bus iki metų pabaigos. Kainų kilimo tendencija yra sustabdyta. Reikia palaukti iki šios savaitės pabaigos. Tada matysime, kaip viskas pasibaigs“, – sakė J.J.Komaras.

Tačiau degalinių atstovai apie kainų mažėjimą kol kas nekalba. G.Bandzevičiaus teigimu, degalai gali atpigti tik tuomet, kai nukris pasaulinės naftos produktų kainos, jų paklausa. „Deja, ženklų, kad artimiausiu metu didmeninė kaina galėtų sumažėti, nematyti. Be to, nuo 2011 m. sausio Lietuva didina dyzelino akcizą, dėl to mažmeninė dyzelino kaina dar ūgtelės“, – sakė jis.

Mūsų vertinimu, atsargų laikymo užsienyje sąnaudos sudaro 1–2 ct vienam litrui benzino, – sakė R.Turlinskas.

Žadėtų 7ct/l nesulaukėme

Dar rugpjūtį Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos parengtam nutarimo projektui, kuris leido Lietuvos įmonėms kitose Europos Sąjungos valstybėse laikyti ne 10 proc., o 30 proc. būtinų naftos ir jos produktų atsargų. Nors tuomet buvo skelbiama, kad šis sprendimas litro degalų kainą sumažins maždaug 7 ct, vartotojai efekto nepajuto.

„Kai toks kainų kilimas, sužiūrėti, kur tie 7 ct – beveik neįmanoma“, – „15min“ sakė energetikos ministro Arvydo Sekmoko atstovas spaudai Kęstutis Jauniškis. Tačiau degalinių atstovai tvirtina, kad toks Energetikos ministerijos apskaičiuotas kainų mažėjimas neatitiko realybės.

„Lukoil Baltija“ pasinaudojo šia galimybe ir dalį atsargų laiko Latvijoje. 7 ct už litrą pigimą prognozavo tik Energetikos ministerija. Mūsų vertinimu, atsargų laikymo užsienyje sąnaudos sudaro 1–2 ct vienam litrui benzino“, – sakė R.Turlinskas. G.Bandzevičius užsiminė, kad 7 ct už litrą būtų galima sutaupyti, jei užsienyje būtų galima laikyti 100 proc. naftos produktų atsargų.

Paklaustas, ar valdžia neplanuoja imtis kokių nors priemonių kainoms tramdyti, K.Jauniškis sakė, kad jas sumažinti gali tik konkurencija. „Sudarėme sąlygas įvežti degalų, ne tik pirkti iš bendrovės „Orlen Lietuva“, bet ir atsiplukdyti jūra. „Lukoil Baltija“ tai darė, degalų atplukdė keletas tanklaivių, bet pasakyti, kokią tai įtaką turėjo kainoms, negaliu“, – teigė energetikos ministro atstovas.

Perka kitiems metams

Baigiantis metams, vis daugiau valstybės įmonių ir institucijų bei savivaldybių skelbia viešuosius degalų pirkimo konkursus 2011-iesiems. Paprastai konkurso sąlygose nurodomi pagrindiniai reikalavimai tiekėjams bei degalų kiekis, kurį numatoma įsigyti per ateinančius metus.

Degalinių tinklai šiuose konkursuose paprastai konkuruoja siūlydami nuolaidų. „Neste Lietuvos“ Mažmeninės prekybos skyriaus vadovas Audrius Miežys pastebėjo, kad kaina ar pasiūlyta nuolaida yra svarbus kriterijus, tačiau ne vienintelis. „Įtakos turi ir degalinių tinklo išdėstymas, atstumas iki degalinių, degalinių skaičius bei kitos paslaugos, leidžiančios sutaupyti. Visa tai nustatoma konkurso sąlygose, kuriomis vadovaujantis nustatomas ekonomiškai naudingiausias pasiūlymas“, – teigė A.Miežys.

Anot jo, kiekvieno konkurso atveju dėl siūlomos nuolaidos sprendžiama individualiai, ji priklauso nuo perkamo degalų kiekio, atsiskaitymo sąlygų, pirkėjo patikimumo, naudos įmonei ir kt.

Kol kas didžiausią viešąjį konkursą degalams pirkti yra paskelbęs Vilniaus apskrities policijos komisariatas. Vilniaus, Elektrėnų, Šalčininkų, Širvintų, Švenčionių, Trakų ir Ukmergės rajonų policijos komisariatai 2011–2012 metams iš viso numato įsigyti 424 tūkst. litrų benzino, daugiau nei 1 mln. litrų dyzelino bei per 50 tūkst. litrų dujų.

Vilniaus apskrities policijos atstovė spaudai Evelina Pagounis teigė, kad konkursas skelbiamas, nes baigia galioti anksčiau sudaryta degalų pirkimo sutartis. „Degalų kiekis minėtam laikotarpiui nustatytas pagal faktiškai suvartotą degalų kiekį per praeitus finansinius metus“, – teigė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Reklama
Klausos sutrikimams spręsti – unikali technologija ir „nematomi“ klausos aparatėliai
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką