Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 rugsėjo 1d. 09:38

Kur investuoti pinigus kaimynystėje įsiplieskus karui?

Kulkos šalme
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kulkos šalme

Lietuvos investavimo specialistai su nerimu stebi įvykius Rusijoje. Pasak jų, šią krizę pajus visos bendrovės, net ir tos, kurios Rusijoje verslo ryšių neturėjo. Didelių Vakarų įmonių, kurių reikšminga verslo dalis buvo Rusijoje, akcijų kaina jau krito. Tai jaučia ir Rusijoje veikę investiciniai fondai iš Lietuvos. Tačiau specialistai ragina nepanikuoti ir primena, kad didžiausias pelnas uždirbamas būtent krizių metu.

Pasak pašnekovų, Lietuvoje daugelis žmonių vis dar mano, kad vienintelis būdas saugiai laikyti pinigus – juos pasidėti banke. Deja, ten pinigai dėl rekordiškai mažų palūkanų ir infliacijos ilgainiui nuvertėja. Kokios alternatyvos?

Rusija kamšo skyles bankuose

„Rosneft“ vadovas Igoris Sečinas D.Medvedevo paprašė įspūdingos 1,5 trilijonų rublių sumos.

Savaitės pradžioje Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas pasirašė įsakymą, kuriuo iš Nacionalinio gerovės fondo skyrė 239 milijardus rublių VTB ir „Žemės ūkio vystymo“ bankams.

Didieji Rusijos bankai susidūrė su rimtomis finansinėmis problemomis po to, kai jiems sankcijas ėmė taikyti Vakarų šalys. Panašioje situacijoje atsidūrė ir Rusijos energetinė milžinė „Rosneft“.

Jos vadovas Igoris Sečinas susitiko su D.Medvedevu ir paprašė įspūdingos 1,5 trilijonų rublių sumos. Nors vyriausybė žadėjo be aiškaus pagrindimo, kur bus panaudotos lėšos, pinigų neskirti, jau po keleto dienų prašoma suma iš Nacionalinio gerovės fondo bendrovės obligacijoms išpirkti buvo atseikėta.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas Rusijos Banką ragino rečiau kaitalioti rublio kursą.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas Rusijos Banką ragino rečiau kaitalioti rublio kursą.

Rusijos finansų inžinierių galvos skausmu tampa ir rekordiškais tempais krentantis rublis. Penktadienį jo kaina pasiekė istorinį minimumą – doleris, Rusijos centrinio banko duomenimis, kainavo 37 rublius. Tai sparčiai mažina šalies gyventojų perkamąją galią ir nuvertina santaupas.

Nukentėjo ir Lietuvos fondai

Keletas Lietuvos investicinių fondų valdymo bendrovių turi specializuotus fondus, kurie veikia tik Rusijoje arba NVS šalių rinkose. Natūralu, kad dalis investuotojų pinigų yra ten, – teigė V.Plunksnis.

Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas Vytautas Plunksnis 15min.lt teigė, kad nuo Rusijos krizės kenčia ne tik Lietuvos žemės ūkis, bet ir finansų sektorius.

„Keletas Lietuvos investicinių fondų valdymo bendrovių turi specializuotus fondus, kurie veikia tik Rusijoje arba NVS šalių rinkose. Natūralu, kad dalis investuotojų pinigų yra ten“, – teigė jis.

V.Plunksnis siūlė į situaciją žvelgti plačiai ir neprarasti šalto proto: „Ar Rusijos rinka patraukli, ar nepatraukli, yra iš esmės požiūrio klausimas. Galima galvoti, kad Rusija ir jos politika eina link Šiaurės Korėjos modelio. Šalis visiškai izoliuojasi ir atsiskiria nuo pasaulio. Tokiu atveju protingas investuotojas Rusijoje investuoti neturėtų.

Kita vertus, Rusijoje įvairių sukrėtimų pastaraisiais dešimtmečiais buvo tikrai ne vienas. Žvelgiant iš istorinės perspektyvos ir lyginant su kitomis vertybinių popierių biržomis, rusiškos akcijos dabar yra labai pigios.“

Rizikinga loterija

Paprastai tie, kurie investuoja per sukrėtimus ir krizes, išlošia. Žinoma, jei nesipildo juodžiausi šalies raidos scenarijai.

Investavimo specialistas Rusijos rinką lygino su loterija, kurios rezultatai priklausys nuo to, kaip pakryps visos šalies likimas. „Paprastai tie, kurie investuoja per sukrėtimus ir krizes, išlošia. Žinoma, jei nesipildo juodžiausi šalies raidos scenarijai. Tai kiekvieno investuotojo pasirinkimo ir rizikos toleravimo klausimas“, – sakė V.Plunksnis.

Pasak jo, tai ir moralinė dilema: „Ar galima investuoti šalyje, kuri šiuo metu kariauja su Ukraina ir su puse pasaulio keičiasi sankcijomis?“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos birža
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos birža

Net ir Rusijoje pinigų neinvestavę fondai jaučia krizės poveikį. Vakarų įmonių, kurios reikšmingą dalį verslo turi Rusijoje, akcijų kainos krenta. „Investuotojai Rusijos riziką įvertina. Jeigu Vokietija buvo viena didžiausių Rusijos prekybos partnerių, tai akivaizdu, kad dėl kilusios krizės gali sulėtėti visos šalies ekonomikos augimas. Tada poveikį pajus net ir tos įmonės, kurios su Rusija tiesioginių verslo ryšių neturi. Rinkos labai susijusios, todėl galima drąsiai sakyti, kad Rusijas problemas pajausime visi“, – dėstė pašnekovas.

Pasiduoda bandos jausmui

Matėme ne vieną pranešimą, kad Lietuvos investuotojai traukiasi iš Rusijos arba mažina pozicijas, nors metas tai daryti nebuvo pats geriausias, – nurodė V.Plunksnis.

V.Plunksnis atkreipė dėmesį, kad investuojant būtina turėti aiškią kryptį ir scenarijų, kaip bus elgiamasi, jei vertybinių popierių kaina sparčiai kris. Dažnai smulkūs investuotojai apie tai nesusimąsto.

„Tendencija aiški – rinkoms krentant investuotojai akcijas pardavinėja. Matėme ne vieną pranešimą, kad Lietuvos investuotojai traukiasi iš Rusijos arba mažina pozicijas, nors metas tai daryti nebuvo pats geriausias.

Dažna smulkių investuotojų problema yra tai, kad jie vadovaujasi emocijomis ir elgiasi priešingai, nei reiktų. Šaltą galvą išsaugo tik tie, kurie turi ilgalaikį planą ir jau iš anksto žino, ką darys, jeigu jo akcijos nuvertės 20-30 proc.“, – teigė investavimo specialistas.

Pasak jo, kilus neramumams nereikia panikuoti ir keisti santaupų į auksą: „Matant ilgalaikį horizontą, nepaisant visko, akcijos išlieka vienu patraukliausiu investavimo instrumentų. Obligacijos gali patirti vertės sumažėjimą, jei pradės augti palūkanos. Patarimas būtų investuoti į plačiai diversifikuotus indeksų fondus, kur dviem pavedimais galima turėti 90 proc. pasaulio biržose kotiruojamų bendrovių akcijų“, – teigė investavimo specialistas.

Bijo rizikos

Pažvelkime į indėlius bankuose ir kredito unijose. Pinigų kiekis yra rekordinis. Nors palūkanos labai mažos, žmonės pinigus vis tiek ten laiko. Dabar kalbama ir apie indėlių apmokestinimą. Turbūt verta svarstyti daugiau alternatyvų, bet žmonės sau tų klausimų net neužduoda, – teigė D.Kuzmickas.

Bendrovės „Danske Capital investicijų valdymas“ generalinis direktorius Darius Kuzmickas 15min.lt nurodė, kad vis daugiau lietuvių imasi investavimo, tačiau jų rizikos tolerancijos lygis mažėja.

2007 m. „Danske“ banko klientų investiciniuose portfeliuose buvo galima rasti 90 skirtingų vertybinių popierių. Dabar šis skaičius išaugo iki 560. Ketvirtadaliu augo bendras turimų vertybinių popierių skaičius. Po krizės žmonės ėmė rinktis mažiau rizikingus vertybinius popierius. 2007 m. rizikingi vertybiniai popieriai sudarė 84 proc, o 2014 m. 63 proc. statistinio investicinio portfelio.

„Palūkanų normos krenta, indėlių palūkanos mažos, uždirbti pinigus darosi vis sunkiau.

Danske nuotr./Darius Kuzmickas
Danske nuotr./Darius Kuzmickas

Pažvelkime į indėlius bankuose ir kredito unijose. Pinigų kiekis yra rekordinis. Nors palūkanos labai mažos, žmonės pinigus vis tiek ten laiko. Dabar kalbama ir apie indėlių apmokestinimą. Turbūt verta svarstyti daugiau alternatyvų, bet žmonės sau tų klausimų net neužduoda“, – teigė D.Kuzmicas.

Pasak jo, su santaupomis galime elgtis primityviai ir pasidėti į taupkasę, kaip kažkada močiutė darydavo, arba galime elgtis taip, kaip su santaupomis elgiasi skandinavai ar amerikiečiai.

Mokestiniai skirtumai

Visi fondai galų gale perka akcijas, obligacijas ir visi pinigai nusėda tuose pačiuose finansiniuose instrumentuose, – nurodė investavimo specialistas.

Paklaustas, kodėl žmogus turėtų rinktis vertybinius popierius, o ne investicinį gyvybės draudimą ar pensijų fondus, pašnekovas atsakė, kad esminis skirtumas yra mokesčiai.

„Visi fondai galų gale perka akcijas, obligacijas ir visi pinigai nusėda tuose pačiuose instrumentuose. Gyvybės draudimo atveju yra papildoma paslauga ir mokestinė lengvata, pensijų  atveju valstybė taip pat suteikia lengvatų, tačiau esi ribotas kitomis sąlygomis. Tai tarsi tas pats saldainis, bet skirtinguose popierėliuose.

Gyvybės draudimas atrodo patraukliai, tačiau jis yra brangus. Investicinių fondų paslaugos yra pigios, tačiau žmogus neturi galimybės susigrąžinti dalį gyventojų pajamų mokesčio (GPM) ir negauna gyvybės draudimo.

BFL/Tomo Urbeliono nuotr./Kiaulė taupyklė
BFL/Tomo Urbeliono nuotr./Kiaulė taupyklė

Mes lyginome šias priemones. Labai grubiai sudėliojus, gyvybės draudimas reikalingas tada, kai reikia papildomo saugumo. Jei per gyvybės draudimą tik investuoji, tai greičiausiai praloši. Pensijų fondų atveju labai svarbi valstybės parama. Ne tik per mokesčių lengvatą.

Pavyzdžiui, darbdavys gali pervesti dalį atlyginimo tiesiai į pensijų fondą nemokėdamas papildomai „Sodrai“ ir GPM. Pinigai keliauja tiesiai darbuotojui, tiesa, jų ilgai negali pasiimti“, – teigė D.Kuzmickas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

JAV pasitraukimas iš branduolinio susitarimo parodė, kad Europa pagaliau turi pasirūpinti savimi

Gyvenimas

Tėtis ryžosi misijai dėl Dauno sindromą turinčios dukrytės: iš Didžiosios Britanijos dviračiu atmynė į Lietuvą

24sek

Robertas Petrauskas apie „Žalgirio“ žygį Europoje: su šiuo sezonu niekas nesibaigia

Aktualu

15min paaiškina: mirtinai pavojingas Ebolos virusas grįžo, bet ar verta bijoti?

24sek

Į Kauną sugrįžęs P.Motiejūnas – apie Šaro ateitį: „Dėl jo vieną dieną esu ramus, kitą – jau ne“

Verslas

„The Guardian“: absurdas – ne Italijos populistų programa, o euro zonos taisyklės

Pasaulis kišenėje

Mažoji Lietuva: kur stovi gatvės menu išmarginta bažnyčia ir kur laukia pasieniečiai

Aktualu

Rima Urbonaitė: Liberalų sąjūdžiui varpai skambina vis garsiau

Ugnies apimti Havajai ugnikalnio išsiveržimo vietoje

Vardai

Oksana Pikul – itin atvirai apie 5 metus vaidintą santuokos pasaką, slėpusią ašaras ir išdavystes

Aktualu

Trijų automobilių avarija Trakų rajone: 1,84 promilės girtumas ir du žmonės ligoninėje

Jordanija – kuo gundo dykumų apsuptas istorijos lobynas?

Vardai

Jazzu po ją pakeitusių kelionių maratono grįžo į sceną su garsiaisiais švedais KOO

Kultūra

Knygos recenzija. Juokas, socialumas ir žanro problemos G.Radvilavičiūtės „Tekstų persekiojime“

Gazas

„Augina“ automatines pavarų dėžes: „Peugeot“ 6 laipsnių meta į „šiukšliadėžę“, turi 8 laipsnių

Aktualu

Dėl Sirijos „kovotojų“ Vilniaus oro uoste išsigandusią moterį nuramino pasieniečiai – tai tik jūreiviai

Vardai

Paviešintos oficialios princo Harry ir Meghan Markle karališkų vestuvių nuotraukos: grožis atima žadą

24sek

Jaunųjų Eurolygos užkariautojų sutikime – nemalonus „Lietuvos ryto“ fanų akibrokštas

Aktualu

Skurdi reabilitacijos centro neįgaliesiems egzistencija: investavo europines lėšas ir paliko merdėti?

Aktualu

Bernardas Gailius: Europos federacija bus. Bet mes galėtume padaryti ją geresnę

Naujienos

Aktualu

JAV pasitraukimas iš branduolinio susitarimo parodė, kad Europa pagaliau turi pasirūpinti savimi

Gyvenimas

Tėtis ryžosi misijai dėl Dauno sindromą turinčios dukrytės: iš Didžiosios Britanijos dviračiu atmynė į Lietuvą

24sek

Robertas Petrauskas apie „Žalgirio“ žygį Europoje: su šiuo sezonu niekas nesibaigia

Aktualu

15min paaiškina: mirtinai pavojingas Ebolos virusas grįžo, bet ar verta bijoti?

24sek

Į Kauną sugrįžęs P.Motiejūnas – apie Šaro ateitį: „Dėl jo vieną dieną esu ramus, kitą – jau ne“

Verslas

„The Guardian“: absurdas – ne Italijos populistų programa, o euro zonos taisyklės

Pasaulis kišenėje

Mažoji Lietuva: kur stovi gatvės menu išmarginta bažnyčia ir kur laukia pasieniečiai

Aktualu

Rima Urbonaitė: Liberalų sąjūdžiui varpai skambina vis garsiau

Ugnies apimti Havajai ugnikalnio išsiveržimo vietoje

Vardai

Oksana Pikul – itin atvirai apie 5 metus vaidintą santuokos pasaką, slėpusią ašaras ir išdavystes

Aktualu

Trijų automobilių avarija Trakų rajone: 1,84 promilės girtumas ir du žmonės ligoninėje

Jordanija – kuo gundo dykumų apsuptas istorijos lobynas?

Vardai

Jazzu po ją pakeitusių kelionių maratono grįžo į sceną su garsiaisiais švedais KOO

24sek

Jaunųjų Eurolygos užkariautojų sutikime – nemalonus „Lietuvos ryto“ fanų akibrokštas

Aktualu

Skurdi reabilitacijos centro neįgaliesiems egzistencija: investavo europines lėšas ir paliko merdėti?

Aktualu

Bernardas Gailius: Europos federacija bus. Bet mes galėtume padaryti ją geresnę

Verslas

Paskelbtos draugiškiausios valstybės kriptovaliutoms: Lietuvos nėra, bet pateko baltarusiai

Sportas

Naujuoju „Arsenal“ treneriu taps U.Emery

Verslas

Krepšinio aistruoliai, lažindamiesi už „Žalgirio“ pergalę, statė keturženkles sumas

15min recenzija Kultūra

Nepavykęs Latvijos istorinis epas: filmas „Pagonių žiedas“

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką