TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Paskolų liūne skęsta savo finansinių galimybių neįvertinę žmonės

Taupyklė
Shutterstock nuotr. / Taupyklė
Šaltinis: 15min
0
A A

Kiekvienas yra susidūręs su finansinės padėties iššūkiais ir problemomis: padidėjusiomis šildymo kainomis, nebeatitinkančiomis numatytų pragyvenimo išlaidų, sumažintu atlyginimu, būsto remontu, atsiėjusiu daugiau nei planuota, nepataisomai sugedusiu kompiuteriu ir daugeliu kitų, kurių sprendimams reikalingos papildomos investicijos.

Lietuvoje išpopuliarėjus paskolų kultui, dažnas gerai neįvertinęs savo galimybių prisiima tiek finansinių įsipareigojimų, kiek įvykdyti nėra pajėgus. Kaip įvertinti savo finansinę padėtį ir susitvarkyti su prisiimtais įsipareigojimais?

Finansinės padėties įvertinimas

Norint tiksliai įvertinti savo finansinę padėtį, reikėtų nuolatos sekti savo finansus bei žinoti, kokioms aplinkybėms esant finansai praranda pusiausvyrą ir per kiek laiko stabilizuojasi.

Vertindami savo finansinę padėtį žmonės paprastai įvertina savo mėnesio pajamas į rankas ir kokią tų pajamų dalį sudaro reguliarios išlaidos: būsto išlaikymas, kuro sąnaudos, maistas, mobilaus ir interneto ryšio paslaugos, jau turimi įsipareigojimai ir kitos pasitaikančios, tačiau dažnai pamirštama įvertinti nereguliarias, tačiau būtinas išlaidas.

Jeigu asmens mėnesio pajamos yra 2500 Lt į rankas, o atskaičiavus visas būtinas išlaidas lieka 1000 Lt, tai dar nereiškia, kad prisiimti papildomi 400 Lt įsipareigojimų atitiks asmens finansinę padėtį, kadangi gali pasitaikyti situacijų, kada likusių 600 Lt nepakaks: pavyzdžiui, nenumatytas automobilio remontas, medicininės išlaidos, neplanuotos draugų vestuvės, netgi kasmetinės atostogos ar kitos pramogos ir daugelis kitų.

Norint tiksliai įvertinti savo finansinę padėtį, reikėtų nuolatos sekti savo finansus bei žinoti, kokioms aplinkybėms esant finansai praranda pusiausvyrą ir per kiek laiko stabilizuojasi (pavyzdžiui, žiemos sezonu būsto išlaikymo išlaidos padidėja 500 Lt ir stabilizuojasi birželio mėnesį):  žinodami finansų svyravimus galėsite pasirinkti protingą paskolos grąžinimo terminą.

Ar tikrai reikia paskolos?

Nepakanka tik įvertinti savo finansinę padėtį: būtina suprasti, kad grąžinant kreditą ar mėnesio įmokas finansinė padėtis nebebus tokia, kokia buvo iki paskolos gavimo.

Kadangi šiuolaikinės technologijos ir išsiplėtusi vartojimo kreditų rinka leidžia paskolas gauti internetu iš įvairių bendrovių, tačiau, net ir įvertinus finansinę padėtį, dažnas sprendimas dėl paskolos nebūna iki galo apgalvotas ir padaromas „čia ir dabar“ principu.

Nepakanka tik įvertinti savo finansinę padėtį: būtina suprasti, kad grąžinant kreditą ar mėnesio įmokas finansinė padėtis nebebus tokia, kokia buvo iki paskolos gavimo. Jeigu asmuo turėdamas 1000 Lt laisvai disponuojamų pajamų per mėnesį ketina imti kreditą, kurio mėnesio įmokos bus 400 Lt, kiekvieną mėnesį iki paskolos grąžinimo savo reikmėms jis turės 600 Lt – kone dvigubai mažiau negu anksčiau.

Būtent dėl šios priežasties ir negebėjimo perskirstyti savo biudžetą prisitaikant prie naujo pajamų – išlaidų santykio dažnas asmuo pakliūna į nesibaigiančią paskolų virtinę: vis imamos paskolos kompensuoti trūkstamą pajamų dalį, prie kurios asmuo pripratęs. Jeigu nežinote, ar sugebėsite gyventi su mažesniu kiekiu pajamų, pabandykite keletą mėnesių atsidėti tokią sumą pinigų, kurią manote, kad galėtumėte skirti kreditams: jeigu nepavyksta, tikimybė, kad gali kilti problemų su kredito grąžinimu, yra gana didelė.

Tomo Urbelionio/BFL nuotr./Paskolos kaina
Tomo Urbelionio/BFL nuotr./Paskolos kaina

Visgi jeigu susidūrėte su situacija, kurią išspręsti reikia greičiau nei per keletą mėnesių, nepasiduokite emocijoms ir skirkite bent keletą dienų situacijos apsvarstymui: išnagrinėkite paskolas teikiančių bendrovių pasiūlymus, susisiekite su jų konsultantais, pasidomėkite ne tik paskolų palūkanomis, bet ir sutarčių sąlygomis, paskolos grąžinimo prieš numatytą laiką galimybėmis ir kitais aspektais.

Kaip grąžinti paskolas?

Norint gauti refinansavimą taip pat reikia atitikti mokumo reikalavimus bei neturėti atvirų skolų.

Nepaisant to, kad vartojimo kreditų palūkanoms negailima kritikos, ši finansinių problemų sprendimo galimybė vis dar labai patraukli daugumai Lietuvos gyventojų. Paskolų gavėjams nebepajėgiant susitvarkyti su prisiimtais įsipareigojimais, atsirado ne viena bendrovė, siūlanti paskolų refinansavimo paslaugas.

Nors atrodytų neįtikima, kad refinansavimas, reiškiantis turimų paskolų padengimą nauja paskola, gali būti naudingas, tačiau vis daugiau žmonių refinansuoja turimas paskolas. Refinansuojant paskolas, iš tokią paslaugą teikiančios įmonės imamas naujas vartojimo kreditas ir juo padengiami visi turimi, todėl asmeniui lieka viena paskola refinansavimo bendrovei.

Kadangi dauguma vartojimo kreditus teikiančių bendrovių taiko išankstinio paskolos grąžinimo galimybę ir skaičiuoja palūkanas tik už faktinį pasiskolinimo laiką, refinansavimo galimybė leidžia asmeniui grąžinti paskolas anksčiau laiko ir taip sutaupyti nemažai pinigų, atsižvelgiant į gerokai mažesnes refinansavimo paskolų palūkanas: pavyzdžiui, jeigu asmuo turi 12 mėnesių 5000 Lt paskolą, kurios metinė kaina 6700 Lt, refinansuodamas paskolą pirmąjį mėnesį asmuo gali sutaupyti daugiau nei 1000 Lt.

Visgi derėtų nepamiršti, kad net ir paskolų refinansavimas prieinamas ne visiems asmenims. Kaip teigia refinansavimo paslaugas teikiančios bendrovės Savy.lt asmeninių finansų konsultantė Aistė, ne visi asmenys, besikreipiantys dėl paskolų refinansavimo, supranta, kad norint gauti refinansavimą taip pat reikia atitikti mokumo reikalavimus bei neturėti atvirų skolų, todėl kai kuriems asmenims atsakymas dėl refinansavimo gali būti neigiamas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką