Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaip problemos Graikijoje gali paveikti Lietuvą?

Masiniai protestai Graikijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Graikijos valdžios veiksmai, kuriais siekiama sumažinti biudžeto deficitą, šalyje išprovokavo masinius neramumus.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuva gali būti užkrėsta su didžiule finansų krize kovojančios Graikijos bacila. Jeigu šią šalį ištiktų bankrotas, Lietuvai pabrangtų skolinimasis tarptautinėse rinkose.

„Visi prognozuoja, skaičiuoja, kaip čia bus su ta Lietuva, bet daug kas priklauso nuo to, kas įvyks Graikijoje“, – naujienų portalui 15min.lt sakė SEB banko finansų analitikė Julita Varanauskienė.

Pašnekovė priminė, kad tokį dalyką kaip valstybės bankrotas pasaulis matė senokai. „Argentina buvo, bet kad šiame regione, Europos Sąjungoje taip atsitiktų... Šita situacija gali sukelti neprognozuojamą reakciją“, – kalbėjo analitikė.

Ji paaiškino, kad čia gali suveikti vadinamasis pasitikėjimo praradimas. „Kaip bankais praranda pasitikėjimą: jeigu vienas bankrutuoja, tai į visus kitus bankus plūsta indėlininkai pasiimti savo pajamų, nes jeigu šitas bankrutavo, tai ir kitas galės. Tai čia lygiai taip pat“, – dėstė J.Varanauskienė.

Efektas gyventojams būtų netiesioginis

Ji pridėjo, kad šalis mėgstama grupuoti pagal patikimumą ir turtingumą. Lietuva esą patenka būtent į neturtingų šalių ratelį. „Jei neturtingam iš paskos eina šešėlis, kad jis dar ir nepatikimas, tai teoriniu atveju gresia likvidžių lėšų stygiumi“, – sakė analitikė.

Vis dėlto, jos teigimu, jeigu Graikiją ištiktų bankrotas, Lietuvos gyventojai to tiesiogiai greičiausiai nepajus. „Manau, kad tokio tiesioginio efekto, jog staiga pabrangs pienas arba kažkas nebegaus pensijos dėl to, kad bankrutavo Graikija, tai nepajustume. Tai daugiau netiesioginis dalykas – mums kainuos brangiau skolintis. O Vyriausybė daugeliu atvejų skolinasi socialinėms išmokoms, tai tie dalykai ir susišaukia“, – kalbėjo J.Varanauskienė.

Analitikė pridūrė, kad, Graikijoje siaučiant krizei, džiugina pasigirstančios žinios, kai skirstoma kurios šalys sugebėjo taupyti. „Su Graikija lygina Latviją, kad ji irgi neturtinga, bet labiau patikima“, – sakė pašnekovė. Esą kaimynės – Latvija ir Estija – gerai besitvarkančios sunkmečiu padeda pasauliui parodyti, kad esame patikimi, sąžiningi ir taupūs.

Kartą jau sutrukdė pasiskolinti pigiau

Naujienų portalas 15min.lt primena, kad Graikijos biudžeto deficitas, šiuo metu siekiantis apie 13 proc., yra daugiau nei keturis kartus didesnis nei leidžia euro zonos taisyklės. Dėl to buvo net pasigirdę gandų, jog šaliai gali tekti išstoti iš euro zonos. Taupymo priemonės, kurių ėmėsi Graikijos valdžia biudžeto deficitui sumažinti, šalyje išprovokavo masinius neramumus.

Situacija Graikijoje kartą jau sutrukdė Lietuvai pasiskolinti pigiau. Vasario mėnesį tarptautinėse rinkose išplatinusi obligacijų emisiją Lietuva dešimčiai metų pasiskolino 2 mlrd. JAV dolerių (maždaug 5 mlrd. litų). Už išplatintas obligacijas Lietuva mokės maždaug 7,625 proc. metines palūkanas.

Analitikų teigimu, pigesniam skolinimuisi koją pakišo Graikija. „Esame lyg užkeikti – praėjusį kartą pigiau pasiskolinti sutrukdė latvių, o dabar, panašu, graikų finansinės bėdos“, – tada komentavo „DnB Nord“ banko Kapitalo rinkų skyriaus vadovas Mindaugas Tutlys.

Komentarai
Temos Bankrotas
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką