Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 26d. 07:08

Katalonijos ūkis nusiėmus rožinius akinius: išsiregistravo jau bent 1,3 tūkst. įmonių

Protestas Katalonijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Protestas Katalonijoje

Paralelinė Katalonijos ekonomikos viršininko realybė. Taip savo straipsnį pavadino Ispanijos leidinys „El Pais“, kuris tikina, kad Katalonijos siekis atsiskirti daro daug didesnę įtaką ekonomikai, nei pripažįsta vietos valdžia.

„Pamatysime. Tokios prognozės jau buvo pateikiamos ir anksčiau, tačiau nieko neatsitiko“, – tai buvo Katalonijos viceprezidento Oriolio Junquero reakcija spalio 5 dieną, kai „Banco Sabadell“ informavo akcijų biržos priežiūros tarnybą CNMV, kad planuoja pasitraukti iš regiono, rašo „El Pais“.

Po penkių valandų prognozės išsipildė – vienas iš dviejų didžiausių skolintojų regione Banco Sabadell“ nusprendė pasitraukti iš atsiskirti norinčio regiono.

Iki šiol Kataloniją jau paliko 1,3 tūkst. įmonių, rodo darbdavių asociacijos „Pimec“ duomenys. Tuo metu O.Junqueras ir toliau bando sumenkinti galimą pasitraukimo įtaką ekonomikai. Jis netgi aiškino, kad pasitraukusios įmonės grįš, kai Katalonija bus nepriklausoma, o Madridas neva spaudė įmones pasitraukti.

Po balsavimo teisininkų kontoros ir konsultavimo įmonės pradėjo vykdyti planą B – patraukė savo būstines ir mokestines buveines iš Katalonijos.

Bendrovių migracija prasidėjo rugsėjį, kai daug tarptautinių bendrovių užšaldė investicijas ir pradėjo ruošti pasitraukimo strategijas prieš spalio pirmosios referendumą.

Kai kurios bendrovės, pavyzdžiui „GVC Gaesco“ pasitraukė dar prieš balsavimą. Po balsavimo teisininkų kontoros ir konsultavimo įmonės pradėjo vykdyti planą B – patraukė savo būstines ir mokestines buveines iš Katalonijos.

„Nebus jokio verslo egzodo“, – aiškino O.Junqueras, likus vos kelioms valandoms iki to, kai bankai ir kitos „Ibex 35“ indekso kompanijoms arba pranešė apie pasitraukimą, arba patvirtino, kad tai svarsto.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestas Katalonijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestas Katalonijoje

Įmonės ir toliau viena po kitos traukiasi iš Katalonijos. Tai ne tik finansų sektoriaus žaidėjai ar „Ibex“ įmonės, bet taip pat ir mažas bei vidutinis verslas.

Galimas pasekmes pasvėrė ir Tarptautinis valiutos fondas (TVF) bei kredito reitingų agentūros.

O viešųjų ryšių agentūra „Kreab“ pareiškė, kad 55 proc. tarptautinių įmonių nevertins Katalonijos kaip galimos investicijų krypties.

O.Junqueras galiausiai pripažino situaciją, tačiau jos nedramatizavo. Registruotų adresų perkėlimas iš Katalonijos esą niekaip nepaveikia jų realios veiklos. Jis ignoravo faktą, kad įmonės kartu keičia ir savo fiskalinę rezidenciją, persikelia ir tų įmonių vadovai. Katalonijos valdžia tikina, kad įmonės grįš, tačiau kai kurios, pavyzdžiui, leidybos milžinė „Planeta“, patikino, kad jų sprendimas trauktis yra galutinis.

Visos šios idėjos buvo parengtos Katalonijos valdžios ir išsiuntinėtos investuotojams bei konsultacijų bendrovėms. Dokumente pateikiamas Katalonijos ekonomikos augimas, investicijų ir eksporto perspektyvos pro rožinius akinius. Tačiau žurnalistai jau išnarstė dokumentą, ir įrodė, kad ne viskas, kas rašoma, yra tiesa.

Šaltiniai teigia, kad investuotojus nustebino antra dokumento dalis, kurioje teigiama, kad šansai, jog Katalonija po atsiskyrimo bus ne Europos Sąjungos dalimi, yra labai menki. O taip pat pranešta apie ketinimus kurti Katalonijos banką.

O.Junqueras turėjo praėjusį penktadienį susitikti su tarptautinėmis kompanijomis, tačiau susitikimą atšaukė. Spalio 17 dieną Katalonijos socialistų partija paprašė jo pasirodyti Katalonijos parlamente, tačiau tai kol kas taip pat neįvyko.

O.Junquerui neigiant įmonių pasitraukimą, regioninio verslo departamento vadovas Santi Vila sukūrė krizės kabinetą, kuris nuolatos vertina ekonomikos rodiklius ir konsultuojasi su verslininkais ir sąjungomis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką