TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kauno turgaviečių prekeiviai perspėja: bus kasos aparatai – kils ir kainos

Dainavos turguje dirbančios Daivos neįtikino Finansų ministrės pasiūlytas modelis, kuomet prekybos plotas būtų nuomojamas kartu su kasos aparatu: „Tokiu atveju išaugtų ir nuomos kaina.“
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Dainavos turguje dirbančios Daivos neįtikino finansų ministrės pasiūlytas modelis, kai prekybos plotas būtų nuomojamas kartu su kasos aparatu: „Tokiu atveju išaugtų ir nuomos kaina.“
Šaltinis: 15min
0
A A

Kauno turguose dirbančius prekeivius, kalbas apie kasos aparatų įvedimą vadinusius dar vienu utopiniu valdžios planu, praėjusią savaitę ištiko šokas.

Nepaisydama smulkiųjų verslininkų prašymų atidėti sprendimą, Vyriausybė praėjusį trečiadienį pritarė kasos aparatų įvedimui turguose. Vyriausybės sprendime numatyta, kad nuo šių metų gegužės dengtose turgavietėse maisto produktais prekiaujantys verslininkai privalės naudotis kasos aparatais.

Nesąmonė, absurdas, tragedija – tokiais ir dar riebesniais epitetais žinią apie privalomus kasos aparatus komentavo „15min“ kalbinti Kauno turgaviečių prekybininkai. Smulkieji verslininkai, įrodinėdami, kad apskaitos prietaisai jiems nereikalingi, pateikė gausybę argumentų. „Aš dirbu su šviežiomis žuvimis. Kiekvieną kartą įdėjusi pirkėjui į krepšelį žuvies turėsiu bėgti plautis rankų, kad galėčiau kasos aparatu išmušti čekį. Kur tai matyta! – susierzinimo neslėpė Dainavos turguje dirbanti Daiva. – Juk mes nesuprekiaujame po dešimt tūkstančių. Mūsų apyvarta nėra milijoninė. Šitas sprendimas sužlugdys smulkiuosius verslininkus.“

„Aš auginu savo produkciją, atsivežu kelis indelius, juos parduodu, ir viskas. Ką man reikės veikti su tuo kasos aparatu? Didelėse parduotuvėse jie reikalingi. Bet tik ne eiliniame turguje ir ne eiliniam žmogeliui, kuris centą kitą užsidirba ir nieko iš valstybės neprašo. Tai yra absurdų absurdas“, – stipresnio žodžio reformos vykdytojams negailėjo medumi bei kitais naminiais produktais Stoties turguje prekiaujantis Algirdas.

„Kai bus kasa, nuolaidas bus galima pamiršti. Dabar aš vienam pirkėjui nuleidžiu 50 centų, kitam litą. Jeigu reikės viską vesti į kasos aparatą, dings turgaus esmė – galimybė derėtis. Aišku, į kasą galima vesti ir kainą su nuolaida, bet tokiu atveju lengva privelti klaidų. Čia reikia būtų kvalifikuotam, o aš tikrai nesugebėsiu“, – savo argumentus žėrė daržoves pardavinėjanti Marija.

Kainų kilimas – neišvengiamas

Visi „15min“ kalbinti smulkieji verslininkai vienu klausimu buvo vieningi – anot prekeivių, būtinybė naudoti kasos aparatus bei užtikrinti tikslią apskaitą juos privers kelti prekių kainas.

„Reikės įsigyti aparatą. Reikės tvarkyti buhalteriją. Vadinasi, iškart prisideda krūva pinigų, tad kainas kelti reikės būtinai. Juk ką nors uždirbti turiu, už dyką gi čia nestovėsi“, – savo nuomonę išsakė Stoties turguje dirbantis Algirdas.

„Negana to, kad perki patentą, moki sveikatos draudimą, kurio man, kaip pensininkei, visai nereikia, dar reikės papildomai mokėti. Tai kas mums čia liks? Mes būsime priversti kelti kainas. Priešingu atveju pasitarkuosi šiek tiek krienų, dar kažkokią smulkmeną pasiimsi ir eisi stovėti turgaus kamputyje vien tik tam, kad pragyventum“, – blogiausio scenarijaus – nelegalios prekybos – neatmetė Marija.

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė, komentuodama kasos aparatų įsigijimo tvarką, pabrėžė, kad dalyje turgaviečių prekeiviai apskaitos prietaisus galės naudoti ir nuomos pagrindais – esą turgaviečių administratoriai prekybos vietas galės nuomoti su kasos aparatais. Kalbėdama apie tokį ministrės siūlymą, Dainavos turguje žuvimis prekiaujanti Daiva pastebėjo, kad tokiu atveju neabejotinai išaugs ir nuomos už prekybos plotą kaina. „Tai kam man reikalingas dar kažkoks papildomas mokestis?“ – svarstė moteris ir pridūrė, kad šis mokestis gali tapti dar viena priežastimi kelti prekių kainas.

Turgaviečių administratoriai – išvien su prekybininkais

Kauno turgavietes administruojančių bendrovių atstovai Vyriausybės sprendimą dėl kasos aparatų įvertino panašiai kaip prekybininkai. Anot verslininkų, iš jų prekybos plotus besinuomojantys prekeiviai dėl būtinybės įsigyti kasos aparatą ir tvarkyti apskaitą neabejotinai susidurs su papildomomis sąnaudomis, kurias atspindės ir prekių kainos.

Centrinį ir Vilijampolės turgus administruojančios bendrovės „Prekybos miestelis Urmas“ rinkodaros vadovas Jonas Plenta, paklaustas apie galimybę prekybos plotą smulkiesiems verslininkams nuomoti su kasos aparatais, buvo atviras: „Nežinau. Tikrai nežinau, nes pati Vyriausybė, skubos tvarka priėmusi šį potvarkį, dar nežino, kaip ten viskas bus. Finansų ministrė kalba apie tai, kad pirmiesiems, įsigijusiems kasos aparatus, bus kompensuojama didžiausia suma, o paskutiniesiems – mažiausia. Bet kokia dalis bus kompensuojama, niekas nežino. Mano galva, šitas sprendimas buvo priimtas buldozerio principu. Iš pradžių nutarė, o paskui žiūrės ir galvos, kaip viską padaryti.“

Neigia kalbas apie kainų kilimą

– Vyriausybė skelbia, kad kasos aparatai savaime nesukurs prievolės mokėti PVM. Šį mokestį reikia mokėti tik tiems prekybininkams, kurių metinės pajamos viršija 100 tūkst. Lt, o statistika teigia, jog vidutinio pagal verslo liudijimą dirbančio turgaus prekeivio pajamos per metus nesiekia 25 tūkst. Lt.

– Finansų ministerija žada parengti supaprastintą pajamų ir išlaidų apskaitos tvarką. Ją naudojantiems prekeiviams nebereiks ranka pildyti pajamų ir išlaidų žurnalų – apskaitai pakaks ir kasos aparato atspausdintos dienos ataskaitos.

– Vyriausybės specialistai tvirtina, kad ir su kasos aparatus naudojančiais prekybininkais bus galima derėtis. Pardavėjas tiesiog atspausdins kasos čekį tokiais sumai, kiek realiai gavo pinigų.

– Šiame Vyriausybės nutarime yra numatyta viena išimtis, nurodanti, kad kasos aparatų nereiks žmonėms, kurie prekiauja smulkiame ūkyje ar namų valdoje išaugintais žemės ūkio produktais.

– Vyriausybė suskubo raminti apie kainų kilimą prabilusių turgaus prekeivių. Anot specialistų, kasos aparatų įsigijimas bus kompensuojamas, o jų naudojimas esą neturės įtakos prekių kainodarai, nes tai bus tik priemonė, kuri registruos grynųjų pinigų gavimą.

Šaltinis: Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką