2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Keičiasi Registrų centro paslaugų kainos: daug kas atpigs, bet kai kas ir pabrangs

Nuo spalio 1 dienos įsigalios naujoji Registrų centro paslaugų kainodara. Pranešime žiniasklaidai skelbiama, kad kai kurios didžiausiu kiekiu elektroniniu būdu suteikiamų paslaugų kainos mažėja net keliskart. Atpigsiančių elektroniniu būdu suteikiamų paslaugų apimtys sudaro apie 80 procentų visų Registrų centro teikiamų administracinių ir viešųjų paslaugų. Tačiau dalis administracinių ir viešųjų paslaugų nežymiai brangs.
Registrų centras
Registrų centras / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Nauja kainodara diferencijuojama atsižvelgiant į paslaugos teikimo būdą – skaitmeniniu būdu teikiamos paslaugos bus pigesnės nei teikiamos popieriniu būdu. Pavyzdžiui, registrų ir informacinių sistemų duomenų perdavimas pagal automatizuotas užklausas iš sistemos į sistemą kainuos dešimtis kartų pigiau nei iki šiol.

Naujus pagrindinių valstybės registrų ir jų pagrindu teikiamų paslaugų įkainius Vyriausybė patvirtino liepos pradžioje.

„Su išorės ekspertų pagalba atnaujinta ir Vyriausybės patvirtinta kainodara pagrįsta aiškiais ir skaidriais principais – kiekviena paslauga kainuoja tiek, kiek yra patiriama sąnaudų jai suteikti. Pastaraisiais metais išgryninta įmonės veikla, besidubliuojančių, perteklinių ir su pagrindine įmonės veikla nesusijusių veiklų atsisakymas, trečdaliu sumažintas vadovaujančių pareigybių skaičius leido aiškiai apskaičiuoti sąnaudas ir jų pagrindu parengti naują kainodarą“, – sako Registrų centro generalinis direktorius Saulius Urbanavičius.

Populiariausios Registrų centro paslaugos – nuosavybės teisės į nekilnojamąjį daiktą įregistravimas – kaina mažėja penktadaliu iki 17,19 euro. Pagal senąją kainodarą šios paslaugos kaina priklausydavo nuo konkretaus nekilnojamojo daikto vidutinės rinkos vertės, nuo to, ar turtas priklauso fiziniam, ar juridiniam asmeniui, ir galėdavo svyruoti nuo 2,9 euro iki beveik 1,5 tūkst. eurų. Vidutiniškai už šią paslaugą klientai mokėdavo po 21,65 euro, arba penktadaliu daugiau nei pagal naująją kainodarą.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Pinigai
Luko Balandžio / 15min nuotr./Pinigai

Kitos populiarios paslaugos – juridinių asmenų registravimo – įkainiai taip pat mažėja. Nuo šiol įregistruoti naują uždarąją akcinę bendrovę, pateikus dokumentus fiziškai, kainuos beveik 50 proc. mažiau, jų registravimas elektroniniu būdu atpigs net 4 kartus. Pastaruoju metu itin didelio susidomėjimo sulaukiančios mažosios bendrijos steigimas taip pat kainuos apie triskart mažiau. Hipotekos (įkeitimo) sandorio įregistravimas kainuos pusketvirto karto mažiau – 8,60 euro. Šiuo metu ši paslauga kainuoja 31,28 euro.

Likus kiek daugiau nei mėnesiui iki naujos Registrų centro kainodaros įsigaliojimo, Registrų centras apie artėjančius pokyčius jau pradėjo informuoti savo klientus. Naujoji Registrų centro kainodara apima visas administracines ir viešąsias paslaugas, kurių yra beveik 300, iš jų apie 180 teikiamos ir elektroniniu būdu.

Apmokestinamos nuostolius nešusios paslaugos

Tačiau dalis NT, adresų, sutarčių bei Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registrų, taip pat Juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos teikiamos paslaugos brangs. Be to, dalis paslaugų, kurios buvo nemokamos – tapo mokamos. Pavyzdžiui, Adresų bei Neveiksnių ir ribotai veiksnių asmenų registrų objektų registravimas.

Kaip 15min atsakė Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus, visų paslaugų įkainiai yra pagrįsti realiomis sąnaudomis, todėl dalis jų nežymiai brangsta, kadangi iki šiol įmonė jas teikdama patirdavo daugiau sąnaudų, nei gaudavo pajamų. Taip pat atsiranda ir naujų įkainių už paslaugas, kurios iki šiol buvo teikiamos neatlygintinai ir vėlgi patiriant sąnaudas, bet negaunant pajamų.

„Kalbant apie Nekilnojamojo turto registro įkainius reikia turėti omenyje, kad šios paslaugos paprastai teikiamos kompleksiškai. Pavyzdžiui, kai žmogus registruoja naujai pastatytą namą, jam reikia kelių paslaugų: NT objekto registravimo, nuosavybės teisių į jį registravimo ir kt. Nuosavybės teisių registravimo paslaugos įkainiai iki šiol svyravo nuo 2,9 euro iki 1,5 tūkst. eurų priklausomai nuo NT vidutinės rinkos vertės. Tad vertinant atskiromis paslaugomis, dalis jų brangsta, tačiau vertinant kompleksiškai visą paslaugų rinkinį, bendra kaina bus mažesnė. Pavyzdžiui, iki šiol vidutiniškai už nuosavybės teisių registravimą buvo mokama po 21,65 euro, o dabar visiems kaina bus vienoda ir ji bus mažesnė - 17,19 euro. Todėl negalima taip konkrečiai pasakyti, kad NT paslaugos brangsta“, – paaiškino M.Samkus.

Su visais nuo spalio 1 d. įsigaliosiančiais Registrų centro paslaugų įkainiais galima susipažinti čia.

Taip pat atsiranda ir naujų įkainių už paslaugas, kurios iki šiol buvo teikiamos neatlygintinai ir vėlgi patiriant sąnaudas, bet negaunant pajamų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką