Dabar populiaru
Tiesiogiai
Tiesiogiai
Publikuota: 2022 sausio 14d. 11:02

Kiek skirtingiems būstams paaugs sąskaitos už dujas ir elektrą: labiausiai pajus šildantys namus

Sutartis su elektros tiekėjais
123RF.com nuotr. / Sąskaitos
Rekordinių šildymo kainų už gruodį nustebinti gyventojai dabar neramiai laukia kitų sąskaitų – dujų ir elektros. Per metus elektros kaina vartotojams pakilo 18 proc., dujų – 70-96 proc., todėl 15min paskaičiavo, kiek išaugs dviejų, trijų kambarių butų bei individualaus namo sąskaitos už elektrą ir dujas. Skaudžiausiai ši kainų šuolį pajus dujomis namus šildantys gyventojai, o greito kainų kritimo horizonte nematyti.

Pernai Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) du kartus pakėlė visuomenines elektros ir dujų kainas buitiniams vartotojams. Lapkričio pabaigoje nutarta, kad nuo sausio elektra reguliuojamiems buitiniams vartotojams turėtų brangti vidutiniškai 10 proc., o dujos 27–36 proc.

Vis dėlto, jeigu kainų šuolį lygintume ne per pusmetį, o metus, dujų ir elektros kainų kilimas – kur kas reikšmingesnis mūsų piniginėms. VERT skaičiavimu, 2022 m. pirmąjį pusmetį palyginus su 2021 m. tuo pačiu metu, elektros „Standartinis“ planas atsieis 18,4 proc. daugiau.

Gyventojams, kurie dujas naudoja maisto gaminimui (I grupė), kainos augo 70,21 proc. O labiausiai energetikos kainų šuolį pajus gyventojų, kurie dujomis šildo namus (II grupė), piniginės – jiems per metus dujų kaina pakilo 96,43 proc.

VERT pirmininkas Renatas Pocius 15min pabrėžė, kad pakilusias kainas lėmė ne Lietuvos, o globalios rinkos tendencijos – pasaulyje smarkiai pabrangusios gamtinės dujos, o Seimui priėmus įstatymo projektus, kuriais dujų kainų augimas išdėliotas per kelerius metus, kainų šuolį pavyko sumažinti.

„Sąskaitoms už dujas, ypatingai tiems gyventojams, kurie jas naudoja maistui ruošti ir suvartoja 5-6 kubinius metrus per mėnesį, didelės įtakos kainų pokyčiai neturės. Tiems, kurie šildosi dujomis, gali būti šiek tiek didesnė įtaka, bet mažesnė negu centralizuoto šildymo vartotojams, nes kaina padidėjo mažiau.

O kalbant apie elektros kainas, reguliuojamiems vartotojams šuolis nėra drastiškas. Tad tiek dujų, tiek elektros kainos augimas bus mažesnis (nei centrinio šildymo – 15min pastaba) finansine prasme, bet augimas vartotojų nedžiugina“, – komentavo R.Pocius.

4 pavyzdžiai – kiek padidės išlaidos

Tad, kiek per metus išaugusios elektros ir dujų kainos kas mėnesį padidins mūsų sąskaitas? Pagal keturių konkrečių Lietuvos namų ūkių elektros ir dujų suvartojimą15min paskaičiavo, kiek per metus padidėjo jų energetiniai kaštai.

Tiesa, VERT nustatytos elektros kainos galioja tik tiems gyventojams, kurie dar nepasirinko nepriklausomo elektros tiekėjo – Seimo sprendimu, šį pasirinkimą buvo galima nukelti pusmečiui – iki 2022 metų birželio 18 d.

123RF.com nuotr./Elektros kaina
123RF.com nuotr./Elektros kaina

Palyginimui pasirinkome dviejų kambarių butą, kuriame gyvena senjorų pora, trijų kambarių butą, kurį išlaiko vieniša pensininkė, trijų kambarių butą, kuriame gyvena keturių asmenų šeima su vaikais ir individualų namą. Pernai vasarą jau skaičiavome, kaip šiuos namų ūkius palies VERT nustatytos kainos antrajam pusmečiui, o dabar pažvelkime, kiek sąskaitos išaugs per metus – šį sausį palyginus su praėjusių metų pradžia.

Senjorų šeima, gyvenanti 2 kambarių bute

Dviejų kambarių bute sename Vilniaus daugiabutyje gyvenančių senjorų pora šį mėnesį jau sulaukė vieno nemalonaus siurprizo – 84 proc. arba 32 eurais padidėjusios sąskaitos už šildymą. Tačiau tai dar nepabaiga, nes nepriklausomo tiekėjo nepasirinkusią šeimą palies tiek elektros, tiek dujų brangimas.

Vidutiniškai per mėnesį šis namų ūkis maisto ruošimui suvartoja 7,5 kubinių metrų dujų, tad pernai pirmąjį pusmetį šeimai tai kainavo apie 4 eurus per mėnesį, o šį pusmetį kaina sieks apie 6,5 eurus. Vadinasi, per metus už dujas išlaidos pabrango 2,5 euro per mėnesį.

Daugiau nei 2 eurais pabrangs ir elektra – 100 kilovatvalandžių suvartojantys vilniečiai nuo sausio per mėnesį už elektrą mokės 16,7 euro, kai prieš metus mokėjo apie 14 eurų.

Tad iš viso šiam namų ūkiui sąskaita už elektrą ir dujas pabrangs 4,6 eurais per mėnesį.

Senjorė, išlaikanti 3 kambarių butą

Kiek mažiau padidės trijų kambarių bute Alytuje gyvenančios senjorės, kuri taip pat nėra pasirinkusi nepriklausomo tiekėjo, o maisto ruošimui naudoja dujas, išlaidos.

5 kubinius metrus gamtinių dujų per mėnesį suvartojančios moters sąskaita padidės 1,5 euro – nuo 3 eurų iki 4,5 eurų. O už 60 kilovatvalandžių elektros suvartojimą pernai mokėjusi po 8,5 euro per mėnesį, šiemet moteris mokės apie 10 eurų.

Vadinasi, per mėnesį sąskaita už energetinius išteklius paaugs 3 eurais.

Jauna šeima, įsikūrusi trijų kambarių bute

Tuo tarpu naujos statybos trijų kambarių bute Vilniuje gyvenanti jauna šeima su dviem vaikais sunaudoja apie 400 kWh per mėnesį. Praėjusių metų pradžioje šeima mokėjo apie 56 eurus per mėnesį, o šių metų pirmąjį pusmetį sąskaitos išaugs daugiau nei 10 eurų – iki 67 eurų per mėnesį.

Dujų šis namų ūkis nenaudoja, todėl per mėnesį dėl pabrangusios elektros sąskaitos paaugs 11 eurų.

Penkių asmenų šeima, gyvenanti nuosavame name

Ketvirtasis mūsų nagrinėjamas pavyzdys – 200 kv. m. ploto prieš 15 metų statytas individualus B kategorijos namas Vilniuje, šildomas dujomis, kuriame gyvena 5 asmenys.

Gruodį šis namų ūkis šildymui, karšto vandens ruošimui, maisto gaminimui sunaudojo 421 kubinį metrą dujų – tai senomis kainomis atsiėjo 118 eurų.

Jei šią žiemą orai bus panašūs, už tokį patį suvartotų dujų kiekį žiemos mėnesį teks mokėti 231 eurą. Vadinasi, išlaidos padidės 113 eurais per mėnesį.

Iš viso per praėjusius metus šis namų ūkis sunaudojo 2626 kubinius metrus dujų – praėjusio pusmečio kainomis tai būtų 735 eurai (tačiau realybėje sumokėta suma buvo mažesnė, nes pirmąjį pusmetį galiojo mažesnės kainos), o nuo sausio įsigaliojusiomis kainomis – jau 1443 eurais.

Tiesa, kitai šeimai, kuri gyvena 140 kv. m. ploto naujame A+ kategorijos name, kainų šuolis atsilieps ne taip ženkliai. Per 2021 metus ši trijų asmenų šeima šildymui ir karšto vandens ruošimui sunaudojo 1213 kubinių metrų dujų – jei skaičiuotume praėjusio pusmečio kainomis, tai būtų 340 eurų, o nuo sausio – 667 eurai, vadinasi pakils 327 eurais per metus.

Horizonte kainų kritimo nematyti

VERT pirmininkas R.Pocius 15min tvirtino, kad tokių gamtinių dujų kainų pasaulinėse rinkose, dėl kurių kyla kainos ir Lietuvoje, dar nėra buvę.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./VKEKK Dujų ir elektros departamento direktorius Renatas Pocius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./VKEKK Dujų ir elektros departamento direktorius Renatas Pocius

„Gruodžio pradžioje gamtinės dujos kainavo apie 100 eurų už megavatvalandę (MWh) – tai labai didelė kaina, tokių rinkose nėra buvę. Nuo 2021 metų pavasario iki gruodžio pradžios gamtinių dujų kainos pakilo penkis kartus, nuo 2020 metų vasaros padidėjo 10 kartų“, – lygina R.Pocius.

Išties, Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas praėjusiais metais mušė rekordus. 2020 metų birželio pradžioje jis susiformavo ties 15 eurų už megavatvalandę (eurų/MWh) riba, 2021 metų birželio pradžioje pasiekė 27 eurus/MWh, o gruodžio 1 dieną – jau 95 eurus/MWh. Kainos biržoje piką pasiekė 2021 metų gruodžio 21 dieną, kai pašoko iki 180 eurų/MWh.

Vėliau kainos stabilizavosi – šių metų sausio 1 dieną gamtinių dujų kaina nukrito iki 73 eurų/MWh, o sausio 11 dieną siekė 78 eurus/MWh.

„Gamtinių dujų kaina antrai gyventojų grupei, kuri namus šildo dujomis, sudaro 2/3 tarifo. 10 kartų paaugo dujų kaina, o mes padidiname 2 kartus, vadinasi Seimo priimtas įstatymas, kuris leido sušvelninti kainų augimą, leido nekelti kainų drastiškai“, – teigė jis.

Pernai Seimas priėmė įstatymų paketą, kuriuo nuspręsta amortizuoti energijos kainų šuolį. Dujų kainų augimą vartotojams nutarta išdėstyti iki penkerių metų, taip pat pusmečiui atidėtas terminas maždaug 500 tūkst. vartotojų pasirinkti nepriklausomą tiekėją.

Tokių kainų rinkose nėra buvę.

R.Pocius skaičiuoja, kad jei įstatymo pakeitimų, leidusių išskaidyti dujų kainų augimą keleriems metams, nebūtų priimta, tarifas gyventojams, kurie dujas naudoja maisto ruošimui, 2022 metų pirmajam pusmečiui būtų padidėjęs beveik dvigubai, o namus dujomis besišildantiems gyventojams – 2,5-3 kartus.

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas pritaria, kad be šios priemonės būtume stebėję kur kas didesnį elektros ir dujų kainų šuolį.

„Reikia suprasti, kad vertinant galutinę kainą vartotojams didžiausias svoris tenka elektros ir dujų kainai biržoje. Kodėl elektra brangsta mažiau nei gamtinės dujos? Gamtinių dujų, kaip žaliavos, dalis, galutinėje dujų kainoje vartotojui daug didesnė nei elektros, nes elektros kainos biržoje dedamoji galutinėje kainoje yra maždaug apie 39 proc., o gamtinių dujų – du trečdaliai“, – 15min aiškino T.Povilauskas.

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas
SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas

„Radikalesniu atveju galėjo Vyriausybė neleisti augti kainoms, bet daug reikėtų kompensuoti būsimais laikotarpiais“, – pridūrė T.Povilauskas.

Elektros kaina šiemet dar gali kilti

Dar pernai lapkričio pabaigoje ekspertai prognozavo, kad gamtinių dujų ir elektros kainos ims leistis žemyn šį pavasarį. Tačiau VERT pirmininkas R.Pocius tvirtina, kad kol kas dujų ateities sandorių kainos nerodo ženklaus mažėjimo.

„Nedėkinga yra prognozuoti, bet iš šiandienos perspektyvų tos prognozės mažiau optimistiškos. Šiandien ir ateities sandoriuose dujų kainos biržoje laikosi stabiliai – apie 75 eurus už megavatvalandę visą vasarą ir iki metų pabaigos.

Žinoma, ta situacija gali labai keistis priklausomai nuo pasirodžiusios informacijos, dujų kiekio saugyklose, geopolitinių sprendimų. Be to, žiemą ir ateities sandorių kainos didesnės, o atėjus pavasariui kreivė krenta žemyn, nes sumažėjus poreikiui, mažėja ir kainos“, – aiškino jis.

Tad, ar šiemet VERT gali ir metų viduryje dar kilstelėti energetikos kainas? R.Pocius neatmetė galimybės, kad jeigu gamtinių dujų kainos išsilaikys tokios pat kaip dabar ir neįvyks anksčiau prognozuotas jų kritimas, tarifai gali didėti.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kylančios dujų kainos
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kylančios dujų kainos

Be to, VERT pirmininkas prognozavo, kad greičiausiai antrąjį šių metų pusmetį gali padidėti ir elektros tarifai. Jis atkreipė dėmesį, kad antrąjį pusmetį VERT reguliuos kainas jau tik trečio etapo vartotojams, kurie suvartoja iki 1000 kilovatvalandžių elektros per mėnesį. Į antrą etapą pakliuvę vartotojai (suvartojantys 1-5 tūkst. kilovatvalandžių elektros per mėnesį), kuriems nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimas buvo atidėtas pusmečiui, turės tai padaryti iki birželio 18 d.

„Elektros biržoje rekordinės kainos, todėl kaina pasikoreguos į didesnę pusę. Kalbant apie dujas, nesinori prognozuoti. Priklausys nuo to, kokia bus ateities sandorių kaina mums skaičiuojant dujų kainas – jei bus pakritę ir nesieks 75 eurų, kainos išliks stabilios. Jei bus tokios kainos, kokios šiandien – gali būti svarstoma padidinti“, – komentavo jis.

Beje, R.Pocius pastebi, kad Seimui leidus atidėti nepriklausomų elektros tiekėjų pasirinkimą, gyventojai šia galimybe pasinaudojo ir palyginus su pernai metais, tiekėjų pasirinkimo tempai sulėtėjo.

Siūlys diversifikuoti kainas

Nors šiuo metu dujų ateities sandorių kaina pagal Nyderlandų TTF indeksą laikosi tarp 68-76 eurų megavatvalandę, 2024-ų žiemos kaina ateities sandorių rinkoje – 27 eurai už megavatvalandę.

Tad R.Pocius atskleidė 15min, kad VERT planuoja diskutuoti su „Ignitis“ apie būtinybę diversifikuoti riziką ir dalį dujų pirkti ateities sandoriais.

„Tai rizika, nes perki į priekį ir nežinai, kokia bus kaina – o gal nukris iki 15 eurų, bet faktas, kad reikia ieškoti kainų stabilizavimo instrumentų“, – apibendrino R.Pocius.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai: 4

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Adventur 2022

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką