Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Kiek uždirbo pensijų fondai 2017-aisiais

Ne visi kaupiantieji pensijų fonduose 2017-aisiais galėjo džiaugtis teigiama grąža: didžiausius prieaugius užtikrino rizikingiausi į akcijas investuojantys fondai, o dauguma konservatyvių fondų nešė minusines palūkanas.
Pensija
Pensija

Pensijų fondų dalyviai 2017-aisiais galėjo tikėtis maksimalios 9,5 proc. grąžos, tačiau galėjo patirti ir iki 1,7 proc. siekiančių nuostolių, rodo investicijų valdymo įmonės „INVL Asset Management“ apibendrinti II pakopos pensijų fondų (PF) vienetų rezultatai.

„Investicijų grąžos buvo pozityvios beveik visose rinkose. Taip sutapo, kad kuo rizikingesnės investicijos, tuo ir grąža didesnė. Akcijų grąža šiemet sudarė 10 proc., tai istorinė norma, neišsišokanti iš vidurkių“, – apžvelgia rezultatus „INVL Asset Management“ Investicijų valdymo departamento vadovas Vaidotas Rūkas.

Jis aiškina, kad pensijų fondų valdytojams konservatyviuose fonduose šiemet uždirbti teigiamą grąžą yra itin sudėtinga – vyriausybių obligacijų palūkanos buvo pasiekusios rekordines žemumas ir netgi tapusios neigiamomis.

„Mes stengiamės nepirkti vertybinių popierių su neigiamomis palūkanomis – bendras portfelio pajamingumas tikrai yra teigiamas. Renkamės tas valstybes, kurios turi palyginti mažą riziką, bet vis tiek jų vertybiniai popieriai uždirba teigiamą grąžą“, – sako V.Rūkas ir pažymi, kad kosnervatyvūs fondai gali investuoti tik į saugias, ES ir OECD, šalis.

Jis papildo, kad obligacijų rinkoje uždirbti padėjo Lietuvos, Lenkijos, Kroatijos, Rumunijos ir kitų Rytų Europos valstybių, kurių skola nedidelė, obligacijos.

Paklaustas, ko pensijų fondų dalyviai galėtų tikėtis ateityje, V.Rūkas prognozavo atsargiai. Mat akcijų rinkos trumpu laikotarpiu gali smarkiau svyruoti, tačiau per daugelį metų jos vidutiniškai uždirba apie 7 proc. per metus.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vaidotas Rūkas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vaidotas Rūkas

„Kalbėti apie ateitį sunku. Tačiau ramina žinia, kad pasaulio ekonominė būklė yra pakankamai tvari, todėl didelių sprogimų ar neigiamų postūmių negalima matyti. Tačiau ypač rizikingos turto klasės – kalbu apie akcijas – natūraliai svyruoja į vieną ar į kitą puse, todėl nieko nenustebintų, jei per metus atsirastų kokios nors kainų korekcijos. Bet jei ir 2018-ieji būtų pozityvūs metai, vėlgi niekas nenustebtų“, – sako V.Rūkas.

Per penkerius metus akcijų fondai pensijų fondų dalyviams sužėrė 44–65 proc. grąžą. Konservatyvūs fondai taip pat teigiami – per 5 metus uždirbo 2–14 proc.

Lauktų III pakopos pagyvėjimo

Augant gyventojų santaupoms ir ekonominei gerovei, investicijų ekspertas viliasi, kad daugiau bus savarankiškai atidedama senatvei į III pakopos pensijų fondus.

Šiuo metu III pakopos fondai demonstruoja panašias tendencijas – konservatyvūs uždirbo nuo minus 0,5 proc. iki 5,2 proc. grąžą. O akcijų fondai – sužėrė 5–10 proc.

„Žmonės reaguoja į politikų pasisakymų atgarsius – visą laiką kalbama apie reformas, pokyčius, todėl gyventojai atsargiau žiūri į II pakopą. Kadangi anksčiau jie sutartis pasirašę, įmokos automatiškai į fondus nukeliauja. Jau daugiau nei 600 tūkst. žmonių prie pensijos prisideda ir savomis įmokomis – kone pusė visų, turinčių II pakopos pensijų fondus“, – sako V.Rūkas.

Lietuvos banko duomenys rodo, kad III pakopos fonduose pernai rugsėjo pabaigoje buvo vos 56 tūkst. dalyvių, kurie sukaupę 90 milijonų eurų. Palyginimui, antros pakopos pensijų fonduose buvo 1,28 mln. dalyvių ir jų turtas – 2,78 milijardo eurų.

„Trečioje pakopoje vyksta daug teigiamų pokyčių ir jaučiame susidomėjimą. Norinčių papildomai kaupti atsiranda daugiau. Ši pakopa buvo užmiršta, bet dabar judesiai yra reikšmingi ir manau, kad šiemet turėtų ji įsivažiuoti“, – sako V.Rūkas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius