Dabar populiaru
Publikuota: 2012 vasario 24d. 12:26

Knygų ir spaudinių rinka Lietuvoje ir užsienyje augo 29 proc.

Knyga.
Sauliaus Žiūros nuotr. / Knyga.

Lietuvos spaustuvininkų asociacijos (LISPA) duomenimis, Lietuvoje spausdintų knygų, knygelių ir kitų panašių spaudinių pardavimai mūsų šalyje ir užsienyje augo 29 proc. – nuo 59,95 mln. Lt 2010 m. iki 77,4 mln. Lt 2011 m.

Tačiau šis rezultatas vis dar buvo maždaug 2,4 karto mažesnis už 2008 m., kai knygų pardavimų apimtys Lietuvos ir užsienio rinkose bendrai siekė 188,52 mln. Lt. 2009 m. knygų pardavimai dramatiškai krito (90 proc.), tačiau per pastaruosius porą metų pradėjo palaipsniui kilti. 2010 m. kilimas buvo nedidelis (13,98 proc.), tačiau 2011 m. Lietuvoje spausdintų knygų pardavimai augo jau 50 proc.

„Prieš keletą metų prasidėjęs ekonominis sunkmetis privertė Lietuvos spaustuves greitai persiorientuoti į kitas rinkas, kuriose mūsų technologijos, gamybos kokybė ir santykinai gera kaina greitai užkariavo užsienio leidėjų pasitikėjimą, – sako LISPA prezidentė dr. Erika Furman. – Tuo metu mūsų šalyje spausdintų knygų, knygelių ir kitų spaudinių bendros pardavimų apimtys krito apie 10 kartų.“

Postūmiu atsigauti Lietuvos knygų rinkai taip pat tapo ir importuojamos produkcijos kiekio mažėjimas. „Iki pat 2006 m. į Lietuvą buvo importuojama labai daug menkaverčių knygų iš Kinijos, Singapūro, kitų Azijos šalių – jų rinka sudarė net 41,8 mln. litų ir buvo tik šiek tiek mažesnė už eksportuojamų knygų apimtis, – sako E. Furman. – Krizės metu importas krito, ir, panašu, kad kitiems rodikliams kylant, jis ir toliau mažėja. Tai mūsų rinkai leido grįžti prie klasikinių vertybių – profesionalaus knygų vertimo, redagavimo, apipavidalinimo“.

Palyginti su 2010 m., pernai rekordiškai padidėjo ir eksporto apimtys – nuo 76,4 mln. Lt iki 105,5 mln. Lt, t.y. 38 proc. Vertinant pastarųjų 7-erių metų rezultatus, eksporto augimas iš viso sudarė 137,6 proc. nuo 44,4 mln. Lt 2006 m.

„Nors atsigavimo ženklai Lietuvos knygų rinkoje jau akivaizdūs, tačiau spaustuvininkams ypač gerai matyti, kaip sunkiai vyksta šis procesas, todėl šiam sektoriui labai reikia valstybės strateginio palaikymo ir skatinimo priemonių, kurios geriausiai atsispindėtų mokestinės aplinkos spaudai lengvinimu“, – pabrėžia LISPA vadovė.

LISPA tikisi, jog valstybės institucijos, galinčios nuspręsti dėl PVM spaudai mažinimo, įžvelgs knygų leidybos edukacinę bei estetinę vertę ir neleis išnykti spausdintai knygai.

Temos: 1 Eksportas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką