Dabar populiaru
Publikuota: 2012 liepos 28d. 23:05

Kelias į sėkmę: ko norite iš tikrųjų?

Ar įmanoma pakeisti žmogų
Fotolia nuotr. / Psichologija

Galingi saviugdos įrankiai neatneš daug naudos, jei tiksliai nežinosite, kam ir kaip juos naudoti. Galite turėti puikiausią grandininį pjūklą ir bastytis su juo po girią. Tačiau ką ten su juo veiksite? Jei žinote, kokių medžių jums reikia ir kodėl, – būsite padėties šeimininkai. Jei ne, bergždžiai tampysitės nuostabų instrumentą, iš kurio negausite jokios naudos. Taigi, turite žinoti, ko norite.

Esminė tiesa yra ši: mūsų galimybių ribų nėra. Pagrindinis mūsų ginklas – modeliavimo galia: meistriškumą galima atkartoti. Jei kas nors yra įmanoma kitiems žmonėms, jums tereikia tiksliai sekti jų pavyzdžiu ir pasieksite lygiai tą patį tikslą.

Svarbiausia šiame procese žinoti, ko norime. Pasąmoninis protas nuolat tvarko informaciją tokiu būdu, kad padėtų mums judėti tam tikra linkme. Net pasąmoniniame lygmenyje jis užsiima duomenų iškraipymu, trynimu ir apibendrinimu. Todėl tam, kad jis galėtų našiai dirbti savo darbą, turime suvokti, kokių rezultatu trokštame.

Žmonių gebėjimai kuo geriau išnaudoti savo asmeninius išteklius tiesiogiai priklauso nuo jų tikslų. Tai akivaizdžiai pademonstravo Jeilio universiteto absolventų tyrimas 1953 metais. Tiriamųjų klausė, ar jie turi užsirašę aiškių, konkrečių tikslų rinkinį, taip pat planą, kaip tuos tikslus pasiekti. Teigiamai atsakė trys procentai žmonių.

Po dvidešimties metų tyrinėtojai susirado visus gyvus likusius 1953-ųjų laidos studentus. Ir sužinojo, kad tie 3 procentai turėjusių konkrečius juodu ant balto užrašytus tikslus finansiniu požiūriu buvo daugiau pasiekę už visus likusius 97 procentus.

Na, šis tyrimas teikia duomenų tik apie finansinę padėtį, tačiau tyrinėtojai taip pat pastebėjo, kad sunkiau išmatuojami ar subjektyvesni vertinimo kriterijai, tokie kaip tiriamųjų laimės ar džiaugsmo lygis, regis, taip pat aukštesni buvo tų trijų procentų.

Šiame straipsnyje sužinosite, kaip iš svajonių ir troškimų suformuluoti tikslus, kaip įtvirtinti prote tai, ko norite, ir kaip tai gauti. Duosiu jums vieną klausimą: ar bandėte kada sudėlioti dėlionę, nematę jos paveikslėlio? Bet juk būtent tai vyksta, jei mėginame sulipdyti savo gyvenimą nežinodami, ko norite.

Žingsnis nr. 1 – sudarykite savo svajonių sąrašą: ką norite turėti, ką daryti, kas būti ir kuo dalytis

Kurkite vaizduotėje žmones, jausmus ir vietas – savo išsvajotojo gyvenimo dalis. Dabar pat patogiai atsisėskite, paimkite popieriaus lakštą ir rašiklį, imkite rašyti. Tegu tai trunka ne mažiau kaip dešimt ar penkiolika minučių. Kol kas nesukite sau galvos, kaip tas svajones išpildysite, – tiesiog užrašykite jas.

Ribų nėra. Stenkitės trumpinti mintis, kad nedelsdami galėtumėte pereiti prie kito tikslo. Visą tą laiką be perstojo rašykite. Aprėpkite platų gyvenimo sferų lauką: darbą, šeimą, santykius, mentalines, emocines, socialines, materialias ir fizines būsenas, žodžiu, viską, kas šaus į galvą. Pasijuskite kaip karaliai.

Žingsnis nr. 2 – peržvelkite ką tik sudarytą sąrašą, įvertinkite, kada tikitės tuos rezultatus gauti

Po pusmečio, metų, dvejų, penkerių, dešimties, dvidešimties. Visad pravartu žinoti, kiek kam turite laiko. Paanalizuokite savo sąrašą šiuo aspektu. Kai kurie žmonės pastebi, kad jame vyrauja šiandien pat norimi gauti dalykai. Kiti didžiausias svajones regi toli ateityje.

Jei visi jūsų tikslai trumpalaikiai, pasistenkite išvysti tolesnės ateities perspektyvas ir galimybes. Jei jie – ilgalaikiai, derėtų numanyti pirmuosius savo veiksmus, vedančius ta linkme. Tūkstančio mylių kelionė pradedama pirmu žingsniu. Svarbu mintyse regėti tiek pirmus žingsnius tikslo link, tiek galutinius.

Žingsnis nr. 3 – išsirinkite keturis svarbiausius šių metų tikslus

Užsirašykite juos, o šalia jų ir argumentus, kodėl jūs tikrai tuos tikslus pasieksite. Dėstykite mintis aiškiai, glaustai ir pozityviai. Pasakykite sau, kodėl esate tokie tikri, kad pasieksite šiuos rezultatus, ir kodėl jums svarbu juos pasiekti. Jei rasite pakankamai priežasčių ar motyvų imtis veiklos, tai ir padarysite.

Motyvai skatina pasiryžti darbą atlikti iki galo. Jei, pavyzdžiui, sakote sau, kad norite būti turtingi, tai bus tikslas, bet smegenims jis galingo impulso nepasiųs. Tačiau jei įsisamonsite, kodėl to norite, kokias galimybes turtas jums atvers, įgausite daug daugiau paskatų šio tikslo siekti. Priežastis “kodėl” daug svarbiau už “kaip” – būdus, kuriais tai darome. Jei šis “kodėl” pakankamai reikšmingas, visad atsiras “kaip”.

Žingsnis nr. 4 – patikrinkite metų tikslus remdamiesi penkiomis tikslo formulavimo taisyklėmis

Ar jūsų tikslai išreikšti teigiama forma? Ar išsiaiškinote, kokius jie sukels sensorinius pojūčius? Apibūdinkite, ką patirsite juos pasiekę. Dar konkrečiau nusakykite, ką matysite, girdėsite, jausite ir užuosite. Taip pat atkreipkite dėmesį, ar sugebėsite pasiekti šiuos tikslus savo pačių jėgomis? Ar jie ekologiški ir ar skatins jūsų bei kitų žmonių gerovę? Jei kuris nors tikslas neatitinka šių kriterijų, pakoreguokite jį taip, kad atitiktų.

Žingsnis nr. 5 – sudarykite turimų išteklių sąrašą

Pradedant statybas būtina suskaičiuoti, kokias statybines medžiagas ir įrankius turite. Kad galėtumėte sukurti ateities viziją, jums reikia padaryti tą patį.

Tad surašykite viską, kuo galėsite pasinaudoti siekdami tikslo: konkrečius charakterio bruožus, draugus, finansines atsargas, išsilavinimą, laiką, energiją ir visa kita. Žodžiu, “inventorizuokite” visus savo privalumus, įgūdžius, lėšas ir įrankius. Tai suteiks daug naudingos informacijos.

Žingsnis nr. 6 – prisiminkite gyvenimo periodus, kai naudojotės šiais ištekliais išradingiausiai

Iškelkite iš atminties tris penkis gyvenimo atvejus, kai jums absoliučiai viskas sekėsi. Tai gali būti visa, ką pasiekėte darbe, sporte, finansinėje sferoje ar santykiuose – nuo didelio pelno biržoje iki nuostabiai praleistos dienos su vaikais.

Detaliai aprašykite visa tai. Pabrėžkite sėkmę lėmusius veiksmus, efektyviai panaudotus charakterio bruožus ar kitus išteklius, kurie padėjo tą dieną. Nusakykite situaciją, kuri leido jums pasijusti laimingiems ir produktyviems.

Žingsnis nr. 7 – apibūdinkite savo asmenybės savybes – kokie turėtumėte būti, kad pasiektumėte išsikeltus tikslus

Galbūt tam reikalinga didelė disciplina, išsilavinimas, kurio kol kas dar nesate įgiję? Gal turėtumėte išmokti racionaliau planuoti laiką. Jei, pavyzdžiui, norite tapti politiniais lyderiais ir tarnauti visuomenei, apibūdinkite žmogų, kuris gali laimėti rinkimus ir išties sugeba paveikti dideles žmonių minias.

Dažnai girdime apie sėkmę, tačiau daug rečiau – apie sėkmės komponentus: nuostatas, įsitikinimus ir elgseną, ant kurių pamato ji stovi. Jeigu gerai neperprasite šių komponentų, jums bus sunku suvokti visumą, tad trumpam stabtelėkite ir parašykite porą pastraipų apie visus charaktero bruožus, įgūdžius, nuostatas ir žinias, kuriuos jums, kaip asmenybei, reiktų įgyti.

Žingsnis nr. 8 – keliomis pastraipomis nusakykite esamus trukdžius, kurie nepadeda pasiekti tikslų

Vienas iš būdų įveikti savo paties susikurtus apribojimus – tiksliai juos atpažinti. Smulkiai analizuokite savo asmenybę, kad suprastumėte, kas neleidžia jums gauti trokštama. Galbūt jums nesiseka planuoti? Galbūt planuotojai jūs neblogi, bet jums sunkiau tuos planus įgyvendinti? Gal esate linkę vienu metu užsigriebti per daug, o gal taip susitelkiate į vieną tikslą, kad nebematote nieko kita?

Kiekvienas savaip randa, kaip susivaržyti, kiekvienam būdingos savitos nesėkmės strategijos. Suvokę, kaip klydome praeityje, galėsime nebekartoti tų klaidų ateityje. Galime tiksliai žinoti, ko ir kodėl norime bei kaip tą pasiekti, tačiau trokštamų rezultatų niekad nepasieksime be vieno esminio elemento – veiksmų.

O kad žinotumėte, kaip veikti, turime susikurti laipsnišką planą. Argi nusprendę statyti namą tiesiogiai nuvykstate į statybinių medžiagų parduotuvę, nusiperkate krūvą medienos, vinių, plaktuką ir pjūklą, atsiraitojate rankoves ir kimbate į darbą? Ar taip sulauksime sėkmės? Labai abejoju. Kad pastatytumėte tvirtą, dailų ir patogų namą, jums reikalingas darbų planas – veiksmų seka ir struktūra.

Žingsnis nr. 9 – apmąstykite keturis pagrindinius savo tikslus ir sukurkite laipsniško jų siekimo apmatus

Klauskite savęs: „Ką turėčiau daryti visų pirma, kad pasiekčiau štai tokį tikslą?“ arba „Kas trukdo man gauti tai dabar ir ką galiu padaryti, kad pašalinčiau šias kliūtis?“ Pasirūpinkite, kad į jūsų planus būtų įtraukti veiksmai, kurių galėtumėte imtis jau šiandien.

Baigėm pirmąją aukščiausios sėkmės formulės sprendimo dalį. Jums nebeliko jokių abejonių dėl tikslo. Apsibrėžėte tiek trumpalaikius, tiek ilgalaikius planus, išsiaiškinote, kokios jūsų asmeninės savybės jums padeda, kokios – kliudo gauti tai, ko trokštate. Dabar pradedate kurti troškimų realizavimo strategijas.

Žingsnis nr. 10 – pasirinkite kelis tinkamus modelius

Koks pats patikimiausias būdas siekti meistriškumo? Atsakymas toks: modeliuoti tą žmogų, kuris jau padarė tai, ką padaryti norite jūs. Jie gali būti žmonės iš jūsų aplinkos, gali būti didžios šlovės pasiekusios įžimybės. Užsirašykite trijų penkių tokių asmenybių, vardus ir keliais žodžiais nusakykite sėkmę jiems atnešusius jų bruožus bei elgsenos ypatumus.

Atlikę tai užsimerkite ir minutėlę įsivaizduokite, kad kiekvienas šių asmenų duos patarimą, kaip lengviausiai pasiekti tikslus. Tada užsirašykite po vieną kiekvieno jų pagrindinę mintį, tarsi jie būtų kalbėję su jumis asmeniškai. Galbūt jie patars, kaip išvengti sunkumų, įveikti kliūtis, į ką derėtų atkreipti dėmesį, ko ieškoti. Žodžiu, įsivaizduokite, kad jie kalba su jumis ir pasižymėkite visa tai, ką, jūsų manymu, jie jums pasakytų.

Admanas Khašogis modeliavo Rokfelerį. Jis norėjo praturtėti, tad pasekė pavyzdžiu to, kuris jau toks buvo. Stivenas Spilbergas ėmė modeliuoti „Universal Studios“ darbuotojus dar prieš tai, kai buvo pasamdytas ten dirbti. Faktiškai kiekvienas, sulaukęs didelės sėkmės, savo laiku turėjo modelį ar vadovą, mokytoją, nukreipusį jį teisinga linkme. Turėkite ir jūs!

Šaltinis: Entonio Robinso knyga „Neribota galia“ (2008 m.), kurią Lietuvoje yra išleidusi „Luceo“ leidykla.

Verslas.in
Temos: 1 Psichologija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką