Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kodėl ir kam naudingas žemas ir svyruojantis rublio kursas?

Rublio smukimas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Rublio smukimas
Šaltinis: 15min
0
A A

Leisti rubliui svyruoti laisvai yra geriausias įrankis, kurį turi Rusijos centrinis bankas, siekiantis sustabdyti spekuliatyvias atakas prieš valiutą. Tačiau, kaip dažnai nutinka Rusijoje valdant prezidentui Vladimirui Putinui, tai gali paskatinti korupciją, „Bloomberg“ rašo Leonidas Beršidskis.

Praėjusią savaitę rublis, palyginti su doleriu ir euru, pasiekė rekordines žemumas. Nuo metų pradžios, palyginti su doleriu, rublis atpigo 50 proc. Laisvas rublio kurso kritimas daugiau negali būti aiškinamas klusniomis Rusijos centrinio banko pastangomis tiekti Rusijos didelėms kompanijoms tvirtą valiutą, reikalingą 47 mlrd. dolerių užsienio skolai ketvirtąjį ketvirtį grąžinti.

Daugeliui stebėtojų rublis pasirodė spekuliatyviai puolamas, taip pat veikiamas panikos.

Žmonės rublius semia ir bėga su jais. Kiekvienas, panašu, yra įkvėptas prezidento teigiamų prognozių. Galiu savo akimis matyti, kaip stiprėja pasitikėjimas nacionaline valiuta. Žmonių akys spindi džiaugsmu dėl ilgai laukto Krymo atsiėmimo

Antiputiniškas žurnalistas Sergejus Parchomenka „Facebook“ pasidalijo satyriniu pastebėjimu: „Eilės prie bankomato mano banke kaip gyvatės vingiuoja į gatvę ir pro vitrinų langus. Žmonės rublius semia ir bėga su jais. Kiekvienas, panašu, yra įkvėptas prezidento teigiamų prognozių. Galiu savo akimis matyti, kaip stiprėja pasitikėjimas nacionaline valiuta. Žmonių akys spindi džiaugsmu dėl ilgai laukto Krymo atsiėmimo.“

Žurnalistas, rašydamas apie teigiamas prognozes, turėjo omenyje V.Putino kalbą Pekine, kur jis sakė, kad „mes stebime spekuliatyvų rublio kurso kritimą šiandien, bet aš tikiu, kad tai greitai baigsis.“

V.Putinas turi priežastį optimizmui. Rusijos centrinis bankas pirmadienį atsisakė savo politikos, kuri rubliui padėjo judėti tam tikra kreive, palyginti su dolerio ir euro valiutų krepšeliu.

Vienas iš Rusijos nedaugelio pasaulyje vertnamų ekonomistų Konstantinas Soninas „Vedomosti“ rašė, kad nepastovus rublio kursas sukūrė sunkiai įveikiamas kliūtis spekuliantams: „Jiems reikėtų atspėti ne tik galutinį, bet ir tarpinį rezultatą. Kas, jeigu publika reaguos per lėtai? Kas, jeigu rublis pakeis trajektoriją ir smarkiai ūgtelės?“

Naujoji Rusijos centrinio banko politika ir žodiniai aukščiausių pareigūnų įsikišimai, įskaitant ir V.Putiną, rublį aukštyn pirmadienį stumtelėjo 3 proc. iki 45 rublių už dolerį.

Kitaip tariant, strategija atbaidys spekuliantus, nes nepastovi valiuta yra rizikinga ir brangi.

Naujoji Rusijos centrinio banko politika ir žodiniai aukščiausių pareigūnų įsikišimai, įskaitant ir V.Putiną, rublį aukštyn pirmadienį stumtelėjo 3 proc. iki 45 rublių už dolerį.

Bet tai nereiškia, kad baigėsi rublio smukimas. Rublis yra naftos valiuta, ir, jeigu naftos kainos kris ir toliau, smuks ir rublis.

Rusijos centrinis bankas vis tik pasyviai įvykių nestebės. Jis pažadėjo įsikišti tuo atveju, jeigu iškils grėsmė finansiniam stabilumui.

Landa korupcijai

K.Sonino teigimu, tai galėtų sukurti galimybę korupcijai: „Jeigu centrinis bankas ketina įsikišti netikėtai, kad nubaustų spekuliantus, informacija apie jo veiksmus bus verta labai daug.“

V.Putino valdžia nėra suinteresuota stipriu rubliu. Dėl žemų naftos kainų yra sunku subalansuoti biudžetą, eksportuotojai, kurių daugelis yra valdomi valstybės, skundžiasi priėjimu prie Vakarų kapitalo rinkų, todėl devalvacija yra verslo poreikis.

V.Putinui nereikia piliečių panikos, kas galėtų pakenkti jo reitingams. Kol Rusijos centrinis bankas sėkmingai mažina nepastovumą ir atbaido spekuliantus, banko darbuotojai galės pasinaudoti informacija apie banką tam, kad šiek tiek užsidirbtų. Rusija turi daug valiutos sudeginimui – 454,2 mlrd. dolerių tarptautinių rezervų lapkričio pradžioje.

Tokia logika vis dėlto veiks tik tuo atveju, jeigu Europos sankcijos prieš Rusiją ir naftos kainų nuosmukis bus tik laikinas. Jei tai užsitęs metais ar dviem, Rusija susidurs su ilgalaikėmis finansų problemomis, o V.Putinui bus sunkiau laikytis įsitvėrus valdžios.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką