Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Konkurencijos taryba paskyrė bendrą daugiau nei 57 mln. litų baudą saugos tarnybai UAB „G4S Lietuva“, DNB bankui, AB SEB bankui ir „Swedbank“

SEB
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / SEB
Šaltinis: 15min
0
A A

Konkurencijos taryba paskyrė bendrą daugiau nei 57 mln. litų baudą saugos tarnybai UAB „G4S Lietuva“ (toliau – G4S) ir trims didžiausiems Lietuvos bankams – AB DNB bankui, AB SEB banku ir „Swedbank“, AB (toliau visi kartu – Bankai) – už susitarimus, nepagrįstai ribojusius G4S konkurentų galimybes veikti grynųjų pinigų tvarkymo bei inkasavimo paslaugų rinkose.

Bankai buvo įsipareigoję visas grynųjų pinigų tvarkymo paslaugas pirkti tik iš G4S, dėl ko kitų grynųjų pinigų tvarkymo paslaugų teikėjų galimybės konkuruoti buvo reikšmingai apribotos. Bankai susitarimų galiojimo laikotarpiu (nuo 3 metų 2 mėnesių iki 5 metų 3 mėnesių) prarado galimybes pasinaudoti G4S konkurentų pasiūlymais, net jei šie būtų siūlę teikti grynųjų pinigų tvarkymo paslaugas palankesnėmis sąlygomis. Svarbu pažymėti, jog bankų patiriamas grynųjų pinigų tvarkymo sąnaudas galiausiai padengia vartotojai, mokėdami bankams už grynųjų pinigų išėmimą iš bankomatų, valiutos keitimą ar kitas operacijas, susijusias su grynaisiais pinigais.

Grynųjų pinigų tvarkymo paslaugų teikimas bankams yra glaudžiai susijęs su pinigų inkasavimo paslaugomis, kurios teikiamos Bankų klientams (įmonėms). Šios aplinkybės lėmė, jog minėtais susitarimais buvo daroma žala ir Bankų klientų interesams, nes dėl Bankų sprendimų jiems buvo apribotos galimybės rinktis kitą nei G4S inkasavimo paslaugų teikėją bei pasinaudoti konkurencijos teikiama nauda.

Konkurencija tarp prekių pardavėjų ar paslaugų teikėjų priverčia pastaruosius varžytis dėl pirkėjų ir užtikrinti jiems kiek įmanoma palankesnes kainas ir kokybę. Todėl įmonių veiksmai, kuriais ribojamos pirkėjų pasirinkimo galimybės pirkti prekes ar paslaugas iš konkurentų, kai tokie veiksmai apima dideles atitinkamos rinkos dalis ir trunka ilgą laiką, yra žalingi pirkėjams, taip pat gali lemti konkurentų išstūmimą ir konkurencijos susilpnėjimą ar net visišką jos pašalinimą.

Įvertinusi tyrimo metu nustatytas aplinkybes, Konkurencijos taryba konstatavo, jog tokiais veiksmais G4S ir Bankai pažeidė Konkurencijos įstatymo 5 straipsnį, draudžiantį konkurenciją ribojančius susitarimus. Be to, atsižvelgus į veiksmų pobūdį ir mastą pripažinta, kad susitarimai turėjo poveikį prekybai tarp ES valstybių narių, todėl pažeidė Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 101 straipsnio nuostatas.

Už konkurenciją ribojančius susitarimus G4S ir Bankams Konkurencijos taryba paskyrė baudas, kurių bendra suma viršija 57 mln. litų. Baudos paskirtos įvertinus tai, jog susitarimai apėmė labai dideles grynųjų pinigų tvarkymo ir inkasavimo rinkų dalis bei truko gan ilgą laiką – nuo 3 metų 2 mėnesių iki 5 metų 3 mėnesių. Skirdama baudas Bankams Konkurencijos taryba atsižvelgė į tai, jog savo veiksmais Bankai apribojo savo klientų galimybes rinktis inkasavimo paslaugų teikėją bei pirkti inkasavimo paslaugas konkurencingomis kainomis.

Už konkurenciją ribojančius susitarimus įmonėms paskirtos tokios baudos:

– UAB „G4S Lietuva“ – 9 437 800 litų;

– AB DNB bankui – 8 630 200 litų;

– AB SEB bankui – 24 808 200 litų;

– „Swedbank“, AB – 14 243 600 litų.

UAB „G4S Lietuva“ apskaičiuota bauda buvo beveik 3 kartus didesnė, nei paskirta, tačiau bauda buvo sumažinta iki 10 procentų įmonės bendrųjų metinių pajamų, nes tai yra maksimali bauda, kuri gali būti paskirta už Konkurencijos įstatymo pažeidimą.

Įpareigojimas nutraukti konkurenciją ribojančius veiksmus Bankams ir G4S nebuvo skirtas, nes tyrimui artėjant į pabaigą, tokie veiksmai buvo nutraukti.

Saugos sprendimų bendrovė „G4S Lietuva“ ir SEB bankas neatmeta galimybės skųsti Konkurencijos tarybos sprendimą 

Kaip rašoma spaudai išplatintame pranešime, augos sprendimų bendrovė „G4S Lietuva“ šiuo metu vertina Konkurencijos tarybos paskelbtą sprendimą skirti baudą dėl esą neleistinų susitarimų su kai kuriais šalyje veikiančiais komerciniais bankais. Kol nėra išanalizuotas toks tarybos sprendimas, bendrovė nuo detalesnių komentarų susilaiko.

„Šiuo metu pradėjome aktyvias konsultacijas su teisininkais ir kol neturime jų išvadų bei rekomendacijų, viešai situacijos nekomentuosime. Galiu tik dar kartą pakartoti mūsų įmonės poziciją, kurios laikėmės viso proceso metu – konkurencijos reguliavimo „G4S Lietuva“ nepažeidė, o tyrimo metu glaudžiai bendradarbiavo su Konkurencijos taryba“, – sakė bendrovės „G4S Lietuva“ generalinis direktorius Saulius Tulevičius.

Bendrovė „G4S Lietuva“ gerbia Konkurencijos tarybos sprendimą, bet neatmeta galimybės, jog jis bus skundžiamas.

Papildyta: Reaguodamas į Konkurencijos tarybos priimtą sprendimą, SEB bankas spaudai išplatino pranešimą, kuriame nurodoma, kad tarybos skirta daugiau kaip 24 mln. litų bauda bus apskųsta.

Papildyta 9.07 val. DNB bankas atsiųstame pranešime spaudai sako besilaikantis nuomonės, kad nėra pažeidęs konkurencijos teisės aktų ir numato skųsti šį sprendimą  LR teisės aktų nustatyta tvarka.

informacija
G4S LIETUVA, UAB saugos tarnyba
Vadovas: Saulius Vincentas Tulevičius Darbuotojų sk.: 1463 2015m . Pajamos: 20 - 30 mln. Eur
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką