Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Konsultantai patikrina ir ūkio apskaitą

Kaimas
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Kaimas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Ar mano ūkis, miško valda atitinka ES paramai gauti visus keliamus reikalavimus? Ar apsilankius tikrintojams nekils problemų? Šiuos ir kitus nuogąstavimus šalies ūkininkams išsklaidyti padeda profesionalų specialistų teikiamos konsultacijos.

Už vis dažniau profesionalius konsultantus  ūkininkai kviečiasi ūkio buhalterijos apskaitos klausimais.

Dalį už konsultacijas sumokėtų pinigų jie gali atgauti pasinaudodami ES parama.

Parama už konsultacijas ūkininkams bei miško valdytojams skiriama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemonę „Naudojimasis konsultavimo paslaugomis“.

Paraiškas pagal šią priemonę  Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) Kontrolės departamento teritoriniams skyriams galima teikti iki metų pabaigos.

Parama1

Paramos pagal KPP priemonę „Naudojimasis konsultavimo paslaugomis“ gali kreiptis visi fiziniai (sulaukę pilnametystės) ir juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ir miškų ūkio veikla bei teisės aktų nustatyta tvarka įregistravę žemės ūkio valdas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre

Mokėdavo 3 tūkstančius

Kauno rajone, Babtų seniūnijoje, Pagynės kaime ūkininkaujantis Viktoras Kočkinas kasmet kviesdavosi profesionalius apskaitininkus, kad šie pagelbėtų tvarkant ūkio buhalteriją.

„Pirmas dalykas, buhalterijos mes nė vienas nesimokėme, kitas – tam neturime ir laiko“,-- sakė ūkininkas.

Kasmet už konsultacijas buhalterinės apskaitos klausimais jis mokėdavo po 3  tūkst. litų.

Pateikė paraišką paramai

Viktoras apsidžiaugė pernai išgirdęs, jog už šias konsultacijas ūkininkams teikiama parama.

Iki to laiko ūkininkas nebuvo naudojęsis ES teikiama parama, tik gaudavo tiesiogines išmokas už 150 ha deklaruotus pasėlius – rapsus bei auginamas kitas grūdines kultūras.

Pagal KPP priemonę „Naudojimasis konsultavimo paslaugomis“ kompensuojamos ne tik ūkininkų patirtos išlaidos už buhalterinės apskaitos  konsultacijas. Pirma, profesionalūs konsultantai padeda įvertinti ūkį --  ar jis atitinka teisės aktų nustatytus valdymo ir geros agrarinės bei aplinkosaugos būklės reikalavimus (GAAB) ir darbo saugos standartus, antruoju etapu – jie pataria ūkininkams, kaip ištaisyti trūkumus, jei jų yra.

„Kai gauni tiesiogines išmokas, gali kiekvieną dieną užgriūti tikrintojai,“ – Viktoras neabejodamas kreipėsi į profesionalius konsultantus.

Tuo pačiu jis pateikė paraišką ir paramai.

Paraišką jis pateikė paramai pagal tris veiklos sritis: pagal dvi pirmąsias ir ketvirtąją. Miškų jis neturi, jokioje aplinkosaugos programoje nedalyvauja, tad ir konsultuotis šioje srityje jam nėra poreikio. 

Įkūrė ekologinį ūkį

Valčiūnų kaime (Vilniaus r.) gyvenanti ir ūkį netoli Nemenčinės turinti Leokadija Šaudinienė taip pat konsultantus labiausiai vertina už tai, kad šie padėjo jai sutvarkyti buhalterinę apskaitą.

Parama

„Iš profesijos aš kirpėja. O čia ir išlaidos, ir pelnas – viską reikia žinoti“,-- neslėpė moteris.

Žemę ir sodybą netoli Nemenčinės ji paveldėjo iš savo senelio.  Kadangi žemės buvo nedaug – tik 10 ha, Leokadija nutarė kurti ekologinį ūkį.

Ekologiniam ūkiui keliami dar didesni reikalavimai nei paprastam ūkiui, todėl be konsultacijų ūkininkė vargu ar išsiverstų.

Vertina akredituoti konsultantai

L. Šaudinienę konsultuoja Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Vilniaus rajono konsultavimo biuro specialistai.

„Jei nori gauti paramą už konsultacijas, tai konsultantai turi turėti Žemė ūkio ministerijos akreditaciją“,-- paaiškino Leokadija, kodėl būtent šiuos, o ne kitus konsultantus ji  išsirinko.   

Kompensuoja pusę išlaidų

Nors ūkininkai labiausiai vertina buhalterinės apskaitos konsultacijas, už jas pagal KPP priemonę   
„Naudojimasis konsultavimo paslaugomis“ kompensuojama mažiausiai – tik pusę patirtų  išlaidų.

Tuo tarpu už konsultacijas įvertinant ūkį bei šalinant rastus trūkumus  kompensuojama net 80 procentų tinkamų išlaidų.

Be to kreiptis paramos konsultacijoms dėl ūkio veiklos buhalterinės apskaitos ir jos tvarkymo galima tik jei paraiškoje prašoma paramos už pirmosios ir antrosios veiklos srities konsultacijas. Tiesa, parama konsultavimo paslaugoms gauti pagal trečiąją, ketvirtąją ir penktąją veiklos gali būti suteikta užsiimantiems miškų ūkio veikla.

L. Šiaudinienė jau teikė mokėjimo parašymą paramai konsultacijoms pagal pirmąją veiklos sritį. „Gavau pranešimą, jog bus kompensuojama“,-- džiaugėsi ūkininkė. 

Yra 110 milijonų 

Iki šiol paramos  pagal  KPP priemonę„Naudojimasis konsultavimo paslaugomis“ jau kreipėsi  1807 pareiškėjai.

Jiems patvirtinta bendra paramos suma – per 8,6 mln. litų.

Viso (2007–2013 metų laikotarpiui)  šiai priemonei skirta daugiau nei 110 mln. litų.

Konsultacijos – pagal penkias veiklos sritis

Paramos už konsultacijas galima kreiptis pagal penkias KPP priemonės „Naudojimasis konsultavimo paslaugomis“ veiklos sritis:

* Pagal pirmąją – konsultavimo paslaugoms dėl ūkio įvertinimo, kaip jis atitinka teisės aktų nustatytus valdymo ir geros agrarinės bei aplinkosaugos būklės reikalavimus (GAAB) ir darbo saugos standartus.

* Pagal antrąją  – konsultacijoms dėl nustatytų valdymo reikalavimų ir GAAB reikalavimų neatitikimų ar pažeidimų pašalinimo, darbo saugos standartų įgyvendinimo.

* Pagal trečiąją  – konsultacijoms agrarinės aplinkosaugos klausimais asmenims, ketinantiems dalyvauti ar dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėse.

* Pagal ketvirtąją – konsultacijoms dėl ūkio veiklos buhalterinės apskaitos ir jos tvarkymo.

* Pagal penktąją  – konsultacijoms miškų ūkio veiklos klausimais (miškų įveisimas ir atkūrimas, jų priežiūra, apsauga, tvarkymas ir naudojimas).

* Paramos gavėjas paramą pagal trečiąją, ketvirtąją ir penktąją veiklos sritis gali gauti tik pateikęs paraišką gauti paramą pagal pirmąją ir/ar antrąją veiklos sritis (išskyrus miško valdų valdytojus).

* Konsultacijas gali teikti tik pagal Žemės ūkio ministerijos nustatytas taisykles akredituotos konsultavimo įstaigos ar individualią veiklą įregistravę akredituoti konsultantai, jų sąrašus galima rasti interneto svetainėse: paramakaimui.lt ; www.nma.lt ; www.zum.lt

Paramos dydis

* Pagal pirmąją veiklos sritį -- iki 1209 Lt.

* Pagal antrąją veiklos sritį  --  iki 2244 Lt .

* Pagal trečiąją veiklos sritį  --  iki 1726 Lt .

* Pagal ketvirtąją veiklos sritį -- iki 1726 Lt.

* Pagal penktąją veiklos sritį -- iki 1726 Lt .

* Pagal visas veiklos sritis finansuojama 80 proc. tinkamų išlaidų, išskyrus ketvirtąją veiklos sritį. Ūkininkas, ketinantis konsultuotis dėl buhalterinės apskaitos, gali tikėtis jog jam bus finansuojama pusė patirtų išlaidų.

* Bendra maksimali paramos suma vienam paramos gavėjui pagal visas veiklos sritis per 2007–2013 metų laikotarpį negali viršyti 5179 Lt.

Paramos išmokėjimas

* Paramos gavėjas konsultavimo išlaidas apmoka savo ar skolintomis lėšomis, o vėliau teikia mokėjimo prašymus.

* Pirmą mokėjimo prašymą patirtoms išlaidoms kompensuoti reikia pateikti per einamuosius ir kitus kalendorinius metus nuo pareiškėjo patvirtinimo paramos gavėju dienos (ši taisyklė galioja paraiškas paramai pateikusiems nuo šių metų rugpjūčio 25 d. Tie, kurie patvirtinti paramos gavėjais anksčiau, galioja senosios taisyklės -- mokėjimo prašymą jie gali pateikti per 3 kalendorinius metus nuo jų patvirtinimo paramos gavėjais dienos).

* Per metus galima pateikti ne daugiau kaip 4 mokėjimo prašymus ir ne daugiau kaip 1 mokėjimo prašymą per ketvirtį.

* Kartu su mokėjimo prašymu yra pateikiami šie dokumentai:

konsultavimo paslaugų suteikimo sutartis su konsultavimo paslaugų teikėju (jei tokia buvo sudaryta); 

sąskaita už suteiktas konsultavimo paslaugas, kurioje detaliai turi būti nurodytos suteiktos konsultavimo paslaugos ir jas suteikęs konsultantas pagal kiekvieną veiklos sritį, jų teikimo trukmė ir mokėtinos sumos už kiekvieną konsultavimo paslaugą pagal veiklos sritį;

paslaugų suteikimo aktas, kuris surašomas suteikus konsultavimo paslaugas;

išlaidų apmokėjimą įrodantys dokumentai (paramos gavėjų atsiskaitymai su konsultavimo paslaugų teikėjais gali vykti tik per finansines institucijas).

 

kpf logo naujausias

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką