Dabar populiaru
Publikuota: 2010 gruodžio 29d. 18:48

Kontrabandiniai degalai – ranka pasiekiami (apklausa)

Konfiskuotas, kaip teigiama, kontrabandinis dyzelinas.
Vilniaus apskrities VPK nuotr. / Konfiskuotas kontrabandinis dyzelinas

Rodos, degalų kainos degalinėse kyla ne dienomis, bet valandomis. Jei kainos skalę perkeltume į gyvsidabrio termometro skalę, ji jau būtų pačiame viršuje. Gal net šiek tiek viršytų maksimumą. „Pavojinga karštinė“, – pasakytų gydytojas.

Turbūt visi girdėjome kaimyną, kolegą ar giminaitį, kalbantį, kad jie už dyzeliną moka gerokai mažiau. Pasigilinus paaiškėja, kad šie pigesni degalai – ne iš mūsų šalies degalinių. Dažniausiai tai kontrabandiniai iš kaimynės Baltarusijos.

Pigesnių degalų pabandėme rasti ir mes. Paskambinę keliems bičiuliams be didesnio vargo gavome „Anatolijaus iš Naujosios Vilnios“ telefono numerį. Mūsų ryšininkas perspėja – telefonu žodžių „dyzelis“ ar „kuras“ neminėti. Vietoj to reikia vartoti „skystis“, „vaisvandenis“ ar panašiai. Jau darosi įdomu – jaučiamės lyg kokiame filme apie šnipus.

Paskambinus telefonu atsiliepia vyriškis. Maloniai pasisveikina, paklausia, kokiu reikalu. Mes prisistatome kaip klientai ir pasiteiraujame „vaisvandenio“. Anatolijus klausia kiek, atsakome – 50 litrų. Mums džiaugsmingai praneša, kad tiek tikrai bus. Suprask, toks kiekis pas jį visada yra. Taigi sėdame į automobilį ir važiuojame.

Anatolijaus nurodytu adresu randame ne pirmos jaunystės namuką su garažu. Paskambiname telefonu, vartai atsiveria, Anatolijus mus kviečia įsukti į kiemą. Nuo šios akimirkos viskas kaip degalinėje. Vienas skirtumas – nereikia terliotis rankų, nes pardavėjas pats atkemša degalų pylimo angos kamštuką ir išrikiuoja tris kanistrus degalų. Kol baltarusiškas dyzelinas bėga, mes pasiteiraujame, kaip sekasi verslas.

„O kaip gali nesisekti? Matėte kainas degalinėse? Aš parduodu dyzelį vienu litu pigiau. Vadinasi, kiek litrų pili, tiek litų sutaupai. Ir nereikia jokių „Maximos“ kortelių“, – juokauja pašnekovas.

Paklaustas, iš kur degalai ir ar neužšals per naktį, pašnekovas nuramina – dyzelis iš Baltarusijos, bet žieminis. Problemų ryte užsikuriant automobilį nebus.

„Nesitikėkite, kad imsiu ir pasakysiu, iš kur perku, už kiek perku ar panašiai. Čia mano reikalas. Šias paslaptis saugau ne tik nuo pareigūnų, bet ir nuo konkurentų. Toks verslas populiarus visur, o Naujojoje Vilnioje – ypač“, – sako Anatolijus.

Mūsų ryšininkas perspėja – telefonu žodžių „dyzelis“ ar „kuras“ neminėti. Vietoj to reikia vartoti „skystis“, „vaisvandenis“ ar panašiai.Degalai supilti. Paduodame dviejų šimtų litų kupiūrą, pardavėjas ramiai storoje piniginėje randa grąžos ir apsisukęs keliauja į garažą padėti jau tuščių kanistrų.

Prieš pat atsisveikindami dar kartą pasiteiraujame, kaip jis tų degalų gauna. Gal kai įkalčiai saugiai užrakinti garaže, Anatolijus bus kalbesnis?

„Pradėjau šį versliuką supirkdamas degalus iš vilkikų vairuotojų. Bet greitai supratau, kad su tarpininkais čia prastas verslas. Taigi prieš kelerius metus nusipirkau senoką autobusiuką, pasididinau bakus ir nuo šiol bent kartą per savaitę pats nuvažiuoju pas kaimynus ir prisipildau degalų degalinėse“, – sakė vyras.

Dar vienas panašumas į degalinę – atsiskaičius Anatolijus paklausia, ar nereikia cigarečių. Mat pas jį „geriausia cigarečių „West“ kaina mieste“. Pakelis – vos keturi litai...

Taigi verslas paprastas: perki ir parduodi. Vienintelė rizika – būti pagautam policijos ar muitinės pareigūnų. Anatolijus dėl to neišgyvena, mat per kelerius „versliuko“ metus spėjo su visais susidraugauti ir vienintelis kontaktas su šiomis instancijomis prieš šventes – juk draugus reikia pasveikinti.

Bauda – ir perkantiems nelegalius degalus

Pasak Policijos departamento, Lietuvoje ir toliau vyrauja smulki naftos produktų kontrabanda. Per devynis šių metų mėnesius policija sulaikė 113,7 tonos naftos produktų. Tai yra 194,6 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2009 metais.

Be to, pasak policijos atstovų, žymiai išaugo pažeidimų, susijusių su žymėtais degalais: per devynis šių metų mėnesius iš nelegalios apyvartos išimta 577 proc. daugiau žymėtų degalų nei per tą patį laikotarpį 2009 metais.

Kaip teigia policijos atstovai, dažniausiai papildomose talpyklose slepiami degalai į Lietuvą patenka su krovinius vežančiais vilkikais, įvažiuojančiais iš Kaliningrado srities ir Baltarusijos. Be to, pastebima tendencija ir nustatoma, kad naftos produktams saugoti įrengiamos neteisėtos degalinės su specialia įranga degalams perpilti, filtruoti bei laikyti. Per devynis šių metų mėnesius nustatyta 12 nelegalių naftos produktų sandėliavimo vietų.

Policija atkreipia dėmesį, kad atsakomybė už kontrabandines prekes tenka visiems – ne tik šiais produktais prekiaujantiems, bet ir jų įgijusiems, laikiusiems, gabenusiems, siuntusiems ar naudojusiems asmenims. Už šiuos pažeidimus, kai prekių vertė viršija 250 MGL dydžio sumą, asmenys baudžiami bauda arba laisvės atėmimu iki septynerių metų.

Kontrabandą pateisina vis daugiau žmonių

Atsakomybė už kontrabandines prekes tenka visiems – ne tik šiais produktais prekiaujantiems, bet ir jų įgijusiems, laikiusiems, gabenusiems, siuntusiems ar naudojusiems asmenims.Lietuvių įsitikinimu, nelegalūs degalai, cigaretės ir alkoholis šalyje yra populiarūs dėl dviejų pagrindinių priežasčių. Pirmoji – dideli šių kainų skirtumai, palyginti su šalimis kaimynėmis, antroji – augančios produkų kainos ir mažėjančios gyventojų pajamos. T. y. mažėjant žmonių pajamoms, ieškoma būdų, kaip taupyti, tad dažnai nelegalios, bet pigesnės prekės suvilioja žmones.

Ši nuomonė nustatyta Lietuvos laisvosios rinkos institutui (LLRI) balandį atlikus reprezentatyvią gyventojų požiūrio į kontrabandą ir nelegalių prekių vartojimą apklausą.

Kaip 15min.lt sakė LLRI ekspertas Vytautas Žukauskas, atlikus minėtą apklausą taip pat nustatyta, kad bėgant metams vis daugiau lietuvių pateisina kontrabandinių prekių vartojimą.

„Analogiškos visuomonės nuomonės apklausos buvo atliktos ir 2004, 2008 bei 2009 metais. Žmonių buvo teiraujamasi, ar pateisina kontrabandinių prekių vartojimą. 2008 metais apie 39 proc. apklaustųjų teigė, kad visiškai arba greičiau pateisina kontrabandines prekes ir jų vartojimą, 2009 metais taip manančių padaugėjo iki 43 proc., tuo tarpu 2010 metų balandį net 60 proc. apklaustųjų pateisino kontrabandinių prekių vartojimą. Tai didelis pasikeitimas, rodantis tendenciją, kad vis daugiau gyventojų Lietuvoje morališkai, psichologiškai pateisina kontrabandinių prekių vartojimą“, – sakė V.Žukauskas.

Pasak jo, viena iš kontrabandos paplitimo Lietuvoje priežasčių yra ta, kad žmonės palankiai vertina šią veiklą ir yra linkę vartoti kontrabandines prekes.

Kontrabandiniais degalais pasitiki

Be to, kaip parodė apklausa, šalies gyventojai yra įsitikinę, kad kontrabandos mastas Lietuvoje nuolat didėja. „Žmonių buvo klausiama, ar, jų manymu, nelegalių degalų vartojimas didėjo, mažėjo, ar nesikeitė. 2008 metais 24 proc. apklaustųjų teigė maną, kad tais metais kontrabandinių degalų vartojimas didėjo, 2009 metais tokios nuomonės laikėsi 47 proc. apklaustųjų, tuo tarpu 2010 metais – 68 proc.“, – sakė V.Žukauskas.

Kitas svarbus dalykas, pasak LLRI eksperto, yra tai, kad Lietuvoje auga pasitikėjimas nelegalių prekių kokybe. „Jei žmonės pasitiki prekėmis, kurios yra nelegaliai įvežtos ir nelegaliai parduodamos, jų noras šių prekių įsigyti yra didesnis“, – aiškino V.Žukauskas.

2010 metais 60 proc. apklaustųjų sakė visiškai pasitikintys arba greičiau pasitikintys nelegaliai įvežtais degalais. Panašus procentas (61 proc.) apklaustųjų išreiškė pasitikėjimą  kontrabandinėmis cigaretėmis. Kiek mažiau (46 proc.) apklaustųjų sakė pasitikį nelegalaus alkoholio produktais. „Didžioji dalis apklaustųjų pasitiki nelegaliai įvežtais degalais ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl ši prekė yra paklausi“, – aiškino V.Žukauskas.

Galėtų mažinti benzino akcizą

LLRI ekspertas atkreipė dėmesį, kad Lietuvos valdžia ne visais atvejais turi pasirinkimą mažinti akcizus, tačiau pridūrė, kad instituto pozicija yra vienareikšmiška: benzino akcizą reikia mažinti iki minimalaus dydžio. Tai esą yra vienas būdų, kaip galima sumažinti kontrabandos priežastis.

„Viena vertus, žinome, kad didelis akcizas Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse, palyginti su kitomis, ne ES šalimis, yra pagrindinė kontrabandos priežastis, bet dyzelino akcizo mažinti negalime, nes esame įsipareigoję ES. Taigi šioje vietoje Lietuvos rankos yra surištos. Kalbant apie benziną, situacija kiek kitokia. Šalyje litrui benzino akcizas nustatytas 26 centais didesnis nei minimalus reikalavimas“, – teigė V.Žukauskas.

LLRI eksperto teigimu, ne mažiau svarbios už minėtą kovos su kontrabanda būdą yra ir įvairios baudžiamosios bei prevencinės priemonės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

24sek

Kai kurių žaidėjų pasigedęs Šaras kelia „Žalgiriui“ esminį klausimą

Aktualu

Teisingumo ministras: peilis prieš Alytaus pataisos namų prižiūrėtoją nebuvo panaudotas

24sek

Prakeiksmas namuose tęsiasi: „Žalgiris“ po pratęsimo krito prieš „Barcelona“

Sportas

Renesansas – olandai parbloškė pasaulio čempionę ir išmetė Vokietiją

Aktualu

Nevyriausybininkai: Seime slapčia gimė planas sumažinti paramą

Aktualu

Padovanoti filmui sukurtą laivą Vilniaus administracijos direktorius pasiūlė per anksti

Gyvenimas

Alkoholikas Povilas: „Gimus sūnui, švenčiau tris paras“

Vardai

Stanislavas Stavickis-Stano: „Aš sergu vėžiu, bet pasveiksiu“

24sek

Eurolyga: Maskvos CSKA Kauno „Žalgirį“ pasitiks nenugalėta

Deuce

Novakas Džokovičius Londone nenugalėtas – palaužė ir Mariną Čiličių

Aktualu

Vykstant kovai dėl „Brexit“ sutarties įtakingi ministrai išreiškė paramą Th.May

24sek

Karjeros vakaras, kuris „Žalgirio“ šokliui visai nerūpi: „Keista ir liūdna“

Mokslas.IT

Stiklo sudėties pagrindas – sprogusių žvaigždžių liekanos, nustatė astrofizikai

Sportas

Nuteistas E.Petrauskas: „Jei toks Lietuvoje teisingumas, tai kam nešu šiai šaliai medalius?“

Gazas

Į kelius vėl grįžta mirtis: renkasi pėsčiuosius be atšvaitų

Aktualu

Nemunas Lietuvos gyvenime: upei iš biudžeto buvo skiriama įspūdinga suma

24sek

Eurolygoje – tuščias Lukas Lekavičius ir „Panathinaikos“ nesėkmė

24sek

Prienų „Skycop“ atleido dar vieną legionierių

Verslas

Nauji autobusai ir troleibusai į Vilnių vėluoja – gamintojams gresia baudos

Gazas

Reidas Panevėžyje: iš 154 patikrintų eismo dalyvių protokolą gavo tik dviratininkas

Naujienos

24sek

Kai kurių žaidėjų pasigedęs Šaras kelia „Žalgiriui“ esminį klausimą

Aktualu

Teisingumo ministras: peilis prieš Alytaus pataisos namų prižiūrėtoją nebuvo panaudotas

24sek

Prakeiksmas namuose tęsiasi: „Žalgiris“ po pratęsimo krito prieš „Barcelona“

Sportas

Renesansas – olandai parbloškė pasaulio čempionę ir išmetė Vokietiją

Aktualu

Nevyriausybininkai: Seime slapčia gimė planas sumažinti paramą

Aktualu

Padovanoti filmui sukurtą laivą Vilniaus administracijos direktorius pasiūlė per anksti

Gyvenimas

Alkoholikas Povilas: „Gimus sūnui, švenčiau tris paras“

Vardai

Stanislavas Stavickis-Stano: „Aš sergu vėžiu, bet pasveiksiu“

24sek

Eurolyga: Maskvos CSKA Kauno „Žalgirį“ pasitiks nenugalėta

Pasaulis kišenėje

Lietuvio kelionė Tibete: patekimas į uždraustus vienuolynus ir 5 tūkst. m aukštis

Vardai

Kodėl kai kurios Holivudo žvaigždės nusprendė atsisakyti santuokos?

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Liubomiras Laucevičius

Vardai

Po skyrybų dramos Sigitas Martinavičius Balyje vedė Editą Rupeikaitę: nuotaka švenčia ne tik vestuves

15min tema Aktualu

Ir lietuviams aktualūs „Brexit“ scenarijai: mūsų diplomatų uraganas Londone nestebina

15min iš Ploješčio Interviu Sportas

Prieš dvikovą Rumunijoje E.Jankauskas: „Šiame lygyje reikia būti tvirtesniems“

Vardai

Mauricijuje medų kopinėję Skaisgiriai liko sužavėti rojų primenančių vaizdų, kurie – lyg atvirutės

Gyvenimas

Būdavo dienų, kai Kristina net nebijodavo mirti: žmonėms tai atrodo paprastas galvos skausmas

Deuce

Novakas Džokovičius Londone nenugalėtas – palaužė ir Mariną Čiličių

Aktualu

Vykstant kovai dėl „Brexit“ sutarties įtakingi ministrai išreiškė paramą Th.May

24sek

Karjeros vakaras, kuris „Žalgirio“ šokliui visai nerūpi: „Keista ir liūdna“

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką