Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 19d. 06:11

Kreiva „gėdos lenta“: vieną įmonę įtraukė per klaidą, kiti lieka nepastebėti

Bauda 15min tema
123rf.com nuotr. / Bauda

Į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą šiemet buvo įtrauktos tik 4 bendrovės, iš jų vieną Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) jau išbraukė – padaryta klaida. Dėl nelegalaus darbo atvejų prasižengusios bendrovės į sąrašą nepapuola. Institucijos žada pasižiūrėti akyliau, tačiau paaiškina, kad taip aprašyta teisės aktuose. Verslininkai 15min papasakojo, ką reiškia atsidurti „gėdos“ sąraše – nuo pirmosios dienos paslaugų ėmė atsisakinėti klientai.

15min informavo, kad sąraše įmonių, kurios neatitinka minimalių patikimo mokesčių mokėtojo kriterijų, atsidūrė pirmosios keturios bendrovės.

Verslininkai prisipažino jau pirmąją dieną pajutę tiesioginį poveikį – jų paslaugų atsisakė klientai, prarastos galimybės atsiskaityti atidėtais mokėjimais. Jie piktinasi, kad sąrašas atrodo selektyvus – regis, pažeidėjų daug, o visoje Lietuvoje atrinktos tik keturios bendrovės.

UAB „Spectrum Logistika“ vadovas Ernestas Ivaško buvo įsitikinęs, kad jo bendrovės sąraše neturėtų būti ir buvo teisus – VMI penktadienį pripažino, kad buvo padaryta klaida, ir bendrovė iš sąrašo išbraukta. Tačiau žala reputacijai padaryta.

Kitos sąrašo dalyvės vadovas principo reikalu vadina, kad gėdinamos būtų visos panašius pažeidimus padariusios įmonės, o ne tik jo bendrovė.

J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Darbą pajūryje pradeda mobilūs inspektoriai.
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr./Darbą pajūryje pradeda mobilūs inspektoriai.

Institucijos perkrato savo sistemas, kad surašytų visus „piktadarius“ į objektyvų sąrašą ir klaidos nesikartotų.

Tačiau pasirodo, kad skirtingas traktavimas užprogramuotas ir teisės aktuose: jei gauta bauda pagal Užimtumo įstatymą, tinka visos, net ir smulkiausios baudos, ir vieta sąraše rezervuojama 3 metams. O jei baudą vadovas gavo pagal Administracinių nusižengimų kodeksą – bauda turi siekti bent 1500 eurų ir į sąrašą įtraukiama metams.

VMI: buvo padaryta klaida, sąrašas peržiūrimas

VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas paaiškina, kad minimalių patikimumo kriterijų neatitinkančių mokesčių mokėtojų sąrašas skelbiamas atsižvelgiant į kelių institucijų teikiamą informaciją.

„Valstybinei darbo inspekcijai (VDI) identifikavus techninę klaidą, dėl kurios į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą pateko įmonė UAB „Spectrum logistika“, ir ją ištaisius, VMI įmonę iš nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašo pašalino“, – sako A.Klerauskas.

Anot jo, vadinamasis „gėdos“ sąrašas sudaromas „išimtinai vadovaujantis nustatytais kriterijais ir atitinkamų institucijų VMI teikiama informacija“, tarp jų VDI ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos.

„Absoliučiai joks selektyvumas nėra taikomas“, – patikina A.Klerauskas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Artūras Klerauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Artūras Klerauskas

Tačiau VMI sako atsižvelgusi į „viešoje erdvėje išsakytas pastabas“ ir ėmėsi papildomų veiksmų, siekiant įsitikinti, ar duomenys iš kitų institucijų yra teisingi ir visos apimties.

„Net ir šiuolaikinės technologijos, deja, neužkerta kelio galimoms klaidoms, pvz., dėl žmogiškojo faktoriaus, įvedant informaciją apie padarytus pažeidimus į informacines sistemas ar programuojant institucijų informacinių sistemų sąsajas. Kilus abejonėms dėl skelbiamų duomenų teisingumo, kiekvienas konkretus atvejis nagrinėtinas individualiai“, – sako A.Klerauskas.

VDI: tinka ir mažos baudos, jei pagal Užimtumo įstatymą

15min pasiteiravo VDI, kodėl sąraše tik trys bendrovės, nors vien VDI šiemet per pusmetį nustatė 1010 nelegaliai dirbusių asmenų. VDI patvirtino, kad bendras nelegaliai dirbusių fizinių asmenų skaičius yra toks, o įmonių mažiau – 175, teisme išnagrinėti 129 atvejai.

Tačiau, jei įmonė bausta pagal Administracinių nusižengimų kodeksą (ANK), bauda turi siekti bent 1500 eurų, kad įmonė būtų įtraukta į „gėdos“ sąrašą. O jei bauda pagal Užimtumo įstatymą – tokios ribos nėra.

„Nustatytų nelegalaus darbo atvejų skaičius įmonėse – 175 atvejai. Pagal šiuos atvejus surašyti pažeidimų protokolai (pagal ANK ir/ar Užimtumo įstatymą) ir bylos perduotos teismui. Apylinkės teismuose išnagrinėtos 129 bylos. Dėl likusių atvejų sprendimai dar nepriimti“, – informuoja VDI.

15min nuotr./Valstybinė darbo inspekcija
15min nuotr./Valstybinė darbo inspekcija

VDI aiškina, kad įmonės į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą įtraukiamos, jei buvo baustos už nelegalų darbą pagal ANK ir jei bauda siekė daugiau nei 1500 eurų. Už pažeidimą pagal ANK baudžiamas įmonės vadovas ar kitas atsakingas asmuo.

„Vidutinė juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims teisme skiriama bauda siekia 1000 eurų. Taigi dauguma įmonių neatitinka kriterijaus dėl baudos dydžio“, – aiškina VDI.

Tuo metu jei bauda skiriama pagal kitą – Užimtumo – įstatymą, nors ir 1 euro bauda lemia, kad įmonė turėtų atsidurti sąraše.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Paskutinė pajamų deklaravimo diena
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Paskutinė pajamų deklaravimo diena

„Pagal VMI ir VDI susitarimą dėl duomenų teikimo, VDI tik teikia duomenis apie įmones, baustas už pažeidimus dėl nelegalaus darbo. Kriterijai pasirinkti pagal visas įstatymų, kurie nustato pažeidimus ir atsakomybę už nelegalų darbą, nuostatas. Šiuo požiūriu, priešingai – siekta išvengti selektyvumo. Įstatymų leidėjo pasirinktas baudos dydis ir atsakomybė yra tokie, kad į sąrašą patektų įmonės, kurios išties yra padariusios didelius pažeidimus“, – aiškina VDI.

Užimtumo įstatyme apibrėžta, kad nelegaliu darbu laikoma, kai imigrantas „įdarbintas nesilaikant norminių teisės aktų, reglamentuojančių trečiųjų šalių piliečių įdarbinimą, nustatytos tvarkos“.

VDI informavo, kad taip pat peržiūri sistemos programinius parametrus, duomenų bazių sąsajas, atliekami reikalingi pakeitimai, kurie užtikrintų, kad automatiškai teikiami duomenys būtų teisingi.

Verslininkas atsiduso: kainavo užsakymus

UAB „Spectrum Logistika“ vadovas E.Ivaško nudžiugo išgirdęs, kad penktadienį jo įmonė išbraukta iš „gėdos“ sąrašo.

„Galite įsivaizduoti, viskas, ką aš šiomis dienomis darau – tai atsakinėju klientams, partneriams ir kitiems, kodėl mes ten esame, kas atsitiko. Aš buvau tikras, kad neturime mes ten būti, nes nuo pirmosios dienos savo verslą auginame proporcingai, kuriame darbo vietas skaidriai“, – kalba E.Ivaško.

Jis patikino, kad jau pirmąją dieną po to, kai sąrašo dalyvės buvo įvardytos, vienas iš stambesnių tiekėjų atsisakė dirbti su jo bendrove.

„Šiandien ryte jau iškart pradėjo skambinti klientai, vežėjai, ir sako, kas yra, jūs sąraše. Vienas iš stambesnių parašė, kad su „Spectrum logistika“ mes nebedirbame“, – atsiduso E.Ivaško.

Photos.com/Vyras
Photos.com/Vyras

Verslininkas patikino kreipęsis asmeniškai į VMI, ieškojo priežasčių, kaip jo bendrovė atsidūrė sąraše.

„Pasirodo, kad pagal įstatymą tas, kuris nuslepia 14999 eurus mokesčių, yra mažiau kenksmingas nei aš, kuris suklydo rengdamas dokumentus. Nuslėpęs mokesčius gali tiesiog gauti baudą, susimokėti, ir toliau sau ramiai dirbti be jokių sąrašų“, – stebisi E.Ivaško.

Verslininkas tikino, kad problemų kilo dėl vieno vairuotojo, kuris buvo įdarbintas legaliai, sumokėjus valstybei priklausančius mokesčius, tačiau buvo likusi klaida migracijos dokumentuose.

„Suprasčiau, jei pas mane vilkike būtų rastas nelegalus darbuotojas be jokių dokumentų, be nieko. Tada būtų visai kita istorija. Bet jis buvo įdarbintas oficialiai, buvo mokami mokesčiai, tik suklydome įformindami“, – pasakoja verslininkas.

Principo reikalas: turi būti įtraukti visi

Vienos iš į VMI sąrašą įtrauktų įmonių, statybos darbų įmonės „Kristalgis“ vadovas Algimantas Balsys nesigina padaręs klaidą, tačiau jis apgailestauja, kad sąraše atsidūrė kone vienintelis.

„Aš vieno dalyko nesuprantu. Ar Lietuvoje yra tik 4 įmonės, kurios nubaustos? Ar čia pasirinktos tik tos 4 įmonės, kurias galima pažlugdyti? Aš suprantu viską, esu žmogus savikritiškas. Na padariau – nubauskite. Man uždėjo kaip direktoriui baudą, uždėjo įmonei baudą. Bauda sumokėta, yra dokumentai, iš to pasimokiau“, – kalba A.Balsys.

Jis taip pat pasakoja, kad iškart po atsidūrimo nepatikimų mokesčių mokėtojų sąraše įmonei prasidėjo sunkumai.

„Paprastas dalykas. Ateini į įmonę ir darbininkui, kuris perka detales, iškart vadybininkas sako – atsisakome jums suteikti mokėjimo atidėjimą, nes jūs papuolėt į VMI sąrašą. Tai truputį gėda“, – sako A.Balsys.

123rf nuotr./Kompiuterinė klaviatūra
123rf nuotr./Kompiuterinė klaviatūra

Jis įsitikinęs, jog turėtų būti principo reikalas skelbti visus prasižengusiuosius.

„Mums protokolą surašė 2018 m. spalį. Dabar 2019 metų vidury iškyla tas dalykas. Tai ar nuo 2018 m. iki dabar niekas nėra nubaustas? Visi švariai dirba, mokesčius moka, nėra pradelstų mokėjimų, ir tik keturios įmonės tokios? Tai jei jau skelbiame, skelbkime visus. Imkime ir išrikiuokime, ar pagal abėcėlę, ar pagal finansinį nusikaltimo dydį. Manau, dabar jau principo reikalas – jei viešiname, viešinkime visus“, – pyko verslininkas.

E.Ivaško taip pat vertina, kad sąrašas nepilnas: „Mūsų sprendimas buvo sausio mėnesį. Tai argi nuo sausio iki šiol VDI nedirba?“

Teisininkas: už pernykščius nusižengimus neturėtų būti baudžiama

Advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ Mokesčių praktikos vadovas Gintaras Balčius atkreipia dėmesį, kad Mokesčių administratorius, vertindamas mokesčių mokėtojų atitiktį minimaliems patikimo mokesčių mokėtojo kriterijams, turėtų vertinti tik tuos pažeidimus, kurie padaryti po 2019 m. sausio 1 d. – po įstatymo įsigaliojimo.

„Todėl anksčiau padaryti mokesčių mokėtojų nusižengimai neturėtų būti vertinami“, – sako G.Balčius.

Finansų ministerija kalba apie tikslus

Finansų ministerija 15min atsiųstame komentare aiškina, kad pagrindinis minimalių mokesčių mokėtojo patikimumo kriterijų nustatymo tikslas buvo objektyvių požymių pagalba suskirstyti mokesčių mokėtojus pagal tai, kaip jie vykdo savo mokestines prievoles.

Tuomet tiems, kurie savo mokestines prievoles vykdo netinkamai, galima taikyti kitokį teisinį režimą, pavyzdžiui, taikyti ilgesnę mokesčių perskaičiavimo senatį, apriboti galimybę dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, gauti paramą.

„Tuo tikslu Mokesčių administravimo įstatyme buvo nustatyti objektyvūs ir svarūs kriterijai – minimalūs patikimo mokesčių mokėtojo kriterijai. Įteisinant šiuos kriterijus, vadovautasi šiais argumentais: asmuo neturi būti padaręs rimtų teisės pažeidimų ekonomikos ir finansų srityje, asmens kaltė dėl neteisėtų veikų atlikimo turi būti objektyviai konstatuota įsigaliojusiais kompetentingų valstybės institucijų sprendimais, neturi būti suėję terminai, kuriems esant, asmuo laikomas nebebaustu. Vertinami pažeidimai padaryti nuo 2019 m. sausio 1 d.“, – vardija Finansų ministerija.

123RF.com nuotr./Eurai
123RF.com nuotr./Eurai

Ministerija patikina, kad nustatytos ribos tam, kad būtų išvengta atvejų, kai už menkus pažeidimus patenkama į „gėdos“ sąrašą.

„Mokestinių pažeidimų atveju neatitikimas patikimumo kriterijui fiksuojamas tik tada, jeigu dėl konkrečiai įvardytų pažeidimų buvo apskaičiuota daugiau kaip 15 000 eurų mokesčių, administracinių nusižengimų atveju – tik tuomet, jeigu buvo paskirta 1 500 eurų ar didesnė bauda arba asmuo atitinkamą nusižengimą padarė pakartotinai“, – teigia Finansų ministerija.

VMI papildo, kad dalis baudų pagal ANK nesiekia 1500 eurų sumos.

„Pagal ANK 95 str. (nelegalus darbas) baudos dydis yra nuo 1000 iki 5000 eurų, todėl galimi atvejai, kai įmonė, kurios vadovas (atsakingas asmuo) buvo nubaustas pagal ANK už nelegalų darbą, nepateks į neatitinkančių minimalių patikimumo kriterijų mokesčių mokėtojų sąrašą, nes jam paskirta mažesnė negu 1500 eurų bauda“, – aiškina VMI atstovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

00:34
00:16
00:05

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką