Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2010 01 06, 21:06

Krentančios palūkanos litais pasiekė prieškrizinį lygį

Čiuoždamos žemyn tarpbankinės paskolų palūkanos litais pasiekė tokį lygį, kuris buvo prieš krizę, pačiame nekilnojamojo turto įkarštyje.
Buvęs Lietuvos banko valdybos pirmininkas Reinoldijus Šarkinas
Buvęs Lietuvos banko valdybos pirmininkas Reinoldijus Šarkinas / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Centrinio banko vadovas teigia, kad palūkanos toliau kris. Tuo metu komercinių bankų atstovai sako, kad palūkanos kuriam laikui gali stabtelėti, praneša LTV laidos „Šiandien“ ir „Panorama“.

Lietuvoje gyventojai ir verslas yra paėmę paskolų litais už beveik 13 milijardų, kurių palūkanos priklauso nuo tarpbankinės palūkanų normos VILIBOR svyravimų. Vien būsto paskolas litais paėmę daugiau nei 30 tūkst. namų ūkių.

Prasidėjus krizei, pusmečio VILIBOR, kuris dažniausiai naudojamas paskolų palūkanoms skaičiuoti, buvo pašokęs net iki 10 proc.

Tačiau vasarą VILIBOR ėmė čiuožti žemyn ir per pusmetį nukrito beveik perpus. Vien trečiadienį VILIBOR sumažėjo 0,5 proc. ir nesiekia nė 5 proc. Labiausiai mažėjimą lemia litų perteklius komerciniuose bankuose.

„Rinkoje atsirado daug pinigų. Vyriausybė išplatino obligacijas, didelė dalis pateko į bankų tinklą, ketvirtą ketvirtį padidėjo bankų indėliai. Jie padidėjo dviem milijardais, iš jų – 1 milijardas 200 milijonų yra fizinių asmenų indėliai.

Paprastai kalėdinėje prekyboje padaugėja grynų pinigų. Šiemet grynų pinigų beveik nedidėjo, viskas liko sąskaitose, bankuose susidarė pakankamai pinigų“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Reinoldijus Šarkinas.

Krintantis VILIBOR gerokai lengvina skolininkų padėtį, tačiau kai kurie ekspertai įspėja, kad nereikia skubėti džiaugtis. Pasak šalies komercinių bankų asociacijos vadovo, kol kas pasaulyje Lietuvos mokumo rizikos vertinimas nekrenta taip greitai, kaip tarpbankinės palūkanos. Todėl neatmetama, kad VILIBOR gali bent jau kuriam laikui pasiekti dugną.

„Tas ekonomikos atsigavimas yra pakankamai trapus, ir visi išoriniai veiksniai gali paveikti. Mes esame jautrūs ir išoriniams veiksniams. Palūkanos galėtų išlikti bent jau tame lygyje. Žymiam mažėjimui prielaidų kol kas dar pakankamai nėra“, – mano Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas.

Tačiau Lietuvos banko vadovas nemato priežasčių palūkanoms kilti. Esą palūkanos litais toliau artės prie euro palūkanų.

„Atimiausiais mėnėsiais jos dar turėtų kažkiek kristi“, – prognozuoja R. Šarkinas.

Dabar tarpbankinės palūkanos eurais už lito mažesnės beveik 5 procentiniais punktais.
 

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką