Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kristijono Donelaičio saulelė nušvito ant 50 litų kolekcinės monetos

50 litų kolekcinė moneta
BFL/Vyginto Skaraičio nuotr. / 50 litų kolekcinė moneta
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos bankas į apyvartą išleido 50 litų kolekcinę (proginę) monetą, skirtą Kristijono Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms. Naujoji moneta pristatyta Lietuvių literatūros ir tautosakos institute Vilniuje, skaitant garsiausio K.Donelaičio kūrinio „Metų“ ištraukas.

„Lietuvos bankas išleidžiamose kolekcinėse monetose įamžina žymius, mūsų kraštui daug nusipelniusius žmones. Lietuvių grožinės literatūros pradininkas Kristijonas Donelaitis – be abejonės vienas iš tokių žmonių, hegzametro eilėmis pralenkęs savo laikmetį ir įnešęs svarų indėlį ne tik į Lietuvos, bet ir į pasaulio literatūrą“, – sako Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.

Prof. dr. Dalios Dilytės, parašiusios kartu su moneta išleisto lankstinuko tekstą, teigimu, K.Donelaičio epas „Metai“ paženklintas klasikinei literatūrai būdingu amžino aktualumo ženklu. „Tikėkimės, kad Donelaičio žodžiai bus išgirsti ir Dievas duos, kad visi tie, kurie myli ir mylės Lietuvą, kurie lietuviškai kalbėdami seka ir seks savo gyvenimo baudžiavas, bus sveiki, <...>, kad jie neišmirs ir nepranyks, kad amžinai stovės dieviškajame rate“, – rašoma lankstinuke.

Sidabro monetos, skirtos K.Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms, reverse dailininkas Tadas Žebrauskas atvaizdavo lietuvių valstiečių gyvenimo darbus, kurie, kaip ir centre esanti saulė, sukasi amžinu ratu. Gipsinį monetos modelį išliejo dailininkas Giedrius Paulauskis. Monetos briaunoje užrašyta: „Jau saulelė vėl atkopdama budino svietą“.

K.Donelaitis gimė 1714 m. sausio 1 d. Lazdynėliuose, jau išnykusiame Mažosios Lietuvos kaime netoli Gumbinės. 1736–1740 m. studijavo teologiją Karaliaučiaus universitete, 1740–1743 m. dirbo giedojimo mokytoju, vargonininku, mokyklos vedėju Stalupėnuose, o nuo 1743 m. iki mirties buvo liuteronų kunigas Tolminkiemyje. Ten mirė 1780 m. vasario 18 d. Be poemos „Metai“, K. Donelaitis sukūrė šešias pasakėčias. K. Donelaičio 300-osios gimimo metinės įtrauktos į UNESCO sukakčių sąrašą.

Monetas kaldino UAB Lietuvos monetų kalykla. Tiražas – 3 000 monetų.

Monetų nuo jų išleidimo dienos galima įsigyti Lietuvos banko kasose Vilniuje (Totorių g. 2/8 ir Žirmūnų g. 151) ir Kaune (Maironio g. 25). Monetos kaina (su PVM) reprezentacinėje dėžutėje – 150 litų, be reprezentacinės dėžutės – 130 litų.

Moneta, skirta K.Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms, – jau aštuoniasdešimt trečioji Lietuvos banko išleista kolekcinė (proginė) moneta.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką