Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 6d. 16:44

KT turės iš naujo spręsti dėl baudų „Vilniaus energijai“ ir „First Opportunity“

„Vilniaus energija“ perduota Vilniaus šilumos tinklams
Luko Balandžio / 15min nuotr. / „Vilniaus energija“ perduota Vilniaus šilumos tinklams

Konkurencijos taryba (KT) turės iš naujo vertinti Prancūzijos koncerno „Veolia“ valdomos buvusios šilumos gamintojos „Vilniaus energija“ ir lietuviško kapitalo Estijos biokuro tiekėjos „First Opportunity“ (buvusi „Bionovus“) sandorius dėl biokuro įsigijimo – dėl jų taryba bendrovėms buvo skyrusi milijonines baudas.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT), papildomai išnagrinėjęs bendrovių ir KT ginčą, birželio 4 dieną paliko nepakeistą prieš metus priimtą savo nutartį, kuria panaikintas tarybos 2015 metų gruodžio sprendimas „Vilniaus energijai“ skirti 19 mln. eurų, o „First Opportunity“ – 3,529 mln. eurų baudų. Teismas taip pat nurodė KT atlikti papildomą tyrimą.

Pernai birželį savo sprendimą LVAT motyvavo tuo, kad KT vertindama ginčo sandorius netinkamai pasirinko geografinę rinką, kurioje veikė įmonės – ji buvo apribota 100 kilometrų atstumu nuo Vilniuje veikusio „Vilniaus energijos“ biokuro katilo. Anot teismo, šiuo atveju turi būti atskirtai nustatyta „First Opportunity“ dalis rinkoje, kurioje ji parduoda smulkintą biokurą, ir „Vilniaus energijos“ dalis rinkoje, kurioje ji perka smulkintą biokurą.

KT pateikus papildomų argumentų dėl geografinės rinkos apibrėžimo, LVAT pernai gruodį atnaujino bylos nagrinėjimą, tačiau savo sprendimo nepakeitė.

„Konkurencijos taryba nepakankamai motyvavo savo pasirinkimą rinką apibrėžti būtent iš pirkėjo, o ne tiekėjo pusės (...) Vadovaujantis tarybos pasirinktu geografinės rinkos apibrėžimu (...) yra neįmanoma objektyviai ir teisingai apskaičiuoti rinkos uždarymo mastą ir įvertinti kitas aplinkybes, turinčias lemiamą įtaką bendrovių susitarimo vertinimui“, – rašoma birželio 4 dienos LVAT nutartyje.

KT 2015 metais nustatė, kad bendrovės susitarė, jog „Vilniaus energija“ penkerius metus šilumos gamyboje naudojamą biokurą pirks tik iš „First Opportunity“. Tokiu būdu, anot tarybos, „Vilniaus energija“ nepasinaudojo galimybe biokurą pirkti iš kitų tiekėjų galimai mažesnėmis kainomis, todėl šis susitarimas galėjo turėti neigiamą poveikį konkurencijai ir vartotojams.

Energetikos ministerija anksčiau skelbė, kad „Vilniaus energija“ iš tuometinės „Bionovus“ biokurą pirko iki 50 proc. brangiau nei rinkoje. Kainų komisijos vadovė Inga Žilienė anksčiau yra sakiusi, kad „Vilniaus energija“ už biokurą mokėdavo po 250 eurų už toną naftos ekvivalento, kai biržoje jis kainavo 168 eurus.

2016 metų rugsėjį, atlikusi „Vilniaus energijos“ reguliuojamos veiklos auditą, Kainų komisija paskelbė, kad bendrovė 2012-2014 metais nepagrįstai gavo 24,3 mln. eurų viršpelnio, kuris turi būti grąžintas šilumos vartotojams.

KT sprendimu, abiem bendrovėms buvo paskirtos 10 proc. jų pardavimų vertės baudos.

Vilniaus apygardos administracinio teismas (VAAT) 2016-ųjų spalį buvo patvirtinęs, kad „Vilniaus energija“ ir „First Opportunity“ sudarė beveik du su puse metų trukusį draudžiamą susitarimą biokuro tiekimo rinkoje, tačiau „Vilniaus energijai“ baudą sumažino beveik 2 mln. eurų iki 17,104 mln. eurų, o „First Opportunity“ – 352,9 tūkst. eurų iki 3,176 mln. eurų.

LVAT sprendimu ši VAAT nutartis yra panaikinta.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

07:05
00:51
01:25

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką