Dabar populiaru
Publikuota: 2013 sausio 4d. 21:06

Kuboje daugėja privačių ūkių

Kuba
Mariaus Pareščiaus ir Monikos Pilkauskaitės nuotr. / Kuba

Kuboje sparčiai daugėja privačių ūkių – taip šalis siekia žemės ūkio produktų importą pakeisti vietos produkcija.

Nors Vakarų ekonomistai įspėja apie tokių užmojų pavojus, bet pastebi planinėje ekonomikoje diegiamus laisvos rinkos principus, praneša „Panorama“.

Per 65 procentus žemės ūkio produktų, kurie reikalingi šaliai, Kuba importuoja. Tačiau vyriausybei trūksta pinigų importui padengti, savo prekes užsienio rinkose parduoti pavyksta sunkiai, o kur dar JAV paskelbtas prekybos embargas. Todėl valdžia prieš penkerius metus sugalvojo milijonus investuoti į vietos žemdirbius.

Vakarų ekonomistai, aišku, įspėja, kad importo baimė ne visada pagrįsta. Jie pirštais rodo į patirtį kitų Lotynų Amerikos šalių, pirmiausia Argentinos. Kai jos vyriausybė sugalvojo, kad viską galima gaminti namuose, net patirties neturint rinkti automobilius, šalies ekonomika sustojo. Tačiau teigiamų aspektų Kubos strategijoje esama. Valdžia vietos žemdirbiams suteikė daugiau sprendimų laisvės, dabar Kubos gyventojai gali nuomoti žemę, įrangą ir patys auginti, grūdus, ryžius ar kavą.

„Dabar žmogus dirba truputį daugiau, nes pinigai skatina labiau stengtis“, – sako ūkininkas Isidro Rodrigueazas Acosta.

Tiesa, valstybės kvotų tenka laikytis. Tačiau nepaisant to, šalyje jau daugiau nei 600 tūkst. privačių žemdirbių – tai didžiausias privatus sektorius Kuboje. Vakarų apžvalgininkai tikisi, kad žemės ūkio reforma įkvėps keisti ir visą planinę ekonomiką, vyraujančią šalyje jau pusę amžiaus.

Lrt.lt
Temos: 2 Ekonomika Kuba

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką