Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gruodžio 9d. 21:28

Latvijos URM įspėjo bankus apie bendradarbiavimo su A.Lembergu riziką

Aivaras Lembergas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Aivaras Lembergas

Jungtinėms Valstijoms paskelbus sankcijas Ventspilio merui Aivarui Lembergui, Ventspilio laisvojo uosto administracijai ir dar trims organizacijoms, visiems, kas vykdys finansines operacijas su šiuo asmeniu ar subjektais, gali grėsti JAV iždo departamento Užsienio turto kontrolės biuro (OFAC) sankcijos, pirmadienį įspėjo Latvijos užsienio reikalų ministerija (URM).

Latvijos URM priminė, jog pagal įstatymą dėl tarptautinių ir nacionalinių sankcijų bei Finansų ir kapitalo rinkų komisijos taisykles OFAC sankcijos yra privalomos Latvijos finansų ir kapitalo rinkų dalyviams. Šių sankcijų taip pat turi būti laikomasi viešosios ir privačios partnerystės, ES finansavimo ir kitos užsienio finansinės pagalbos srityse.

„Užsienio reikalų ministerija prašo atsižvelgti į šią papildomą riziką ir taip pat atkreipia dėmesį į tai, jog, kol galioja sankcijos, vykdyti jau sudarytas sutartis su asmenimis, kuriems paskelbtos OFAC sankcijos, gali būti sunkiau arba neįmanoma“, – pažymima ministerijos pranešime.

OFAC pirmadienį, minint Tarptautinę kovos su korupcija dieną, paskelbė sankcijas virtinei veikėjų ir juridinių asmenų Europoje, Azijoje ir Lotynų Amerikoje, įskaitant Latvijos oligarchą ir Ventspilio merą Aivarą Lembergą.

Iždo departamento paskelbtame pranešime sakoma, jog šių priemonių pagal 2016 metų vadinamąjį Magnitskio įstatymą imamasi prieš asmenis, kurie „savo neteisėta veikla toliau griauna stabilių, saugių ir funkcionuojančių visuomenių pamatus“.

OFAC nurodė keturias organizacijas, kurios priklauso A. Lembergui arba kurias jis kontroliuoja: Ventspilio laisvojo uosto administraciją, Ventspilio plėtros agentūrą, Verslo plėtros agentūrą ir Latvijos tranzito verslo asociaciją.

Bendradarbiavimas su A.Lembergu ir minėtomis organizacijomis per 30 dienų turi būti nutrauktas.

Taip pat blokuojama visa A.Lembergo nuosavybė, jos dalys bei minėtoms organizacijoms tiesiogiai ir netiesiogiai priklausančios struktūros, kurios yra Jungtinių Valstijų teritorijoje arba kurias valdo ar kontroliuoja JAV piliečiai. Apie visą tokią nuosavybę ir struktūrą turi būti pranešta OFAC.

OFAC pažymėjo, kad sankcijos A. Lembergui, Ventspilio administracijai vadovaujančiam nuo 1988 metų, bus taikomos kaip „esamam arba buvusiam vyriausybės pareigūnui atsakingam ar tiesiogiai arba netiesiogiai susijusiam su korupcija, įskaitant valstybės lėšų pasisavinimą, privataus turto nusavinimą dėl asmeninės naudos, korupciją, susijusią su valstybės užsakymais arba gamtinių išteklių išgavimu, arba kyšininkavimą“.

A.Lembergas ne kartą buvo kaltinamas pinigų plovimu, kyšininkavimu ir piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, nurodė biuras.

Pranešime sakoma, kad A.Lembergas taip pat kontroliuoja juridinius subjektus per politines partijas arba korumpuotus politikus ir sistemingai išnaudoja šiuos subjektus ir asmenis dėl asmeninės ekonominės naudos.

„Lembergas naudojosi savo įtaka politinių partijų vadovybei, siekdamas formuoti vyriausybės darbuotojų sudėtį ir parūpinti tam tikriems vyriausybės pareigūnams postų, taip pat trukdyti kitiems vyriausybės pareigūnams gauti vadovaujančias pareigas. Be to, A. Lembergas darė spaudimą ir korumpavo teisėsaugos pareigūnus, kad apsaugotų savo interesus ir sutrukdytų politikams, kurių negalėjo kontroliuoti kitomis priemonėmis“, – sakoma pareiškime.

A.Lembergas į BNS skambučius kol kas neatsako.

Vadinamasis Magnitskio įstatymas atveria kelią uždrausti į šalį atvykti užsieniečiams, susijusiems su žmogaus teisių pažeidimais, didelio masto korupcija ar pinigų plovimu, suvaržyti jų prieigą prie JAV finansų sistemos, taip pat įšaldyti jų turtą.

Rusijos teisininkas Sergejus Magnitskis, kurio vardu pavadintas minėtas įstatymas, 2009 metų lapkritį mįslingai mirė kalėjime, prieš tai atskleidęs didžiulio masto lėšų grobstymo schemą, kurioje dalyvavo valstybės pareigūnai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 2 Latvija Sankcijos

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

00:34
00:16
00:05

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką