Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 28d. 21:01

Festivaliai Lietuvoje pradeda atsisakyti plastikinių indų – kitąmet jų neliks ir Kaziuko mugėje

Vienkartiniai indai
Vida Press nuotr. / Vienkartiniai indai

Vasarą vyksiančiame Žagarės vyšnių festivalyje vienkartiniai plastikiniai indai nebus toleruojami. Organizatoriai siūlo indus atsinešti iš namų ir taip mažinti plastiko vartojimą. Šį savaitgalį vyksiančioje Vilniaus Kaziuko mugėje vienkartinius plastikinius indus dar pamatysime, tačiau žadama, kad taip bus paskutinį kartą – kitais metais jų neturėtų likti.

Europos Parlamentui pritarus naujiems pasiūlymams dėl vienkartinių plastikinių gaminių naudojimo, visose ES šalyse jau nuo 2021 m. teks atsisveikinti su vienkartiniais plastikiniais stalo įrankiais, lėkštėmis, šiaudeliais, ausų krapštukais, balionų lazdelėmis.

Panašu, kad nuo plastiko gaminių Lietuvoje pamažu atsiribojama jau dabar. Pavyzdžiui, šiemet Žagarės vyšnių festivalyje nebus plastikinių vienkartinių indų, o kitąmet jų turėtų nelikti ir Vilniaus Kaziuko mugėje.

Didžiuliu sunaudojamų vienkartinių plastikinių gaminių kiekiu masinėse žmonių susibūrimo vietose rūpinamasi ir kitose šalyse. Mažinti plastiko vartojimą įsipareigojo 60 nepriklausomų muzikos festivalių Didžiojoje Britanijoje.

Siūlo atsinešti indus iš namų

„Žagarės vyšnių festivalis bus organizuojamas keičiant vienkartinius plastiko indus kitomis alternatyvomis“, – skelbiama feisbuke.

Žagarės regioninio parko direkcijos direktorius Mindaugas Balčiūnas 15min patikino, kad šiųmetinis Žagarės vyšnių festivalis apsieis be vienkartinių plastikinių gaminių.

„Lietuviai labai mėgsta poilsiauti gamtoje, todėl šią vasarą skatinsime ir šviesime, kad miesto lankytojai naudotų kuo mažiau plastiko. Geriau atsivežti indus iš namų, o grįžus juos išsiplauti ir nepalikti jokių šiukšlių gamtoje“, – kalbėjo jis.

M.Balčiūnas rekomenduoja visiems atvyksiantiems į šį festivalį atsivežti savo indus, o tie, kurie to nepadarys, turės galimybę naudotis tiekėjų siūlomomis plastiko alternatyvomis.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Mindaugas Balčiūnas, Žagarės regioninio parko direktorius
Alvydo Januševičiaus nuotr./Mindaugas Balčiūnas, Žagarės regioninio parko direktorius

Kol kas nėra aišku, kokios įmonės festivaliui tieks iš gamtai draugiškesnių medžiagų pagamintus indus. Galbūt festivalio prekeiviai patys turės juos pirkti, galbūt organizatoriai jais aprūpins. Kol kas nuspręsta tik dėl puodelių.

„Visi prekiautojai bus aprūpinti daugkartinio naudojimo puodeliais. Jau deramės su paslaugų tiekėjais, kurie galėtų juos suteikti. Kiek sudėtingiau su lėkštelėmis, nes jas sunku išplauti. Norime, kad jos būtų pagamintos iš ekologiškų medžiagų ar greičiau suyrančios, bet jokiu būdu ne vienkartinės plastikinės“, – pabrėžė pašnekovas.

Numatoma, kad už vieną daugkartinio naudojimo puodelį reikės palikti 1 euro užstatą.

Ekologiją reikia palaikyti ir už ją sumokėti, – akcentavo M.Balčiūnas.

Įrankiai, t.y. peiliai, šakutės, šaukštai, pasak M.Balčiūno, greičiausiai bus pagaminti iš medžio.

„Ko gero, įrankiai bus mediniai – kol kas kitų alternatyvų nerandame. Greičiausiai, jų kaina bus įskaičiuota į bendrą kainą, kurią reikės mokėti perkant maistą. Ekologiją reikia palaikyti ir už ją sumokėti“, – akcentavo pašnekovas.

Vida Press nuotr./Virtuvės įrankiai
Vida Press nuotr./Virtuvės įrankiai

Tris dienas vykstančiame Žagarės vyšnių festivalyje kasmet apsilanko vidutiniškai 40 tūkst. žmonių. M.Balčiūnas detalizavo, kaip bus užtikrinama, kad neprasprūstų nei vienas vienkartinis plastikinis puodelis ar lėkštė.

„Kontroliuosime prekiautojus ir svečius, nes festivalis vyks atviroje teritorijoje, prašysime, kad žmonės nenaudotų plastikinių indų. Tačiau kažkokių represinių baudų tikrai neplanuojame, nes jau įsitikinome, kad geranoriškas bendravimas ir švietimas yra žymiai veiksmingesnės priemonės nei kažkokios bausmės. (...) Su prekeiviais susitarti bus paprasčiau, ir renginio sąlygos bus tikrai griežtesnės. Jeigu jas pažeis, apie tolimesnį bendradarbiavimą, manau, negalės būti jokios kalbos“, – sakė M.Balčiūnas.

Atsisakyti plastiko planuoja kitąmet

Vilniaus Kaziuko mugę organizuojančios įmonės „Concept Events & Media“ vadovė Vaiva Jozaitytė 15min tikino, kad šiemet, kaip ir kasmet, šventėje pardavinėjamą maistą prekybininkai ir toliau galės dėti į plastikinius vienkartinius indus.

„Šiais metais ir taip yra daug visokių naujovių, pavyzdžiui, pirmą kartą įdiegta elektroninė prekybos vietų pardavimo sistema. Kaziuko mugę mes organizuojame pirmus metus po ilgos pertraukos, mes dar negalime prašyti tokių dalykų. Prekybininkui ir taip bus visko daug, todėl naujienas integruoti reikia po truputį“, – kalbėjo ji.

„Concept Events & Media“ Kaziuko mugę Vilniuje organizavo tris kartus – 2009, 2010 ir 2011 metais.

Vida Press nuotr./Vienkartiniai indai
Vida Press nuotr./Vienkartiniai indai

Tačiau V.Jozaitytės teigimu, pokyčių galime tikėtis jau kitąmet.

„Mes galvojome mugėje naudoti iš ekologiškų medžiagų pagamintus indus, kreipėsi ir partneriai, bet mes patys nusprendėme, kad tai yra per greitai ir negalime kitų priversti to daryti. Kitais metais – taip. Aš ir pati esu už tai, kad būtų naudojami ekologiški indai“, – sakė V.Jozaitytė.

Kitais metais – taip. Aš ir pati esu už tai, kad būtų naudojami ekologiški indai, – teigė V.Jozaitytė.

Esą, greičiausiai, tokiu atveju iš gamtai draugiškų medžiagų pagamintais indais turės pasirūpinti prekybininkai.

„Tai reikėtų daryti pardavėjams – tiems, kurie siūlo savo paslaugas“, – patikino ji.

Sostinės Kaziuko mugėje, kuri trunka tris dienas, kasmet apsilanko maždaug 500 tūkst. žmonių.

Festivaliai užsienyje įsipareigojo mažinti plastiko vartojimą

Mažinti sunaudojamų vienkartinių plastikinių gaminių kiekį masinėse žmonių susibūrimo vietose įsipareigojama ir kitose šalyse. Pavyzdžiui, dar pernai tai padarė 60 nepriklausomų muzikos festivalių Didžiojoje Britanijoje, skelbia BBC.

Vienas iš jų – „Glastonbury“ muzikos festivalis, kiekvienais metais sutraukiantis šiuolaikinės muzikos gerbėjus. „Glastonbury“ organizatoriai tikino, kad šių metų birželį vyksiančiame festivalyje plastikiniai buteliai bus uždrausti.

Festivalio organizatorių teigimu, anksčiau 5 dienas trunkančiame festivalyje buvo sunaudojama apie 1 milijoną plastikinių butelių.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Plastikiniai buteliukai
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Plastikiniai buteliukai

Nepriklausomų festivalių asociacijos vadovas Paulas Reedas „The Guardian“ teigė, kad vienkartinių plastikinių gaminių naudojimas festivaliuose yra „viena iš didžiausių verslo ir visuomenės problemų“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:11
02:11
01:08
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką