Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 08 12, 12:22

LB: didesnį sąskaitos deficitą lėmė 1,6 mlrd. eurų dividendai užsienio investuotojams

Sumažėjęs Lietuvos eksportas ir išaugęs importas birželį kiek pablogino užsienio prekybos balansą – Lietuvos einamosios sąskaitos deficitas padidėjo, o tai daugiausia tai lėmė Lietuvos įmonių užsienio investuotojams išmokėti dividendai, siekę 1,6 mlrd. eurų, pranešė Lietuvos bankas (LB).
Pinigai
Pinigai / 123RF.com nuotr.

LB Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus ekonomistas Mantas Vilniškis sako, kad didžiausias deficitas fiksuotas būtent pirminių pajamų balanse, kurį labiausiai padidino dividendai.

„Rinkos dalyviai užsienio investuotojams paskirstė dalį uždirbto pelno – mokėjimų balanso statistikoje dividendų mokėjimas įtrauktas į pirmines pajamas, todėl artimiausiais šių metų mėnesiais einamosios sąskaitos balansas, tikėtina, sugrįš prie įprastų dydžių ir toliau svyruos tarp subalansuoto ir nedidelio deficito, kuriam didžiausią poveikį turės užsienio prekybos balansas“, – pranešime sakė M.Vilniškis.

Jo teigimu, Lietuvos ekonomikos augimą pastaraisiais metais, be kitų veiksnių, skatino ir užsienio investuotojų lėšos, kurias Lietuvos įmonės naudojo investicijoms į plėtrą – buvo didinami gamybos pajėgumai, vyko jos automatizavimas bei tyrimai, plečiami produktai ar paslaugos.

Be šių vienkartinių veiksnių, šalies einamosios sąskaitos deficitas siekė apie 350 mln. eurų ir buvo 9 proc. didesnis nei vidutiniškai pirmąjį ketvirtį – tai daugiausia susiję su užsienio prekybos balansu, teigia LB.

Prekybos paslaugomis balansas birželį ir toliau buvo perteklinis, tačiau prekybos prekėmis balanso deficitas padidėjo. Prekių eksportas per birželį sumažėjo 2,9 proc., o tai daugiausia lėmė sulėtėjęs mineralinių ir energijos produktų eksportas dėl „Orlen Lietuvos“ remonto.

Su tuo susijęs ir importo smukimas gegužę, ir padidėjimas birželį: gegužės mėnesį rengiantis kuro talpyklų remontui importas krito 14,9 proc., o jiems einant į pabaigą gamybai reikalingos žaliavos buvo grąžinamos į buvusį lygį ir importas vėl padidėjo 10,8 proc.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką