Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

​Lėkdama nuo ekonomikos skardžio, kartu su savimi Rusija nusitemps ir artimiausias kaimynes, grėsmė kyla ir Lietuvai

Maskva
123RF nuotr. / Maskva
Šaltinis: 15min
0
A A

JAV sekretorius Johnas Kerry praėjusį mėnesį bandė paaiškinti, kokie yra sudėtingi sprendimai dėl sankcijų Rusijai taikymo. JAV ir ES jau taiko sankcijas tam tikrai ribotai žmonių grupei kaip bausmę už Krymo aneksiją. Tačiau šios sankcijos yra tik dvelksmas to, ką reikštų griežtos – pavyzdžiui, kokios taikomos Iranui – sankcijos, rašo „The Fiscal Times“.

„Jeigu pradėsime eiti tuo keliu, pajaus ne tik Rusija, pajusime ir mes“, – sakė J.Kerry. Aišku, vieni nukentės daugiau nei kiti. Ironiška, kad JAV ir jos sąjungininkėms smarkiau spaudžiant Rusiją, labiausiai gali nukentėti valstybės, bijančios Rusijos agresijos.

Įsivaizduokime, kad Rusijoje prasideda recesija. Dėl to sumažėja importo paklausa. JAV tai praktiškai nieko nereikštų. 2011 metais JAV produkcijos į Rusiją eksportas sudarė mažiau nei procentą viso eksporto. Tuo metu Rusijos artimiausios kaimynės, išsigandusios jos agresijos, gali nukentėti labiausiai.

Ironiška, kad JAV ir jos sąjungininkėms smarkiau spaudžiant Rusiją, labiausiai gali nukentėti valstybės, bijančios Rusijos agresijos.

Nuo 2011 metų apie 27 proc. Ukrainos eksporto sudaro eksportas į Rusiją. Moldova, taip pat laikoma potencialiu V.Putino taikiniu, apie 26 proc. produkcijos išveža į Rusiją.

Ukrainos šiaurinė kaimynė – Baltarusija – gali prarasti daugiau nei bet kuri kita valstybė, Rusijai sumažinus importą, nes apie 32 proc. Baltarusijos eksporto sudaro eksportas į Rusiją.

Pavojus gresia ir toms valstybėms, kurios nėra Rusijos įtakos zonoje. Buvusios Sovietų Sąjungos respublikos – Lietuva, Latvija, ir Estija – greičiausiai nesulauks Rusijos invazijos, nes priklauso NATO. Nepaisant to, valstybių ekonomikai Rusija yra labai svarbi. Lietuva ir Estija po 14 proc. eksporto prekių ir paslaugų išveža į Rusiją, Latvija – 9 proc.

Prekes į Rusiją eksportuoja ir galingiausios Europos valstybės – Vokietija ir Italija (po 3 proc.), Prancūzija (2 proc.). Šie skaičiai nėra dideli, tačiau, žinant, kokioje situacijoje dabar yra Europos ekonomika, net ir mažesnis eksporto smukimas gali turėti reikšmingą poveikį.

Šią savaitę Tarptautinis valiutos fondas (TVF) pareiškė, kad dėl Ukrainos krizės Rusija atsimušė į mūrinę sieną.

„Ir taip lėtėjančią Rusijos ekonomiką paveikė geopolitinis neužtikrintumas, kylantis iš karinio Rusijos ir Ukrainos konflikto. Šiemet tikimasi 0,2 proc. augimo“, – rašoma TVF pranešime.

Rusijoje ir toliau trauksis investicijos. Per tris mėnesius Rusija neteko 51 mlrd. dolerių kapitalo.

Papildomos sankcijos Rusijai neabejotinai padidintų spaudimą V.Putinui. Tačiau pasekmes pajaustų ne tik Rusija.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką