Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2016 rugsėjo 14d. 14:43

Lemiamą mūšį dėl Darbo kodekso laimėjo Seimas – prezidentės veto atmestas

Šios kadencijos Seimas susirinko į paskutinę sesiją
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Seimo posėdis

Parlamentarai nusprendė – atmesti prezidentės Dalios Grybauskaitės pasiūlytas Darbo kodekso pataisas ir pritarti tam variantui, dėl kurio susitarė birželį. Naujasis darbo kodeksas laimėjo solidžiu skirtumu: 74 parlamentarai buvo už, 39 - prieš, o 10 Seimo narių susilaikė balsuojant dėl prezidentės veto atmetimo. Veto atmetimui reikėjo 71 balso.

Intriga – iki paskutinės minutės

Prezidentė darbo santykius liberalizuojantį Darbo kodeksą vetavo, sakydama, kad jis nepakankamai užtikrina darbuotojų teises ir „įteisina darbdavių dominavimą“. Vyriausybė ir darbdaviai mano, kad naujasis kodeksas padės sukurti naujų darbo vietų ir užtikrins Lietuvos konkurencingumą.

Suprasti akimirksniu

  • Birželį Seimo priimtas Darbo kodeksas numato, kad darbdaviai gali susitarti su darbuotojais dirbti nenustatytą laiką
  • Atostogos truks 20 darbo dienų, jeigu dirbama penkias darbo dienas per savaitę
  • Nutraukiant darbo sutartį darbuotojas turės būti įspėjamas prieš vieną mėnesį, o išdirbus trumpiau negu vienerius metus – prieš dvi savaites
  • Trumpesnės atostogos, ilgesni viršvalandžiai, „nulio valandų“ darbo sutartys, lankstesnis darbo valandų skaičiavimas, naujos darbo tarybos ir kitos naujovės

Balsavimas kėlė didelę intrigą, nes pirmadienį Tarptautinis valiutos fondas paragino Lietuvą priimti naująjį Kodeksą. Tačiau stiprėjo ir priešininkų gretos – trečiadienį Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė prezidentės veto. Konservatoriai prieš balsavimą sakė, kad geriau sutikti su prezidentės veto, tačiau po to iškart registruoti naujas pataisas. Socialdemokratų nuomonė buvo priešinga.

Diskusijos – minučių tikslumu

15.48 val. Investuotojų forumas tuoj pat pasveikino Seimo sprendimą. „Seimas kadenciją baigia išmintingu sprendimu, kuris turės įtakos Lietuvos ekonomikos plėtrai artimiausius dešimtmečius“, – rašoma forumo pranešime. Teigiama, kad nors naujajame Darbo kodekse yra trūkumų, tai didelis žingsnis į priekį visai Lietuvai – tiek darbuotojams, tiek darbdaviams, tiek investuotojams.

15.42 val. Seimas priėmė Darbo kodeksą. Už balsavo 74 parlamentarai, 39 buvo prieš, 10 susilaikė.

15.39 val. Prasideda balsavimas.

15.25 val. Prieš prasidedant galutiniam balsavimui atskiri Seimo nariai reiškia savo nuomones.

15.19 val. Premjeras Algirdas Butkevičius kalbą pradėjo nuo padėkos tiems, kas jį kūrė.

„Išsivaduokime iš baimės, būkim ryžtingi, drąsūs ir laisvi“, – siūlė premjeras. Pasak jo, jei yra norinčių dirbti 12-14 valandų, kodėl jiems turime uždaryti duris. „Nebe socializmas, mielieji“, – sakė A.Butkevičius. Premjeras gyrė šios kadencijos darbą, priminė, kad Lietuva dabar skolinasi su minusinėmis palūkanomis. Emocingai kalbėjęs premjeras siūlė pasidomėti, kiek yra laisvų darbo vietų dabar. „Kvalifikuota ir nepigi darbo jėga turi būti“, – sakė jis.

A.Butkevičius mano, kad nebuvo išvengta klaidų svarstant Darbo kodeksą. Tačiau atmetus veto, sakė jis, galima greičiau pataisyti tai, kas būtina. Kitu atveju ši Seimo kadencija jau nespės nieko padaryti.

15.17 val. liberalas Gintaras Steponavičius sakė, kad lankstesnis Darbo kodeksas nėra grėsmė dirbantiesiems. „Jie diktuoja darbo sąlygas, o ne darbdavys. Darbo rinkoje situacija įtempta, specialistai yra medžiojami. Todėl negalioja samprata, kad darbdavys yra stipresnis“, – sakė jis. Liberalas sakė, kad nereikia kištis į darbo trukmę – yra žmonių, kurie gali ilgiau dirbti. Todėl jis pakartojo, kad Liberalų sąjūdžio frakcija balsuos prieš veto.

Darbo kodeksas
Darbo kodeksas

15.12 val. „Darbietis“ Kęstutis Daukšys neabejoja, kad naujasis Darbo kodeksas leistų sukurti daugiau darbo vietų. Tačiau diskusijos, jo manymu, tapo asmeninių ambicijų kovos lauku. Jo neįtikina kalbos tų, kurie nėra sukūrę darbo vietų. „Meskit tas ambicijas į šoną“, – siūlė kolegoms parlamentaras, pritariantis naujajam Darbo kodeksui.

15.07 val. Socialdemokratas Algirdas Sysas: „Būti ar nebūti – kyla hamletiškas klausimas. Man kartais nepatinka, ką daro prezidentė, bet reikia atsiriboti nuo prezidentės asmeniškumų“, – sakė jis. Jo nuomone, reikia gerbti ir mokslininkų, kurie kūrė Darbo kodeksą, darbą. Tačiau Seimas, politiko manymu, pamiršo, dėl ko buvo labiausiai diskutuota prieš svarstant Darbo kodeksą. Jis pasisakė prieš „nulines“ darbo sutartis. A.Sysas sakė, kad geriau taisyti kelias pataisas, o ne daugumą.

15.01 val. Liberalas Eugenijus Gentvilas pareiškė, kad blogai, kai sisteminės bėdos imamos taisyti kadencijos pabaigoje. „Tai pamoka visiems, ateinantiems į valdžią“, – sakė jis. Jis pripažino, kad ne visi liberalų siūlymai birželio mėnesį pakliuvo į Kodeksą. „Prezidentės veto reikia atmesti, kad būtų priimtas pažangesnis Kodeksas“, – sakė jis. Liberalas abejoja, ar, pavyzdžioui, „nulinės“ darbo sutartys bus plačiai taikomos. Ši naujovė, jo nuomone, pritrauks naujus žmones į darbo rinką. „Naujasis Darbo kodeksas suteiks naujas galimybes įsidarbinti jaunimui“, – mano jis.

15.00 val. Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė pareiškė, kad jos neįtikino B.Vėsaitės argumentai.

14.59 val. Socialdemokratė Birutė Vėsaitė minėjo “Uber„, „“CityBee“ kompanijas. Ir teigė, kad dėl globalios ekonomikos keičiasi tvarka. „Blogiausia, kas gali nutikti – likti prie senojo kodekso“, – sakė ji. Išeitinių išmokų fondas esą pagelbėtų atleidžiamiems. Beje, Seimas kol kas nenutarė galutinai dėl jo.

B.Vėsaitė vis dėl to mano, kad reikia pritarti prezidentės veto, ir teikti naujas pataisas. „Būtų rastas protingas balansas tarpo darbdavių ir darbuotojų“, – sakė ji.

14.54 val. „Darbietis“ Mečislovas Zasčiurinskas įsitikinęs, kad reikia priimti prezidentės veto. „Reikia pripažinti, kad mūsų balsavimas už Kodeksą buvo klaida“, – sakė jis. Jis kalbėjo, kad valstybė turi ginti dirbančiuosius, ir naujasis Kodesas esą to neužtikrintų. „Atskirtis didėja – turtingieji tampa dar labiau turtingais, o tie kiti žmonės – skursta“, – sakė jis, kuris teigė nesutikęs nei vieno dirbančiojo, kuris pasisakė už naująjį Kodeksą.

M.Zasčiurinskas mano, kad gyventojai emigruoja dėl to, kad jų darbdaviai negina. Todėl jis dar kartą pasiūlė pritarti prezidentės veto.

​14:50 val. „tvarkietis“ Petras Gražulis sako, kad buvo nueitas ilgas kelias Kodekso link. Jis sakė pritartų dviem trečdaliams prezidentės pastabų. „Bet kodėl pasirinktas griovimo kelias?“ – klausė jis. Politikas pastebėjo, kad prezidentės patarėjai dalyvavo diskusijose, todėl jis stebėjosi, kad šalies vadovė atmetė galutinį variantą. „Darbuotojų trūkumas rinkoje. Kai tokios sąlygos – ar tikrai ims darbdaviai ims ir išnaudos darbuotojus? Jie stengiasi išlaikyti tą žmogų“, – sakė jis.

P.Gražulis abejoja, ar darbdaviai ims piktnaudžiauti, jei įsigaliotų Darbo kodeksas. Todėl jis pasiūlė atmesti veto.

​14:45 val. Konservatorius Rimantas Dagys sako manantis, kad nėra sąžininga, kai mažinamos neįgalumo išmokos, atleidimas be priežasties. „Ar tikrai pritariame, kad atlyginimai turėtų būti sumažinti už sutrumpintą darbo laiką, kai sąlygos yra kenksmingos“? Seimo narys vardina ir toliau jautriausias ir labiau kritikuojamas naujojo Darbo kodekso nuostatas. Jis minėjo, kad Estijos kodekso nuostatos Lietuvoje buvo atmestos kaip pavyzdys.

14.42 val. Konservatorius Kęstutis Masiulis sako, kad reikia naujo Darbo kodekso. Tačiau jis irgi mano, kad reikia pritarti prezidentės veto. „Šis žingsnis humaniškesnis ir geresnis“, – sakė jis. Jo manymu, reikia ir toliau tvarkyti „defektus“.

14.33 val. Seimas pradėjo svarstyti prezidentės veto dėl Darbo kodekso.

Pirmoji konservatorių frakcijos vardu kalbėjo konservatorė Irena Degutienė . Ji sakė, kad Lietuva atsidūrė dilemoje: priimti prezidentės veto arba atmesti. Ji siūlė priimti veto, ir po to registruoti naujas pataisas.

Temos: 2 Veto Darbo kodeksas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Smurtą tėvų šeimoje mačiusi Loreta ėmėsi socialinės iniciatyvos: „Pabandykime tas moteris suprasti“

Pasaulis kišenėje

Palanga laukia antplūdžio: gelbėtojai primena, jog Baltija klastinga

Aktualu

Dalia Grybauskaitė ir Ramūnas Karbauskis išėjo į atvirą kovą – kuo tai gresia valstybei?

Aktualu

Avarija geležinkelyje: prieš apklausą lietuviui prireikė medikų pagalbos, italų advokatui jis paaiškino savo veiksmus katastrofos metu

Verslas

JAV pradėjo kriminalinį tyrimą dėl manipuliavimo bitkoinų kainomis

Paskutinis sezono „Ginčas“: ar Kaunas pajėgus surengti Finalo ketvertą?

Gazas

„Toyota“ britų norą įteisinti tik tuos automobilius, kurie galės elektra įveikti 80 km, vadina neapgalvotu

Atmintinė vartotojui: 8 būdai, kaip apriboti arba uždrausti asmeninių duomenų rinkimą

Maistas

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių. Umbrijos dvelksmas: du pagrindiniai pirmieji patiekalai – gnocchi ir strangozzi

Aktualu

Donaldas Trumpas atšaukė planuotą susitikimą su Kim Jong Unu: paskelbė atvirą laišką Pirmininkui

24sek

D.Motiejūnas – apie susidomėjimą iš NBA, „Žalgirį“ ir Lietuvos rinktinę

Aktualu

Laurai Matjošaitytei teko pasiaiškinti dėl slapto pasimatymo su „valstiečiais“

Kultūra

Birželio pradžioje Lietuvoje vyks Pasaulio viktorinos čempionatas: pasitikrinti žinias gali visi norintys

Lukiškių aikštėje atidaryta skaitykla po atviru dangumi „Vilnius skaito“

Verslas

15min studijoje: ką galime veikti su savo duomenimis, įsigaliojus įmones gąsdinančiam reglamentui

24sek

Rimantas Kaukėnas sportbačių ant vinies nekabina: „Esu labai neapsisprendęs“

Vardai

„Pikaso“ narys Rokas Laureckis susituokė su čiuožimo trenere Aida Rybalko

Verslas

S.Skvernelis neabejoja, kad Žemės ūkio ministerija atsidurs Kaune, dėl Aplinkos ministerijos – neaišku

Aktualu

Jungtinė Karalystė pasmerkė rusų pokštininkų skambutį užsienio reikalų sekretoriui B.Johnsonui: ką jis pasakė?

Aktualu

Gabiausius ISM studentus „100 talentų“ stipendija motyvuoja likti Lietuvoje

Naujienos

Gyvenimas

Smurtą tėvų šeimoje mačiusi Loreta ėmėsi socialinės iniciatyvos: „Pabandykime tas moteris suprasti“

Pasaulis kišenėje

Palanga laukia antplūdžio: gelbėtojai primena, jog Baltija klastinga

Aktualu

Dalia Grybauskaitė ir Ramūnas Karbauskis išėjo į atvirą kovą – kuo tai gresia valstybei?

Vardai

Edita Daniūtė – apie gyvenimą Italijoje, sužadėtinio meilę cepelinams ir įkurtuves naujuose namuose

Aktualu

Avarija geležinkelyje: prieš apklausą lietuviui prireikė medikų pagalbos, italų advokatui jis paaiškino savo veiksmus katastrofos metu

Verslas

JAV pradėjo kriminalinį tyrimą dėl manipuliavimo bitkoinų kainomis

Paskutinis sezono „Ginčas“: ar Kaunas pajėgus surengti Finalo ketvertą?

Atmintinė vartotojui: 8 būdai, kaip apriboti arba uždrausti asmeninių duomenų rinkimą

Gazas

„Toyota“ britų norą įteisinti tik tuos automobilius, kurie galės elektra įveikti 80 km, vadina neapgalvotu

Maistas

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių. Umbrijos dvelksmas: du pagrindiniai pirmieji patiekalai – gnocchi ir strangozzi

Aktualu

Donaldas Trumpas atšaukė planuotą susitikimą su Kim Jong Unu: paskelbė atvirą laišką Pirmininkui

24sek

D.Motiejūnas – apie susidomėjimą iš NBA, „Žalgirį“ ir Lietuvos rinktinę

Kultūra

Birželio pradžioje Lietuvoje vyks Pasaulio viktorinos čempionatas: pasitikrinti žinias gali visi norintys

Lukiškių aikštėje atidaryta skaitykla po atviru dangumi „Vilnius skaito“

Verslas

15min studijoje: ką galime veikti su savo duomenimis, įsigaliojus įmones gąsdinančiam reglamentui

24sek

Rimantas Kaukėnas sportbačių ant vinies nekabina: „Esu labai neapsisprendęs“

Vardai

„Pikaso“ narys Rokas Laureckis susituokė su čiuožimo trenere Aida Rybalko

Aktualu

Laurai Matjošaitytei teko pasiaiškinti dėl slapto pasimatymo su „valstiečiais“

Verslas

S.Skvernelis neabejoja, kad Žemės ūkio ministerija atsidurs Kaune, dėl Aplinkos ministerijos – neaišku

Aktualu

Jungtinė Karalystė pasmerkė rusų pokštininkų skambutį užsienio reikalų sekretoriui B.Johnsonui: ką jis pasakė?

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką