Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Lietuva įsipareigojo gyventi pagal išgales

Europos Vadovų Tarybos posėdyje dalyvaujanti Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė ir dar 24 ES valstybių vadovai pasirašė naująją Europos sutartį dėl stabilumo, koordinavimo ir valdysenos ekonominėje ir pinigų sąjungoje, kuri įpareigos Europos šalis laikytis griežtos finansinės drausmės ir vykdyti atsakingą ekonominę politiką.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo Europos Vadovų Tarybos posėdyje.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo Europos Vadovų Tarybos posėdyje.

Nors sutartis yra privaloma euro zonai, prie jos prisijungė visos ES valstybės, išskyrus Jungtinę Karalystę ir Čekiją. Pagrindinė, vadinamoji auksinė, sutarties taisyklė įpareigos šalis siekti subalansuoto arba perteklinio valstybės biudžeto (metinis struktūrinis biudžeto deficitas turi neviršyti 0,5 proc. nominalaus BVP). Ši nuostata turės būti perkelta į nacionalinę teisę.

Įstatymais įtvirtinus finansinę drausmę, pasak valstybės vadovės, neatsakingi politikai negalės išlaidauti ir neatsakingai elgtis su šalies pinigais.

Prezidentės teigimu, pasirašydama sutartį Europa pareiškė tvirtą politinę valią atsakingai tvarkyti finansus ir pasiuntė aiškų signalą tarptautinėms rinkoms apie savo vykdomos politikos patikimumą.

„Sutarties svarba Europai yra strateginė ir ilgalaikė. Finansinė drausmė tampa ne deklaracija, o teisiniu kiekvienos sutartį pasirašiusios šalies įsipareigojimu. Tai rimtas signalas tarptautinėms rinkoms ir ekonominio stabilumo garantas. Lietuva tikrai laikysis visų pagrindinių principų, nes, kaip ir visas Baltijos ir Skandinavijos regionas, jų laikosi jau dabar. Tai mūsų filosofija ir visų Šiaurės ir Baltijos valstybių atsakingas požiūris į savo ekonomikas", – prieš sutarties pasirašymą sakė prezidentė.

Pasirašiusios sutartį valstybės įsipareigoja tarpusavyje aptarti ir, reikalui esant, koordinuoti planuojamas stambias reformas. Jos taip pat turės informuoti apie savo planus skolintis finansų rinkose.

 

Sutartis taip pat numato rengti neformalius euro zonos šalių vadovų susitikimus dukart per metus. Prie sutarties prisijungusios ne euro zonos valstybės į šiuos posėdžius bus kviečiamas bent vieną kartą per metus.

 

Sutartis įsigalios 2013 m. sausio 1 d., ją ratifikavus 12 euro zonos šalių. Ją pasirašiusios ne euro zonos šalys turės apsispręsti, ar nori taikyti kai kurias nuostatas dar iki euro įsivedimo. Tai jos turės paskelbti sutarties rafitikavimo metu.

 

Prezidentės teigimu, dabar pasirašydama sutartį, Lietuva išreiškia tvirtą politinę valią laikytis finansinės drausmės.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius