Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvai gresia energetikos krizė, perspėja išeivijos ekspertai

Įspėjimas
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Įspėjimas
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Grupės Amerikos lietuvių mokslininkų Energetikos ministerijai pateiktoje studijoje dėl padėties Lietuvos elektros energijos sistemoje ir jos perspektyvų teigiama, kad uždarius Ignalinos atominę elektrinę (IAE) per artimiausius trejus metus elektros kaina gali išaugti dvigubai, be to, gali sutrikti elektros gamyba ir tiekimas.

Jungtinėse Valstijose gyvenantis daktaras Stasys Bačkaitis, inžinierius Viktoras Jautokas ir profesorius iš Kanados Rimas Slavickas savarankiškai parengtoje studijoje nurodo, kad 2010–2012 metais elektros energijos kaina Lietuvos vartotojams beveik padvigubės ir sieks 50–60 centų už kilovatvalandę, pirmadienį rašo dienraštis „Vilniaus diena“.

Studijoje teigiama, kad jeigu Rusija dėl politinių priežasčių nuspręstų nutraukti dujų tiekimą Lietuvai, šalies energetikos sistema susidurtų su beveik neįveikiamais sunkumais.„Tolimesnėje ateityje ji gali siekti net 75–90 centų“, – teigiama studijoje. Elektros kaina, pasak mokslininkų, priklausys nuo įvairių veiksnių. Svarbiausi jų – gamtinių dujų ir naftos kaina pasaulio rinkosj, taip pat Lietuvos pasirengimas turėti pakankamai alternatyvios energijos gamybos šaltinių arba galimybių įsigyti pigios elektros.

Studijoje teigiama, kad jeigu Rusija dėl politinių priežasčių nuspręstų nutraukti dujų tiekimą Lietuvai, šalies energetikos sistema susidurtų su beveik neįveikiamais sunkumais.

„Importas iš Švedijos ir Lenkijos bus galimas tik tuomet, kai bus pastatytos elektros jungtys, tai yra ne anksčiau kaip 2016 metais. Nors galimas ribotas importas iš Suomijos per neseniai pastatytą jungtį į Estiją, jis pirmiausia gali būti naudojamas Estijos ir Latvijos poreikiams“, – rašo užsienio lietuvių mokslininkai.

Jie taip pat abejoja, ar Lietuva pajėgs sutelkti reikiamus finansus naujos atominės elektrinės statybai Visagine. Atkreipiamas dėmesys į Rusijos ir Baltarusijos planus pastatyti branduolines jėgaines Kaliningrado srityje ir Astravo rajone, netoli Vilniaus.

„Šių jėgainių iškilimo perspektyvoje bus sudėtinga rasti investuotojų, norinčiųrizikuoti apie 6–8 mlrd. JAV dolerių (14,7–19,6 mlrd. litų) Visagino atominės elektrinės statybai“, – rašoma studijoje.

Todėl siūloma pasvarstyti apie kelių nedidelių atominių elektrinių statybą Lietuvoje. Studijoje priminta viena iš naujausių inovacijų branduolinės energetikos srityje – mažų, vos 25 megavatų, atominių elektrinių statyba JAV.

„Jas galima būtų pastatyti kaip nepriklausomai veikiančius vienetus įvairiuose regionuose, aptarnaujančius iki 20–25 tūkst. namų ūkių. Tokių minielektrinių veikimo laikas būtų penkeri šešeri metai, neliktų radioaktyvių atliekų“, – pabrėžė ekspertai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką