Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2016 08 04, 09:00

Lietuviai abejingai stebi latvių žingsnius drausti dirbti prekybos centrams poilsio dienomis

Latvijoje ketinama uždrausti prekybos centrams dirbti švenčių dienomis, o vėliau – ir sekmadieniais. Šios šalies prekybininkų asociacija kartu su profsąjungomis susitarė kreiptis į parlamentą su siūlymu priimti įstatymą. Tačiau lietuviai neketina sekti kaimynų pėdomis, nes esą to labiausiai nepageidauja patys pirkėjai. 
„Rimi“ prekybos centras
Prekybos centras / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Šalia pasienio su Lietuva gyvenantiems latviams netrukus švenčių dienomis greičiausiai teks važiuoti apsipirkti į Lietuvos prekybos centrus. Kaimyninėje šalyje prekybos centrai švenčių dienomis neturėtų dirbti. Dėl to jau susitarė Latvijos prekybininkų asociacija ir prekybos įmonių darbuotojų profesinė sąjunga. Tiesa, paskutinį žodį tars Latvijos parlamentas.

Ir poilsis, ir menkos pajamos

„Tie žmonės, kurie nespės apsipirkti iki švenčių dienos, galės tai padaryti mažose parduotuvėse. Žmonės be duonos ir pieno tikrai neliks“, – sakė H.Danusevičius.

Kaip 15min teigė Latvijos prekybininkų asociacijos prezidentas Henrikas Danusevičius, prekybininkai švenčių dienas turėtų praleisti su šeimomis.

„Prekybos tinklų darbuotojai turėtų ilsėtis, ir to siekia jų profesinės sąjungos. Pirkėjai nuo to nenukentės, nes galės apsipirkti mažose parduotuvėse“, – teigė H.Danusevičius.

Ir tai dar ne viskas. Sekmadieniais taip pat siūloma uždrausti dirbti prekybos centrams. Tiesa, tai latviai nori padaryti kiek vėliau.

Henrikas Danusevičius
Henrikas Danusevičius

Pasak H.Danusevičiaus, darbas sekmadieniais didiesiems prekybos centrams neatneša daug pajamų, o išlaidos yra dvigubai didesnės, nes darbuotojams reikia mokėti didesnį atlygį.

Leistų atsikvėpti mažoms parduotuvėms

Tačiau visai kitaip kalba prekybos tinklo „Maxima“ atstovai. Jie sako, kad kaip tik sekmadienį pirkėjams yra patogiausia apsipirkti.

„Sekmadieniai neretai yra ta diena, kai klientai kartu su šeima vyksta apsipirkti artėjančiai savaitei, tad manome, kad didžiajai mūsų klientų daliai būtų sunku pakeisti savo apsipirkimo įpročius, jei būtų nuspręsta sekmadieniais nedirbti“, – 15min pateiktame komentare teigė „Maxima“ prekybos tinklo komunikacijos vadybininkė Milda Januškevičienė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./„Maxima“ Žvėryne
Luko Balandžio / 15min nuotr./„Maxima“ Žvėryne

Tačiau latviai turi ir kitą priežastį, kodėl didieji prekybos tinklai neturėtų dirbti poilsio dienomis.

„Tie žmonės, kurie nespės apsipirkti iki švenčių dienos, galės tai padaryti mažose parduotuvėse. Tai didins mažų prekybininkų konkurencingumą, žmonės be duonos ir pieno tikrai neliks“, – pažymėjo Latvijos prekybininkų asociacijos vadovas. Todėl švenčių dienomis ir sekmadieniais siūloma leisti dirbti mažoms parduotuvėms.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kaimo parduotuvė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kaimo parduotuvė

Be to, asociacija mano, kad darbdaviai, leisdami ilgiau pailsėti darbuotojams, gaus daugiau naudos.

Lietuviai nesako griežtai prieš

Lietuvos prekybininkų atstovai sako, kad latviai tęsia diskusiją, kuri prasidėjo Lietuvoje. Mūsų šalyje kai kurie politikai siūlė drausti prekybos centrams dirbti poilsio dienomis.

„Anksčiau ir Lietuvoje siūlyta nedirbti švenčių dienomis, tačiau šios idėjos politikai nepalaikė“, – 15min teigė Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovas Laurynas Vilimas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas

Jis teigė, kad asociacija nėra prieš šį draudimą. „Tačiau jis turėtų galioti visiems, neišskiriant jokių prekybos įmonių. Būtų neteisinga, jei draudimas dirbti švenčių dienomis galiotų trims prekybos tinklams. Tai pažeistų konkurencijos teisę“, – įsitikinęs L.Vilimas.Tuo tarpu Latvijoje siūloma uždrausti dirbti tik didiesiems prekybos tinklams. H.Danusevičius neslepia, kad tokią naujovę stumia ne tik dėl to, kad labai rūpinasi kasininkų poilsiu. „Norime padėti ir mažesniems prekybininkams“, – teigė jis.

Beje, iš jo vadovaujamos asociacijos stambieji Latvijos prekybos tinklai išstojo praėjusiais metais ir įsteigė savo organizaciją.

Paskaičiavo, kad neapsimoka?

Tiek Lietuvoje, tiek Latvijoje sprendimas, ar leisti dirbti prekybos tinklams švenčių dienomis ir sekmadieniais, priklauso politikams. Pasak L.Vilimo, valdžia greičiausiai paskaičiavo, kiek mokesčių negautų, jei parduotuvės nedirbtų. „Žmonės savaitgaliais gauna didesnes algas, nuo kurių priskaičiuojama daugiau mokesčių“, – pastebėjo Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovas.

Jo kolega Latvijoje H.Danusevičius nėra tikras, ar draudimui pritars parlamentas. „Žinot, politikai yra priklausomi nuo didžiųjų kompanijų. Mes matome, kaip juos veikia verslas“, – kalbėjo jis.

Sako, kad dauguma nepritaria

Lietuvoje veikiančių prekybos tinklų atstovai sako, kad draudimui dirbti sekmadienį nepritartų dauguma pirkėjų.

„Jau kelerius metus atliekame pirkėjų apklausas, kurių rezultatai kasmet rodo tą patį – pirkėjai pageidauja, jog įprastai jų lankomos parduotuvės dirbtų ir savaitgaliais, ir šventinėmis dienomis. Taip jiems ne tik netenka keisti savo kasdienių apsipirkimo įpročių, bet ir patogu apsipirkti naujai savaitei ar švenčių metu įsigyti nedidelių papildomų pirkinių, kurių jiems neplanuotai prireikia“, – sakė „Maximos“ komunikacijos vadybininkė M.Januškevičienė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./„Lidl“ prekybos centro atidarymas S.Neries gatvėje Vilniuje
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./„Lidl“ prekybos centro atidarymas S.Neries gatvėje Vilniuje

Ji pažymėjo, kad šiuo metu, leidžiant prekybos centrams dirbti švenčių dienomis ir sekmadieniais, didžioji dalis „Maxima“ parduotuvių yra atviros pirkėjams. Tiesa, tinklo parduotuvių darbo laikas paprastai per šventes būna maždaug ketvirtadaliu trumpesnis nei įprasta. „Taip pat turime parduotuvių, kurios sekmadieniais nedirba išvis, tačiau tai pavieniai atvejai“, – sakė M.Januškevičienė.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką