Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvių pensijoms kitąmet trūks 17,3 mlrd. litų (atnaujinta 13.00 val.)

Pensininkai
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Pensininkai
Šaltinis: 15min
0
A A

Europos gyventojams, išeisiantiems į pensiją 2011–2051 metais, trūks labai didelės pajamų dalies, kad jie galėtų oriai jaustis. Tai rodo gyvybės draudimo bendrovės „Aviva“ ir audito bendrovės „Deloitte“ atliktas tyrimas.

„Nusistovėjusi aksioma, kad išėję į pensiją turime gauti bent 70 proc. buvusių pajamų“, – pristatydama tyrimo rezultatus sakė įmonės „Aviva Lietuva“ generalinė direktorė Asta Ungulaitienė ir pabrėžė, kad lėšų iki šios sumos trūks visų Europos Sąjungos šalių, taip pat Rusijos ir Turkijos pensininkams.

Tyrimo duomenys rodo, kad jau 2011 metais visoje Europoje pensijoms trūks 1,9 trln. eurų. „Tie 1,9 trln. eurų yra suma, kurią būtina sutaupyti išeisiantiems į pensiją žmonėms 2011 metais. Taip pat – proporcinga dalis išeisiantiems į pensiją vėlesniais metais, kai taupoma kasmet lygiomis dalimis“, – paaiškino A.Ungulaitienė.

„Eurostat“ duomenimis, šiemet 100 darbingo amžiaus Lietuvos gyventojų išlaiko 23 pensininkus. Prognozuojama, kad 2050 metais 100 darbingo amžiaus žmonių išlaikys 45 pensininkus, o 2011–2051 metais Lietuvoje į pensiją išeis 1,6 mln. gyventojų.

Lietuvoje pensijoms, kad žmonės gyventų visavertiškai, kitąmet trūks papildomų 5 mlrd. eurų (17,3 mlrd. litų). Tai yra beveik 10 tūkst. litų per metus, arba 806 litų per mėnesį, žmogui. „Visam pensiniam amžiui susidarytų 140 tūkst. litų“, – skaičiavo A.Ungulaitienė.

Didžiausias pensijų stygius, tyrimo duomenimis, bus juntamas turtingiausiose šalyse, kur žmonių pajamos iki pensijos yra vienos didžiausių Europoje, nes tai esą reiškia, kad jiems reikės ir didesnės pensijos.

Vienam Lietuvos gyventojui per metus trūks 2,8 tūkst. eurų. Tuo tarpu Jungtinėje Karalystėje vienam gyventojui trūks 8,2 tūkst. eurų. Mažiausiai trūks Vengrijos ir Italijos gyventojams – 1,7 tūkst. eurų per metus.

A.Ungulaitienė aiškino, kad tyrimo metu buvo aiškinamasi ir tai, ar pensijų stygių europiečiai galės padengti iš kitų turimų lėšų. „Paprastai juk turi kažkokio turto, indėlių banke“, – sakė bendrovės „Aviva Lietuva“ vadovė.

Tyrimas, anot jos, parodė, kad vienas europietis priklausomai nuo šalies, kurioje gyvena, per ateinančius dešimtmečius kito – ne pensinio – turto turės nuo 10 tūkst. iki 180 tūkst. litų. Tačiau to esą pakaks padengti tik maždaug 20 proc. pensijų stygiaus. „Taigi pensijų stygius lieka milžiniškas“, – tikino A.Ungulaitienė.

Jos teigimu, šis stygius bent kiek sumažėtų, jei valstybė skatintų pačius žmones taupyti pensijai ir padidintų valstybinių kaupiamųjų sistemų (II pakopa) apimtis. Savo ruožtu pats žmogus turėtų stengtis taupyti, nes jo pragyvenimo lygis išėjus į pensiją priklauso nuo to, kiek jis sutaupo per visą darbingą amžių.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką