Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 10d. 10:59

Lietuvoje veikiantys bankai JAV pavyzdžiu neseka: kriptovaliutas stebi, bet dar nedraudžia

Kriptovaliutos
123RF.com nuotr. / Kriptovaliutos

Prieš savaitę trys didžiausi JAV bankai pranešė, kad neleis pirkti kriptovaliutų kredito kortelėmis, tai yra skolintomis iš bankų lėšomis, dėl pernelyg didelės su tuo susijusios rizikos. Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai kol kas to nedraudžia, tačiau tikina, kad kriptovaliutų santykius seka itin atidžiai.

„JPMorgan Chase“, „Bank of America“ ir „Citigroup“ pranešė, kad stabdo bitkoinų ir kitų kriptovaliutų įsigijimus jų išduodamomis kredito kortelėmis. Tai reiškia, kad šie didieji JAV bankai nebenori prisiimti rizikos, kuri kyla, kai klientas pastaruoju metu smarkiai svyruojančias kriptovaliutas perka kredito kortelėmis, tai yra skolintomis lėšomis.

Tokius sandorius nuspręsta uždrausti dėl smarkiai pastaruoju metu krintančios jų vertės (vien bitkoinas nuo gruodžio vidurio pigo perpus), ketinimų reguliuoti šią rinką, įtarimų, kad kriptovaliutų rinka padeda slėpti pinigus ir kursto nelegalią veiklą. Leidimas pirkti kriptovaliutas finansų institucijoms gali sukurti didelį galvos skausmą tuo atveju, jeigu tokios valiutos įsigijęs žmogus neteisingai prognozuos jos vertę ir nebegalės sugrąžinti skolos. Tiesa, debeto kortelėmis, tai yra pasinaudojant savo pinigais, bankai ir toliau leis pirkti kriptovaliutas.

Lietuvoje kol kas didieji komerciniai bankai drausti tokių sandorių neketina, tačiau dėl su jais susijusių rizikų atidžiai stebi tokius atsiskaitymus.

SEB prašo paaiškinti sandorius kriptovaliutomis

SEB banko Atitikties departamento direktorius Kazimieras Zaveckas atkreipė dėmesį į Lietuvos banko pernai rudenį išsakytą poziciją dėl kriptovaliutų – Lietuvos banko prižiūrimos finansų įstaigos turi aiškiai atriboti savo veiklą nuo virtualių valiutų ir neteikti su jomis susijusių paslaugų.

Su kriptovaliutomis susijusi veikla yra valiutų pirkimas, laikymas ir pardavimas, ICO (pirminis kriptovaliutos platinimas), žetonų platinimas, galimybė atsiskaityti kriptovaliuta, investicijos į jas ir pan.

15min nuotr./Kriptovaliutų kainos nuosmukis
15min nuotr./Kriptovaliutų kainos nuosmukis

„Tokios veiklos SEB bankas nevykdo, taip pat bankas neatidaro sąskaitų kriptovaliutų keitykloms“, – aiškino K.Zaveckas.

Bankas savo klientų mokėjimų iš kriptovaliutų keityklų ar į jas automatiškai neblokuoja, nesvarbu, iš kokios sąskaitos ar kortelės toks mokėjimas yra atliekamas.

„Tačiau dėl egzistuojančių papildomų rizikų ir įgyvendindamas pinigų plovimo prevencijos reikalavimus SEB bankas vykdo tokių operacijų stebėseną ir atlieka tyrimus. Tais atvejais, kai klientai vykdo operacijas su kriptovaliutomis, bankas, norėdamas nustatyti, ar operacija nėra įtartina, kreipiasi į klientą, prašydamas pateikti papildomus duomenis – paaiškinimą apie lėšų kilmę, pagrindžiančius dokumentus. Jeigu klientas pateikia visą reikalingą informaciją – mokėjimas yra įvykdomas, tačiau jeigu klientas atsisakytų pateikti informaciją – bankas privalėtų stabdyti operaciją kaip keliančią įtarimus“, – aiškino SEB atstovas.

„Swedbank“: bankas turi teisę stabdyti sandorį

„Operacijos kriptovaliutomis suteikia nemažai galimybių nuslėpti tiek siuntėją, tiek gavėją, todėl gali būti naudojamos pinigų plovimui ar terorizmo finansavimui. Taip pat perkant kriptovaliutą gali pasitaikyti atvejų, kai kliento lėšos gali būti pasisavinamos nusikaltėlių, pavyzdžiui, perimant elektroninėje piniginėje esančią kriptovaliutą arba panaudojus kitus sukčiavimo būdus“, – 15min sakė Vytautas Danta, „Swedbank“ Atitikties tarnybos vadovas Lietuvoje.

Operacijos kriptovaliutomis suteikia nemažai galimybių nuslėpti tiek siuntėją, tiek gavėją, todėl gali būti naudojamos pinigų plovimui ar terorizmo finansavimui, – sakė V.Danta.

Bankas taip pat nedraudžia klientui įsigyti kriptovaliutų, tačiau tokiems sandoriams taip pat yra skiriamas papildomas dėmesys dėl minėtų rizikų.

„Bankas įdėmiai stebi klientų elgseną ir reikalui esant gali imtis ribojimų. „Swedbank“, įgyvendindamas pinigų plovimo prevencijos reikalavimus, naudoja daugiapakopę klientų ir jų atliekamų operacijų kontrolės sistemą. Pagal įstatymus bankas privalo nustatyti klientų lėšų kilmę, siekdamas užkirsti kelią pinigų plovimui.

Pavyzdžiui, klientas, ketinantis pirkti kriptovaliutų, gavo įplaukų iš kitų asmenų ar įnešė į sąskaitą lėšų grynais pinigais, tad jis turi gebėti pagrįsti, kokia buvo lėšų kilmė. Visais atvejais bankas gali paprašyti ir sandorius pagrindžiančių dokumentų, siekiant įsitikinti, ar teiginiai yra teisingi. Jeigu bankas negauna paaiškinimų arba jie yra neišsamūs, bankas gali nevykdyti mokėjimų, spręsti dėl tolesnių santykių su klientu ir informuoti teisėsaugos institucijas“, – aiškino V.Danta.

„Luminor“: kriptovaliutų sandorių daugėja

„Pastebime, kad paskutiniu metu mokėjimų, susijusių su kriptovaliutomis, skaičius auga“, – 15min sakė Giedrė Masedonskaitė, „Luminor“ Pinigų plovimo prevencijos departamento vadovė.

Pastebime, kad paskutiniu metu mokėjimų, susijusių su kriptovaliutomis, skaičius auga, – 15min sakė Giedrė Masedonskaitė.

Pasak jos, prekybą kriptovaliutomis „Luminor“ vertina kaip ypač didelę riziką pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo atžvilgiu.

„Dėl šios priežasties tokiais atvejais atliekame sugriežtintą transakcijos ir kliento patikrą, prašome pateikti pinigų kilmės bei kitus reikalingus dokumentus – tokiu būdu siekiame tinkamai valdyti riziką. Klientui atsisakius pateikti banko prašomą informaciją, arba tais atvejais, kai jos nepakanka, kad būtų tinkamai suvaldyta rizika, negalime aptarnauti sandorio ar teikti klientui paslaugų“, – aiškino banko atstovė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

01:06
02:24
01:41

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką