Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ūkio banko nebeliks: Lietuvos bankas siūlo Šiaulių bankui perimti Ūkio banką, indėlininkai savo pinigų atsiimti negali

Spaudos konferencija
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Spaudos konferencija
Šaltinis: 15min
0
A A

Pirmadienio vakare Lietuvos banko valdyba svarstė, ką daryti su Ūkio banku. Iš keturių alternatyvų pasirinkta trečioji – pradėti derybas su Šiaulių banku dėl Ūkio banko perėmimo. Nustatyta, kad banko įsipareigojimai turtą viršija 1,1 mlrd. Lt. Kol derybos su Šiaulių banku nebus baigtos, banko veikla neatnaujinama.

Banko laikinajam administratoriui Adomui Audickui pateikus išvadas Lietuvos bankui dėl tolesnės Ūkio banko veiklos, Lietuvos bankas siūlo Ūkio banką perduoti Šiaulių bankui.

„Nusprendė, kad tikslinga pasirinkti trečiąją alternatyvą iš keturių pasiūlytų – pasiūlyti laikinajam administratoriui pradėti derybas su Šiaulių banku“, – sakė Vitas Vasiliauskas.

Tai reiškia, kad Ūkio bankas bus skaidomas į „gerąjį“ ir „blogąjį“. Blogasis bus paliktas Ūkio banke ir jam keliamas bankrotas, o dėl sveikosios dalies perdavimo deramasi su Šiaulių banku.

Laikinasis Ūkio banko administratorius Adomas Audickas Lietuvos bankui pateikė keturias alternatyvas – banko rekapitalizaciją, banko bankrotą, banko turto perdavimą kitam bankui, laikinojo banko įkūrimą ir perdavimą jam.

Banko rekapitalizacija yra per brangus variantas: „Vertinome, kokį kiekį atidėjinių reikėtų suformuoti. Kiekis yra didžiulis, įsipareigojimai už banko turtą yra didesni 1,1 mlrd. Lt. Reikėtų į banką įnešti visą atidėjinių sumą“, – sakė A.Audickas.

Laikinojo banko įkūrimas taip pat būtų per brangus – A.Audicko teigimu, jis pirmus šešerius metus veiktų nuostolingai. Bankroto skelbti taip pat neapsimokėjo, nes banką išgelbėti įmanoma, o bankroto atveju indėlininkams reikėtų išmokėti apie 2,7 mlrd. Lt indėlių. Tokiu atveju, tikėtina, Indėlių ir investicijų draudimo fondas patirtų apie 1,1 mlrd. Lt nuostolį.

Kaltas Romanovas

Kaip ir skelbta anksčiau, Ūkio banko problemos daugiausia susijusios su Vladimiro Romanovo projektais. Blogos paskolos išduotos nekilnojamojo turto objektams Maskvoje, Biračo molžemio gamyklai, objektams Škotijoje, Žalgirio stadionui.

Banko turtas buvo apskaitomas didesne nei realia verte. Pavyzdžiui, miškų masyvas vertintas 60 mln. Lt, nors jo reali vertė, kaip paaiškėjo vėliau, tėra 900 tūkst. Lt.

Be smulkiųjų akcininkų, kurie turi 25,52 proc. akcijų, Ūkio banką valdo du akcininkai – V.Romanovas (64,92 proc.) ir UAB „First partneriai” (9,56 proc.). Nedidelę pastarosios bendrovės akcijų dalį valdo Svetlana Romanovskaja. Didžiausią akcijų dalį valdo akcinė bendrovė „Pramprojektas“, už kurios taip pat stovi V.Romanovas, Olga Gončaruk, finansų maklerio įmonė „Finbaltus“, kurios valdyme dalyvauja ŪBIG.

15min.lt primena, kad banko veiklą sustabdyti nutarta vasario 12 dieną.

Lėšomis naudotis ir toliau negalima

Kol nebus sutarta su Šiaulių banku dėl Ūkio banko sveikojo turto perėmimo, klientai ir toliau negalės naudotis savo pinigais, esančiais Ūkio banke.

„Banko veikla yra sustabdyta, moratoriumas nėra atšauktas. Kol vyks derybos, banko veikla nebus atnaujinama“, – sakė V.Vasiliauskas.

Tikimasi derybas su Šiaulių banku baigti per šią savaitę. Taigi geriausiu atveju savo lėšomis gyventojai ir įmonės galės pradėti naudotis tik kitą savaitę.

„Derybos tik prasideda. Matysime, kuo baigsi, ar tos derybos pasibaigs sandorio užbaigimu, ar nieko neįvyks“, – sakė V.Vasiliauskas.

Tarp perkeliamų draustų įsipareigojimų ir perkeliamo drausto turto atsiranda maždaug 800 mln. Lt skirtumas.

„Tas skirtumas turi būti padengtas. (...) Priklausomai nuo perkeliamo turto kategorijų, kas bus derybų objektas, suma svyruoja nuo 600 mln. Lt iki milijardo litų“, – sakė V.Vasiliauskas.

Trūkumą dengs Indėlių ir investicijų draudimo fondas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką