Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos darželiai sulauks 74 mln. Lt ES paramos (nuotraukos)

Darželiai laukia renovacijos darbų
Aliaus Koroliovo/ 15min.lt nuotr. / Darželiai laukia renovacijos darbų.
Šaltinis: 15min
0
A A

Varvantys stogai, vamzdynų avarijos, kiauri langai, susidėvėjusi santechnika ir seni baldai – tai tik dalis darželius kamuojančių skaudulių, kuriuos galėtų išvardyti ne tik šių įstaigų vadovai bei darbuotojai, tačiau ir darželinukų tėvai.

Ilgus metus didesnės paramos negavę ir tik iš savivaldybės lėšų retkarčiais aplopyti vaikų darželiai netrukus sulauks solidesnių finansinių injekcijų, jas skiria Europos Sąjungos (ES) struktūriniai fondai. Devyniolika darželių įvairiuose Lietuvos regionuose jau laukia renovacijos darbų pradžios – šioms ikimokyklinio ugdymo įstaigoms parama jau skirta, o iki 2015-ųjų jos sulauks dar  beveik 100 darželių.

Iki 2015-ųjų – 74 mln. Lt. ES paramos

Lietuvoje jau pradėti vystyti ikimokyklinio ugdymo įstaigų atnaujinimo projektai pagal 2007–2013 m. ES struktūrinių fondų paramos priemonę „Investicijos į ikimokyklinio ugdymo įstaigas”, ją kuruoja Švietimo ir mokslo ministerija. Iš viso iki 2015 metų ES paramos turėtų sulaukti 113 Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigų, tam ES skiria 74 mln. Lt, dar 14 mln. Lt – miestų savivaldybės. Tai bus didžiausia investicija į ikimokyklinio ugdymo įstaigas nuo pat Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo.

Aliaus Koroliovo/ 15min.lt nuotr. /Darželiai laukia renovacijos darbų
Aliaus Koroliovo/ 15min.lt nuotr. /Darželiai laukia renovacijos darbų

Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) ir pirmųjų atrinktų ikimokyklinių įstaigų atstovai jau pasirašė  sutartis, pagal kurias pirmosioms devyniolikai įstaigų skiriama ES parama patalpų modernizacijai. Bendra pirmųjų projektų vertė – kiek daugiau nei 13 mln. Lt, per 11 mln. skiria ES, likusias lėšas – savivaldybės.

Spręs senas bėdas

Darželio renovacijos pradžios laukia Kauno lopšelio–darželio „Giliukas“ darbuotojai ir vaikų tėvai. Dar 1968 metais iškilęs pastatas iki šiol nėra matęs kapitalinio remonto. Kaip pasakojo laikinai darželio direktorės pareigas einanti Vaida Noreikienė, šiuo metu „Giliuką“ lanko apie 190 vaikų, čia veikia 11 grupių. Dvi iš šių grupių yra savaitinės, jas lanko apie 30 vaikų. Darželyje taip pat yra 4 specialios paskirties ugdymo grupės, kurias lanko įvairių specifinių poreikių turintys vaikai – su kalbos, judėjimo, mąstymo sutrikimais.  „Kadangi mūsų darželyje veikia savaitinės grupės, turime skalbyklą, kuri šiuo metu yra tikrai apverktinos būklės, higienos centro specialistai jau ne pirmus metus perspėja, kad ji nebeatitinka reikalavimų. Labai prastos būklės yra ir mūsų darželio sanitariniai mazgai,” – pasakojo V.Noreikienė.

Gavus finansavimą šiame darželyje pirmiausia ir bus sutvarkyta skalbykla, taip pat atliktas 5–ių grupių patalpų remontas. Bus atnaujintos ne tik patalpos, kur vaikai ugdomi, bet ir miegamieji, tualetai, ketinama pirkti naujus baldai. Kaip teigė V.Noreikienė, bus įrengtas ir metodinis kabinetas.

Stipriai atsinaujins ir kitas Kauno lopšelis–darželis „Spindulėlis“. Pasak šio darželio direktoriaus pavaduotojos ugdymui Vidos Trafimovienės, už skirtas gautas lėšas planuojama iš esmės rekonstruoti keturių grupių patalpas: „Nekeisime tik vamzdynų, visa kita bus atnaujinta. Įsigysime ir naujus baldus, atnaujinsime sanitarinius mazgus”. Taip pat planuojama atnaujinti ir lopšelio–darželio virtuvę, kuriai būtina nauja įranga. Viena iš darželio patalpų bus skirta naujam metodiniam centrui, šiam centrui taip pat bus perkami nauji baldai, stovės kompiuteriai, rašymo lentos.

Nekantriai laukia pokyčių

Dar vienas darželis, su kuriuo jau pasirašyta rėmimo sutartis –  Birštone veikiantis lopšelis–darželis „Vyturėlis”. Kaip pasakojo jo direktorė Vitalija Adamonienė, darželis pastatytas 1987 metais, o šiuo metu jį lanko 145 vaikai. Šiame darželyje pastaraisiais metais itin daug bėdų kėlė bendrieji pastato vamzdynai: šalto ir karšto vandens, o taip pat nuotekų. „Vidutiniškai kartą per metus įvykdavo rimtesnė vamzdynų avarija. Gavus ES finansavimą bus pakeista vamzdynų Mūsų darželis veikia jau dvidešimt septintus metus, tačiau, pavyzdžiui, sanitariniai mazgai neatnaujinti nuo pat įkūrimosistema, atlikti vidaus apdailos darbai, apšiltintos sienos, įrengtas metodinis kabinetas,“ – būsimus darbus vardino „Vyturėlio” vadovė.

Svarbiems pokyčiams ruošiasi ir Rietavo lopšelis–darželis, anot jo vadovės Stefos Steponavičiutės, šioje įstaigoje ketinama atnaujinti virtuvės įrangą, įsigyti naujų baldų, kompiuterinės įrangos, taip pat renovuoti susidėvėjusius sanitarinius mazgus bei atlikti įvairius patalpų remonto darbus. „Mūsų darželis veikia jau dvidešimt septintus metus, tačiau, pavyzdžiui, sanitariniai mazgai neatnaujinti nuo pat įkūrimo“, – teigė lopšelio–darželio direktorė.

Turi galimybę kelti kvalifikaciją

Teigiamos permainos laukia ne tik ikimokyklinių įstaigų infrastruktūros. ES lėšos jau naudojamos ir tam, kad lopšelių–darželių vadovai, auklėtojai bei kiti su ikimokykliniu ugdymu susiję specialistai galėtų kelti savo kvalifikaciją – jiems suteikiama galimybė dalyvauti specialiuose mokymuose.

Tam skirta daugiau nei 11 mln. litų. Mokymai prasidėjo jau pernai, o per trejus metus ketinama apmokyti daugiau kaip pusketvirto šimto lopšelių–darželių vadovų, savivaldybių švietimo skyrių darbuotojų bei daugiau kaip 3 tūkstančius auklėtojų. 

Logotipas

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką