Dabar populiaru
Publikuota: 2009 spalio 30d. 10:02

„Lietuvos dujos“ Kainų komisijos sprendimus vadina politiniu reguliavimu

„Gazprom“ kreipėsi į Stokholmo arbitražą.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Dujos

Dujų importo ir transportavimo bendrovės „Lietuvos dujos“ atstovai Kainų komisijos sprendimus vadina politiniu reguliavimu. Jų teigimu, pernelyg dažnas kainų ribų keitimas stabdo įmonės ilgalaikius planus.

„Jeigu plėtojate kokią nors veiklą ir yra nustatytos kažkokios taisyklės penkerių metų laikotarpiui, bet jos per trejus metus pasikeičia tris kartus iš esmės, tai kalbėti apie stabilų planavimą ir stabilią veiklą nėra kaip“, – sako bendrovės Strateginio vystymo skyriaus viršininkas Saulius Bilys.

Kitąmet dujų kainos gyventojams augti beveik negalės, nes Kainų komisija sumažino dujų transportavimo kainų viršutines ribas, pranešė LTV laida „Šiandien“. Kainų komisijos vadovas sako, kad dujų kaina vartotojams nuo kitų metų nedidės arba gali didėti tik 1–2 proc.

Viršutinės kainų ribos perskaičiuojamos jau trečią kartą per trejus metus. Toks dažnas perskaičiavimas pykdo „Lietuvos dujas“.  „Jų darbas yra skųstis, mūsų –  tas kainas nustatyti. Kažkuria prasme yra, be abejo, ir vaidybos elementas. Buvo pakeistas dujų įstatymas ir atitinkamai dėl pakeisto įstatymo turėjome keisti savo metodikas bei skaičiavimo principus“, – tvirtina Kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys.

„Lietuvos dujų“ nuomone, komisija tiesiog manipuliuoja skaičiais. Pavyzdžiui, šalyje dujų suvartojama vis mažiau, todėl auga dujų transportavimo sąnaudos, tačiau į kainų skaičiavimus komisija jas įtraukia mažesnes.

„Iš tikrųjų jų natūrinė apyvarta ar parduotų dujų kiekis sumažėjo 30 procentų. Ir jei mechaniškai reguliuotume kainas, kainos turėtų augti – dėl šito šoko. Bet negalima vien vartotojams permesti to šoko. Jį iš dalies turi prisiimti ir įmonė“, – teigė V.Poderys.

Tačiau ir komisijos, ir bendrovės atstovai sutaria: kitų metų galutinė dujų kaina vartotojams priklausys ne nuo transportavimo kainų ribų, o nuo to, kiek už dujas mokėsime „Gazprom“.

„Kol kas mes nesame tikri dėl pačių dujų kainos, kurios yra pririštos prie mazuto, prie naftos kainos. Kol kas planuojame, kad kainos bus to paties lygio arba 1–2 proc. gali didėti“, – sakė V.Poderys.

Anot „Lietuvos dujų“ atstovų, gamtinių dujų kaina gyventojams gali augti tiek, kiek išaugs PVM – 2 proc. Kainų komisija kitų metų dujų kainų prognozes žada pateikti lapkričio pabaigoje. Tuomet turėtų aiškėti ir galutinė kaina vartotojams.

Kainų komisija nukirpo „Lietuvos dujų“ transportavimo kainų, kurios sudaro apie 40 proc. galutinės kainos gyventojams, ribas. Kitąmet dujų perdavimo kaina negalės peržengti 39 litų už 1 tūkst. kubų, skirstymo – kiek daugiau nei 168 litų. Tiekimo kainų viršutinė riba lieka lygiai tokia pat, kaip ir buvo – 53,7 lito.

Kainų komisija aiškina kainų ribas turėjusi peržiūrėti. Mat pakeitus Gamtinių dujų įstatymą, keitėsi bendrovės turto vertė ir iki 5 procentų sumažinta pelno norma. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:49
01:42
09:25

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką