Dabar populiaru
Publikuota: 2015 gruodžio 15d. 10:21

Lietuvos ekonomika 2016 m.: vyraus santūrumas

Eurų banknotai
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr. / Eurų banknotai

Nors Lietuvos ekonomika 2016 m. ir augs sparčiau nei šiemet dėl didėsiančių eksportų apimčių, tačiau BVP augimo prognozė vis dėl to yra sumažinta. Tai lėmė atsargiau vertinamos tarptautinės aplinkos perspektyvos.

Sumažinta ūkio augimo prognozė

Kaip tikina Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis, viena vertus, kylančio darbo užmokesčio skatinamas vartojimas ir augančios investicijos nuteikia optimistiškai. Vis dėlto, Rusijos ūkio nuosmukis ir trapi tarptautinės ekonominė aplinka verčia Lietuvos ūkio augimą prognozuoti atsargiai.

Naujausia prognozė yra 0,3 proc. punkto mažesnė, lyginant su skelbtąja rudenį.

Prognozuojama, kad kitąmet šalies ūkio augimas pasieks 2,9 proc., kai šiemet buvo 1,7 proc. Naujausia prognozė yra 0,3 proc. punkto mažesnė, lyginant su skelbtąja rudenį.

Rodiklio sumažinimo priežastys – tvyrantis neapibrėžtumas dėl prekybos partnerių, ypač Rusijos ir su ja finansiniais bei ekonominiais ryšiais susijusių valstybių, ūkio plėtros perspektyvų.

LB ekonomistai prognozuoja, kad vidutinė infliacija kitąmet sudarys 1,4 proc. (ankstesnė prognozė siekė 1,5 proc.). Be to, numatoma, kad toliau gali kristi ir energijos kainos, tiesa, lėčiau nei šiais metais. Manoma, kad kitų prekių ir paslaugų grupių kainų augimas nebus spartus.

Vartojimą skatins palankios kainos

Vis dėlto, Lietuvos banko ekspertai džiaugiasi, kad mūsų šalies gamintojams pavyko surasti naujų eksporto rinkų, kuomet užsivėrė vartai į Rusijos rinką.

Auganti vidaus paklausa ir investicijos kitąmet išliks svarbiausiais Lietuvos ūkio plėtrą lemsiančiais veiksniais.

Prognozuojama, kad mažėjant nedarbui ir atsirandant naujoms darbo vietoms bei kylant minimaliam mėnesiniam atlyginimui, darbo atlygis kitąmet turėtų padidėti 5 proc. Maža to, vartojimą turėtų skatinti ir vartotojams palankios kainų tendencijos.

„Pastaraisiais metais kainų nuosmukį labiausiai lėmė pasaulinių energijos žaliavų kainų mažėjimas, tačiau, šiam poveikiui išnykus, metinė infliacija jau kitąmet turėtų tapti teigiama. Vis dėlto tebevyraus žemos infliacijos aplinka, todėl, vidutiniam darbo užmokesčiui augant sparčiau nei kainoms, gyventojų perkamoji galia didės“, – tvirtina Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius Gediminas Šimkus.

Butų statyba išsikvėps

Jis užsiminė ir apie dar vieną svarbų šalies ūkio sektorių – statybas ir pokyčius jose.

„Pastaraisiais metais statybos lėmė apie trečdalį Lietuvos ekonomikos augimo“, – priminė G.Šimkus, bet pridūrė, kad pastebimas atliktų statybos darbų mažėjimas.

Jis priminė, kad per šiuos metus ketvirtadaliu išaugo neparduotų butų skaičius Vilniuje, taigi, tikėtina, kad nesant papildomam stimului, naujų butų statyba turėtų išsikvėpti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:30
02:50
01:29

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką