TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos ekonomika atsidūrė kietos recesijos gniaužtuose

Sunkumai darbe
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Lietuvos ekonomika atsidūrė kietos recesijos gniaužtuose.
Šaltinis: 15min
0
A A

Išankstiniais Statistikos departamento duomenimis, pirmąjį 2009 m. ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies realus BVP sumažėjo 12,6 proc.

Pirmojo įverčio rezultatai išsamiai neatskleidžia atskirų ūkio sektorių padėties, tačiau jau dabar matyti, jog giliausioje duobėje atsidūrė apdirbamoji pramonė, mažmeninė prekyba, statyba ir nekilnojamojo turto verslas, tuo tarpu žemės ūkį ir negamybines paslaugas teikiančiose įmonėse nuosmukis buvo šiek tiek švelnesnis. SEB banko analitikų pateikta Bloomberg ir Reuters naujienų agentūroms pirmojo šių metų ketvirčio prognozė buvo minus 13 proc. ir ji buvo grindžiama sinchronišku eksporto ir vidaus rinkos „susitraukimu“.

Tiesa, analizuojant BVP išlaidų metodu, vienas iš veiksnių veikia amortizuojančiai. Tai – grynasis eksportas, kuris, importui smunkant sparčiau nei eksportui, turėjo net teigiamos įtakos BVP kūrimui. Vargu ar tai yra didelė paguoda, kadangi kitos BVP sudedamosios dalys – namų ūkių vartojimas ir vidaus investicijos – krito tiesiog katastrofišku tempu. Nelabai ekonomikai tegalėjo padėti valdžios vartojimas, kadangi jis atsidūrė griežtos fiskalinės politikos „replėse“.

Kaip jau teigėme anksčiau, pirmasis ir antrasis šių metų ketvirtis bus tamsiausias nakties metas, kurį įveikus taps truputį lengviau. Didžiausias atsigavimo viltis siejame su grįžtančiu pasitikėjimu tarptautinėje finansų rinkoje, apie kurį vis dar tenka kalbėti būsimuoju laiku. 2009 m. pabaigoje – pirmąjį 2010 m. pusmetį turėtų pradėti atsigauti itin svarbi Lietuvai Vakarų Europos rinka, tuo tarpu Rusijos, Ukrainos ir kitų NVS valstybių ekonominio renesanso nesitikime nei šiais, nei kitais metais.

Vargu ar artimiausiais ketvirčiais atsiras specifinių, tik Lietuvai būdingų veiksnių, galinčių išjudinti šalies verslą. Ekonomikos gaivinimo planas kol kas realiai neveikia ir turi tik simbolinės įtakos ūkiniams procesams, tuo tarpu įsisenėjusios Lietuvos problemos – biurokratizuotas verslo reguliavimas, lankstumo stokojanti darbo rinka, nepalanki smulkių ir vidutinių įmonių veiklos aplinka – niekur neišnyko, nepaisant valdžios pažadų ir deklaracijų.

Atsižvelgdami į numatomą BVP pokyčių dinamiką atskirais šių metų ketvirčiais, nematome pagrindo iš esmės keisti anksčiau pateiktos prognozės, pagal kurią 2009 m. šalies ekonomika smuks 9 proc., o 2010 m. – 3,5 proc.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką