TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos ekonomika smuko beveik 3 proc. (papildyta 12.25 val.)

Pinigai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Pinigai
Šaltinis: 15min
0
A A

Statistikos departamentas praneša, kad pirmąjį šių metų ketvirtį palyginti su atitinkamu periodu praėjusiais metais, Lietuvos ekonomika smuko 2,9 proc. ir sudarė 20,648 mlrd. litų.

Anot Statistikos departamento, palyginti su ketvirtuoju praėjusių metų ketvirčiu – 12,9 procento.

Įvertinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, 2010 m. pirmąjį ketvirtį bendrasis vidaus produktas (BVP), palyginti su 2009 m. pirmuoju ketvirčiu, sumažėjo 2,8 procento, o palyginti su ketvirtuoju – 4,1 procento.

Statistikos departamentas, remdamasis išsamesniais ketvirčio duomenimis ir įvertinęs pridėtinę vertę pagal detalesnį ekonominės veiklos rūšių sąrašą, patikslino 2009 m. ketvirtojo ketvirčio BVP antrąjį įvertį. Patikslintais duomenimis, ketvirtąjį ketvirtį BVP to meto kainomis sudarė 23 464,2 mln. litų ir, palyginti su 2008 m. atitinkamu ketvirčiu, sumažėjo 12,1 procento. (Anksčiau skelbtas antrasis BVP įvertis sudarė 23 801,4 mln. litų, o jo kritimas buvo –12,8 procento.)

Bendroji pridėtinė vertė, anot Statistikos departamento, labiausiai krito statyboje, o kritimą amortizavo teigiami transporto ir sandėliavimo įmonių rodiklių pokyčiai.

Žemės ūkyje sukurtos pridėtinės vertės pokytis artimas visame šalies ūkyje sukurtos pridėtinės vertės mažėjimui. Mažiausiai pridėtinė vertė pirmąjį šių metų ketvirtį krito pramonės sektoriuje.

Patikslintais duomenimis, ketvirtąjį ketvirtį BVP sumažėjo 12,1 proc., o ne 12,8 proc. kaip skelbta anksčiau.

Papildyta 12.12 val. „Swedbank“ analitikė: tai – ilgai lauktas dugnas

Pasak analitikės,   nors 2009 metai baigėsi užuomina apie recesijos pabaigą – ekonomika augo du ketvirčius iš eilės palyginti su prieš tai buvusiu ketvirčiu – per pirmuosius tris šių metų mėnesius BVP, kaip ir tikėtasi, vėl sumažėjo. Nors kritimas buvo šiek tiek mažesnis, nei prognozuota.

„Gera žinia – tai, matyt, jau ilgai lauktas dugnas, nuo kurio ūkis atsispirs ir pradės kilti. Bloga žinia yra tai, kad grįžome šešerius metus atgal – Lietuvos BVP pirmąjį šių metų ketvirtį, atsižvelgus į kainų pokyčius, buvo toks pat kaip vidutiniškai per ketvirtį 2004 metais“, – teigia „Sewdbank“ vyriausioji analitikė Lina Vrubliauskienė. 

Gera žinia – tai, matyt, jau ilgai lauktas dugnas, nuo kurio ūkis atsispirs ir pradės kilti. Teigia analitikė.

Pasak specialistės, didžiausias kritimas jau praeityje. „Tačiau eksporto atsigavimas, kurį stebime nuo 2009 m. pabaigos, neištempė ekonomikos, nes vis dar smunkanti vidaus paklausa turėjo neigiamą poveikį šio ketvirčio rezultatams. Neigiamos įtakos turėjo ir Ignalinos atominės elektrinės uždarymas pernai metų pabaigoje“, – sako banko vyriausioji analitikė.

Dėl augančio nedarbo ir vis dar mažėjančių pajamų, pasak jos, namų ūkių vartojimas smuko toliau.

Anot specialistės, nors jau keletą pastarųjų mėnesių vartotojų pasitikėjimas stiprėjo, jis išlieka silpnas, palyginti su istoriniais duomenis – pagerėjimas nėra pakankamai didelis, kad jį būtų galima laikyti reikšmingu arba tvariu, o tai rodo, kad namų ūkių vartojimas atsigaus labai iš lėto.

„Turimi pirmojo ketvirčio duomenys, pavyzdžiui, mažmeninės prekybos apyvarta, rodo, kad gyventojų išlaidos tebemažėja. Menkas namų ūkių vartojimas šiemet dar darys neigiamą poveikį vidaus paklausos sektoriams ir importuotojams“, – teigia analitikė.

Investicijų atsigavimo požymių kol kas nebuvo matyti. Prognozuojame, kad visus 2010 metus, ypač pirmąjį pusmetį, situacija išliks sudėtinga. Vienintelis reikšmingas investicijų finansavimo šaltinis bus ES struktūriniai fondai, nes Lietuvos įmonės dar neskuba investuoti. Lūkesčiai šiek tiek pagerėjo dėl sumažėjusių Lietuvos ekonomikos rizikos įvertinimų ir gerokai atlėgusios įtampos finansų sektoriuje po palankios rinkos reakcijos į griežtas fiskalinio konsolidavimo priemones. Tačiau pagerėjusių rizikos įvertinimų rezultatai – pigesnės ir didesnės kapitalo įplaukos bei didesnis kai kurių ekonominės veiklos rūšių kreditavimas – bus matomi tik šių metų pabaigoje arba 2011 m. pradžioje.

Dėl šviesesnių pasaulio ekonomikos perspektyvų eksportuotojai atsigavimą pajuto pirmieji ir šis procesas tęsis, o grynojo eksporto poveikis, pasak specialistės, turės teigiamą įtaką BVP pokyčiams.

„Manome, kad pirmąjį šių metų ketvirtį buvo pasiektas dugnas, nuo kurio ekonomika, tikėtina, atsispirs tolimesniam augimui. O jau antroje šių metų pusėje prasidės stabilesnis ūkio atsigavimas ir galėsime kalbėti apie recesijos pabaigą. Prognozuojame, kad 2010 m. BVP kritimas bus ne didesnis nei 2 proc., o 2011 m. jau išvysime apie 3 proc. augimą“, – teigia L.Vrybliauskienė. 

Ekonomikos atsigavimas, anot jos, priklausys nuo svarbiausių mūsų šalies prekybos partnerių – jeigu jų ekonomikų atsigavimas bus lėtas ir nestabilus, mūsų ekonomikos pakilimo kelias bus netolygus.

Papildyta 12.25 val.: A. Kubilius: ekonomikos augimo prognozė išlieka optimistiška

Ministras pirmininkas Andrius Kubilius pabrėžia, jog, nepaisant pirmo ketvirčio BVP smukimo, nematantis priežasčių keisti prognozės, kad dar šiais metais ekonomika augs 1,6 procentais ir netrukus pamatysime pozityvius BVP rezultatus.

„Aiškiai matome sandėliavimo, transporto, pramonės produkcijos, mažmeninės prekybos tam tikrą atsigavimą. Tai suteikia optimizmo prognozuojant ekonomikos augimą šiais metais“, – sakė ministras pirmininkas.

G.Nausėda: statistika šiek tiek nudžiugino

Tuo tarpu SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda teigė, kad paskelbtasis BVP pokytis šiek tiek nudžiugino, bet nenustebino. Anot jo, šį kartą prognozuojančiųjų šalies ekonomikos plėtrą bendruomenė buvo kaip reta vieninga – absoliuti dauguma pranašavo BVP per metus sumažėsiant nuo 4 iki 6 proc. (SEB banko prognozė buvo minus 4,5 proc.).

Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Gitanas Nausėda
Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Gitanas Nausėda

Pasak išplatinto banko pranešimo, nors skeptikai vertins šiandien paskelbtą statistiką kaip recesijos įsitvirtinimą, pabrėžtina, kad metiniai BVP smukimo tempai nuolat „tirpo“ nuo trečiojo praėjusių metų ketvirčio. Atsižvelgiant į sezoniškumo įtaką, pirmąjį 2010 m. ketvirtį, palyginti su ankstesniuoju ketvirčiu, bendras ekonominis „pyragas“ sumažėjo 4,1 proc. Tai yra ne taip jau ir blogai, turint omenyje Ignalinos atominės elektrinės uždarymo pasekmes, vis dar snūduriavusį nekilnojamojo turto ir statybų sektorių, priverstinį arba savanorišką (rengiantis dar „juodesniam“ rytojui) namų ūkių diržų susiveržimą, apsiribojant elementarių poreikių tenkinimu.

Išplatintame pranešime taip pat teigiama, kad antrasis ketvirtis gali būti statybų verslo lūžio laikotarpis. Kol kas būtų naivu teigti apie ryškius kiekybinius pokyčius, tačiau bent jau klostosi palankios sąlygos statybininkams prisiminti savo amatą – plėtojama iš karto keletas nedidelių gyvenamųjų namų kvartalų projektų. Optimistinės transporto (išskyrus avialinijų) sektoriaus tendencijos buvo pastebimos jau nuo šių metų pradžios ir vėlesniais ketvirčiais turėti dar labiau išryškėti. Net vidaus prekyba, ilgą laiką kartu su statyba tempusi BVP į dugną, teikia tam tikrų vilčių. Didžiausių šio sektoriaus bendrovių atstovai nebelaiko 2010 metų dar vienais prarastais metais, nors nedrįsta prognozuoti ir reikšmingos plėtros. Arši konkurencija toliau stums iš rinkos mažus žaidėjus, kurie nepajėgs pakelti besikryžiuojančių kainų ir sąnaudų „žirklių“.

SEB banko analitikai nekeičia isavo santūriai optimistinės prognozės – 2010 m. BVP išaugs 1 proc., o 2011 m. – 4 proc.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką