Sportas gyvai

Lietuvos eksportas viršija prieškrizinį lygį: daugiau prekių išvežama į Aziją ir Šiaurės Ameriką

Kelis metus iš eilės Lietuvos eksportas demonstravo įspūdingus augimo tempus. Lietuvos BVP 2015 m. pirmąjį pusmetį tik 1,5 proc. viršijo prieškrizinį 2008 m. lygį, tačiau šalies eksporto apimtys prieškrizinį lygį lenkia net 50 proc. Tačiau naujieji Lietuvos eksporto rodikliai rodo, kad eksporto dinamikoje vis labiau įsivyrauja stagnacija. Tokią situaciją sąlygoja prastėjanti padėtis NVS rinkose. Lietuvos eksporto rodiklius šiemet palaiko tradicinė ES rinka ir fiksuojamas laipsniškas eksporto apimčių didėjimas į naujas rinkas, ypač į Aziją ir Šiaurės Ameriką.
Lietuviški pieno produktai Rusijos parduotuvėje
Lietuviškų maisto produktų eksportas į Rusiją sumažėjo 80 proc. / „Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr.

2015 m. pirmąjį pusmetį, palyginti su tuo pačiu 2014 m. laikotarpiu, lietuviškos kilmės prekių eksportas (be naftos produktų) sumažėjo 0,32 proc.

Lietuvos eksporto rodiklius žemyn tempia blogėjanti ekonominė situacija NVS regione, Rusijos ir kitų NVS valstybių valiutų nuvertėjimas, įvestos prekybinės sankcijos.

Per šių metų pirmąjį pusmetį, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, lietuviškos kilmės prekių eksportas į NVS regioną sumažėjo 37,4 proc., o nominalia išraiška eksporto netekimai NVS regione šiemet siekia 170 mln. eur. Eksportas į Rusiją šiemet sumažėjo 54 proc. (nominalia išraiška – 161 mln. eur), maisto produktų eksportas – 80 proc. arba 119 mln. eur.

Didele dalimi eksporto plėtrą į ES palaiko Skandinavijos rinkos.

Lietuvos eksportą šiuo metu labiausiai tempia ES rinka, kurioje fiksuojamas laipsniškas (nors ir lėtas) ekonomikos atsigavimas. 2015 m. pirmąjį pusmetį, lietuviškos kilmės prekių eksportas į ES rinką, palyginti su tuo pačiu 2014 m. laikotarpiu, padidėjo 4,6 proc., arba 184 mln. eur.

Didele dalimi eksporto plėtrą į ES palaiko Skandinavijos rinkos, pavyzdžiui, eksportas į Suomiją padidėjo 20 proc., o į Švediją – 9 proc.

Šiemet lietuviškos kilmės eksportas į Azijos regioną padidėjo 8,4 proc., arba beveik 8 mln. eur. Eksporto apimtis į naujas rinkas šiemet padidino Lietuvos chemijos produkcijos, medienos ir baldų, maisto produktų, metalo gaminių ir įrengimų gamintojai.

Šiemet itin džiugina Lietuvos eksporto dinamika į Šiaurės Amerikos rinką.

Azijos kontekste sparčiausiai didėja eksportas į Pietryčių Azijos regioną.

Eksportas į Kiniją šiemet sumažėjo 6 proc., tačiau tokius rezultatus lėmė sumažėję medienos užsakymai, o kituose segmentuose fiksuojamas tolygus augimas: maisto produktų eksportas padidėjo 50 proc., chemijos produktų eksportas išaugo trečdaliu.

Šiemet itin džiugina Lietuvos eksporto dinamika į Šiaurės Amerikos rinką: 2015 m. pirmąjį pusmetį, palyginti su tuo pačiu 2014 m. laikotarpiu, eksportas į šį regioną išaugo 42 proc. arba 53,5 mln. eur.

Eksportas į JAV šiemet padidėjo 40,5 mln. EUR, į Kanadą eksporto apimtys padidėjo 13 mln. eur. Atkreiptinas dėmesys, kad eksporto plėtra į Šiaurės Amerikos regioną yra plataus masto – augimas fiksuojamas maisto, chemijos, medienos ir baldų, metalo gaminių ir įrengimų, tekstilės gaminių segmentuose.

Įtakos Lietuvos eksporto plėtrai į Šiaurės Amerikos rinką turi įmonių dedamos pastangos naujų rinkų atradimui bei palanki JAV dolerio ir euro kurso dinamika: per metus doleris euro atžvilgiu sustiprėjo 14 proc.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Geriausia investicija – rūpinimasis savo sveikata
Reklama
Leiskite sau pasijusti geriau
Reklama
„Huawei Watch Fit 3“ – laikrodis, skatinantis pozityvius sveikatos įpročius
Reklama
Pekla ar gyvybės pradžia? Atskleidė, kaip kiekvienas grožio entuziastas gali prisidėti prie pelkių išsaugojimo
Užsisakykite
15min naujienlaiškius