Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugsėjo 15d. 13:20

Lietuvos gyventojai grįžta prie atsargaus investavimo

pinigai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / pinigai

Atsigavimas pasaulio vertybinių popierių biržose, kuris stebimas nuo kovo mėnesio, po truputį skatina ir lietuvius vėl atsigręžti į akcijų rinkas, pastebi „Swedbank“ specialistai. Investicinių indėlių sutarčių, kurių grąža siejama su pokyčiais biržose, šią vasarą pasirašyta beveik 50 proc. daugiau nei pavasarį.

„Žmonės mato stabilų, jau pusę metų besitęsiantį, augimą vertybinių popierių rinkose ir tiki, kad dabar yra tinkamas laikas ne tik taupyti, bet ir atsargiai, racionaliai investuoti. Kol kas, aišku, negalime kalbėti apie visišką investavimo pakilimą, bet matome aktyvumo tendenciją“, - sako „Swedbank“ Kasdieninės bankininkystės ir investavimo departamento direktorius Ramūnas Strauka.

„Swedbank“ specialistai pastebi, kad, kaip ir prieš krizę, lietuviai investuodami renkasi kiek rizikingesnius, bet didesnę grąžą galinčius atnešti produktus.

„Didžiausio populiarumo vasarą sulaukė su Kinijos bendrovių akcijomis susietas investicinis indėlis, kita vertus, matome, kad žmonės, tikėdami rinkų atsigavimu, nevengia rizikos – maždaug trečdalis, o kai kuriais atvejais ir pusė tų, kurie sudaro investicinio indėlio sutartis, renkasi variantą su rizikos premija“, – pastebi R. Strauka.

Rugsėjo 14 d. „Swedbank“ pradėjo platinti naują investicinį indėlį, kuris, skirtingai nuo daugumos kitų, yra susietas ne su įmonių akcijomis, bet su valiutų krepšeliu. Investicinis indėlis „Valiutų krepšelis 1“ bus platinamas iki spalio 26 dienos. Indėlio terminas – 2 metai, minimali indėlio suma – 1500 litų arba 500 eurų.

Šis investicinis indėlis yra susietas su valiutų krepšelio, kurį sudaro Brazilijos realas, Australijos doleris ir Norvegijos krona, stiprėjimu JAV dolerio atžvilgiu. Kiekviena valiuta krepšelyje vienodos svarbos ir siekia trečdalį visos krepšelio vertės.

„Atsižvelgdami į pasaulio ekonomikos situaciją, visų pirma, žaliavų paklausos didėjimą ir priemonių, kurių ėmėsi JAV Vyriausybė gaivindama šalies ūkį, pasekmes, manome, kad Brazilijos, Australijos ir Norvegijos valiutos per artimiausius metus dolerio atžvilgiu stiprės“, – sako R. Strauka.

„Swedbank“ analitikai pastebi, kad 2008 metų pabaigoje ir šių metų pradžioje stipriai kritusios žaliavų kainos lėmė ir pagrindinių žaliavas eksportuojančių šalių valiutų pigimą. Todėl valiutų krepšelis iš Brazilijos realo, Australijos dolerio ir Norvegijos kronos prarado daugiau nei ketvirtį vertės JAV dolerio atžvilgiu. Pamažu atsigaunanti pasaulio ekonomika ir 2009 metų trečiąjį ketvirtį pradėjusios augti žaliavų kainos teigiamai veikė ir šių valiutų kainas. Specialistai prognozuoja, kad šis valiutų krepšelis dolerio atžvilgiu stiprės ir ateityje.

Be to, pastebima, kad veiksmai, kuriais JAV Vyriausybė gaivina šalies ūkį ir to pasekmės – didelis einamosios sąskaitos deficitas, nuolat didėjanti išorės skola ir pinigų „spausdinimas“ – ateityje gali sukelti didelę infliaciją. Taigi, doleris gali atpigti, o tai, savo ruožtu, didins už dolerius parduodamų žaliavų kainas ir kartu stiprins žaliavas eksportuojančių šalių valiutas.

Kaip įprasta, sudarantys investicinio indėlio sutartį banko klientai gali rinktis iš keturių galimybių: indėlį litais be rizikos premijos (dalyvavimo koeficientas 260-300 proc.), indėlį litais su 10 proc. rizikos premija (dalyvavimo koeficientas 380-420 proc.), pasidėti indėlį eurais be rizikos premijos (koeficientas 45-65 proc.) ar pasidėti indėlį eurais su 10 proc. rizikos premija (koeficientas – 170-200 proc.).

Investicinis indėlis iš kitų taupymo produktų išsiskiria tuo, kad jo palūkanos gali būti daug didesnės už terminuotojo indėlio palūkanas, tačiau esant nepalankiai situacijai rinkoje, indėlis gali apskritai neuždirbti palūkanų.

Sudariusiems investicinio indėlio sutartį bankas garantuoja, kad termino pabaigoje grąžins 100 proc. investuotos į indėlį sumos, net jeigu finansinio turto, su kuriuo susietas indėlis, vertė termino pabaigoje bus nukritusi žemiau pradinės vertės. Indėlis gali būti sudaromas su rizikos premija – 10 proc. indėlio sumos dydžio papildoma priemoka –, kuri padidina indėlio dalyvavimo koeficientą. Indėlio termino pabaigoje rizikos premija nėra grąžinama.

Temos: 1 Investavimas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką