Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 sausio 30d. 08:57

Lietuvos magnatai savo kapitalą ir toliau švartuoja tulpių krašte

Amsterdame 15min tema
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Amsterdame

Stambiausi Lietuvos verslininkai vis dar lenkiasi Nyderlandams ir ten iškelia įmonių valdymą. Jie sako tai darantys ne dėl mokesčių, o dėl saugumo. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, Nyderlanduose yra beveik 400 „lietuviškų“ įmonių, kurias formaliai valdo šios šalies bendrovės ar gyventojai, ir šis skaičius kasmet auga. Olandija karaliauja Lietuvos investicijų lentelėje.

Kai turtingiausias Lietuvos gyventojas Nerijus Numavičius prieš 12 metų savo įmonių valdymą iškėlė į Nyderlandus, daug kas tai palaikė verslo magnato bėgimu nuo didesnių mokesčių. Vėliau jis paaiškino tai darantis dėl finansinio saugumo.

Lietuvoje staiga kilo idėja apmokestinti akcijų pardavimą, kai jos įsigyjamos kitomis akcijomis. Olandijoje tokių staigmenų nebūna, – sakė D.Dominienė.

Nors per 12 metų situacija mokesčių srityje keitėsi, tačiau stambieji investuotojai ir toliau renkasi Nyderlandus. Vienas naujausių pavyzdžių – Gediminas Žiemelis, kuris Nyderlanduose pernai įregistravo farmacijos holdingą „Pharnasanta Group“, sujungsiantį visas turimas farmacijos bendroves įvairiose šalyse.

VMI pripažįsta, kad darbo jai daugėja, nes kartais tenka įrodinėti apsimestinius sandorius. Statistikos departamento duomenimis, daugiausia investuota Liuksemburge (konfidencialūs duomenys) ir Olandijoje (422 mln. eurų). Tai – 2017 m. I ketvirčio duomenys.

Nori apsaugos investicijoms

Holdingą G.Žiemelis galėjo įkurti ir Lietuvoje, kur veikia „Avia Solutions Group“. „Svarbiausia priežastis, kodėl Olandija – tai investicijų apsauga“, – 15min sako G.Žiemelis. Tą patį kartojo ir N.Numavičiaus šeimos biuro „Talka“ partnerysčių vystymo vadovė Diana Dominienė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Diana Dominienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Diana Dominienė

„Iš tiesų Lietuvos mokestinė bazė yra geresnė nei Nyderlandų. Pavyzdžiui, ten pasyvios veiklos įmonių akcijų akcijų pardavimui lengvatos netaikomos, priešingai nei Lietuvoje", – 15min teigė D.Dominienė. Nyderlanduose registruota 30 proc. N.Numavičiaus turto.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Nerijus Numavičius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Nerijus Numavičius

Nyderlanduose registruotas holdingas per kitas įmones kontroliuoja Latvijos bei Estijos „Maximas“, taip pat Vilniaus, Klaipėdos ir Šiaulių „Akropolius“. N.Numavičiaus šeimos biuro „Talka“ atstovė D.Dominienė ilgai įrodinėja, kad valdymas į Nyderlandus yra iškeltas ne dėl palankesnių mokesčių.

„Galiu tvirtai pareikšti, kad Lietuva turi netgi paprastesnę apmokestinimo tvarką. Daug kainuoja olandiškas auditas, advokatų paslaugos. Ten perkelti turto valdymą yra iš tiesų labai brangu“, – tikino D.Dominienė. Tačiau visa tai atperka stabilumas, sako ji.

„Lietuvoje staiga kilo idėja apmokestinti akcijų pardavimą, kai jos įsigyjamos apmokant ne pinigais. Olandijoje tokių staigmenų nebūna. Per visus tuos metus, kai kontroliuojantis verslas yra iškeltas į Nyderlandus, ten niekas nesikeitė“, – tikino D.Dominienė. Tiesa, atsirado tam tikrų naujovių iš Briuselio, tačiau jos privalomos visoms ES šalims, taip pat ir Lietuvai.

„Vokiečių, prancūzų mokesčių mokėtojams Nyderlandai gali atrodyti itin patraukliai, palyginus su jų nacionaline mokestine aplinka. Lietuvoje situacija yra kita“, – teigia D.Dominienė.

Nepaisant to, Lietuvos verslininkai sulaukia klausimų ir iš Nyderlandų mokesčių inspekcijos, tačiau esą nekyla jokių problemų dėl interpretavimo. „Olandijos mokesčių inspektoriams reikia įrodyti, kad tu esi kaltas, o Lietuvos VMI tu pats turi įrodyti, kad nesi kaltas. Toks štai skirtumas“, – palygino N.Numavičiaus atstovė.

Sako, kad mokesčiai palankūs ir čia

Farmacijos įmonių kontroliuojantį holdingą Nyderlanduose sukūręs G.Žiemelis pastebi, kad yra klaidinga manyti, jog lietuviai holdingus Nyderlanduose kuria norėdami išvengti mokesčių. Verslininkas ir investuotojas, panašiai kaip ir N.Numavičiaus atstovai, žarstė komplimentus Lietuvos mokesčių sistemai.

„Pagal Lietuvos įstatymus kapitalo prieaugio mokesčiai juridiniams asmenims ir taip yra palankūs – išlaikius akcijas daugiau nei dvejus metus ir pardavus jas su pelnu, pelnas neapmokestinamas“, – 15min sakė G.Žiemelis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Gediminas Žiemelis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Gediminas Žiemelis

Tačiau yra naudos kitur. Pasak jo, kai galvojama apie akcijų emisijos išleidimą, reikia investicijų apsaugos. „Arba reikia paprasčiausio prestižo prieš trečiuosius asmenis. Pats svarbiausias faktorius Olandijoje – investicijų apsauga. Olandija turi pasirašiusi atskirus susitarimus beveik su 100 valstybių, kad ji gins savo šalyje registruotą įmonę prieš trečiąsias šalis. Iš esmės tai reiškia, kad kai Olandijos dukterinė įmonė patiria kurioje nors valstybėje valstybinių organų spaudimą, bendrovės teisininkai gali pareikšti ieškinį Olandijoje prieš valstybę. Ir teismai nagrinės tokį ieškinį ir net gali priimti sprendimą atlyginti verslo nuostolius ir žalą“, – 15min pasakojo G.Žiemelis.

Lietuvio „Pharnasanta group“ veikia keliolikoje šalių, planuoja žengti į JAV rinką. „Tai mums visi šios jurisdikcijos suteikiami privalumai yra svarbūs. Mūsų verslas su Lietuva mažai ką turi“, – pridūrė jis.

Tvarkosi ir paveldėjimo reikalus

Nyderlandai Lietuvos turtingus investuotojus vilioja ir dėl dar kitų priežasčių. Kaip pastebi profesinių paslaugų bendrovės „Ernst & Young“ partneris Kęstutis Lisauskas, verslo savininkams labai svarbus ir paveldėjimo klausimas, tiksliau, verslo valdymas ir turtas. Pasitaiko, kad paveldėtojai nori kontroliuoti tėvų verslą, keblumų kyla ir kai pagrindinis akcininkas miršta arba skiriasi su sutuoktine.

„Achemos“ grupės pavyzdys parodė, kad nesusitvarkius paveldėjimo reikalų ar aiškiai neatskyrus turto nuo valdymo, patį verslą gali veikti konfliktai. B.Lubys prieš mirtį nebuvo aiškiai atskyręs paveldėjimo ir valdymo reikalų.

„Verslininkams rūpi, kad paveldėtojai pernelyg anksti nepradėtų valdyti verslo, todėl Nyderlandų sistema šią problemą puikiai išsprendžia“, – pasakojo K.Lisauskas.

15min žiniomis, didžiausią verslo imperiją valdantis N.Numavičius būtent dėl to ir padarė savo verslo reorganizaciją Nyderlanduose.

„Jei yra poreikis valdymą atskirti nuo nuosavybės, kol paveldėtojai galės tinkamai valdyti verslą, Nyderlandų teisinė sistema leidžia tai pasiekti. Turi būti garantuota, kad verslas būtų valdomas kompetentingai“, – sakė N.Numavičiaus įkurtos „Talkos“ partnerysčių vystymo vadovė D.Dominienė. Netikėtai miręs B.Lubys nebuvo to sutvarkęs – ir akcininkų bei giminaičių konfliktas tapo akivaizdus.

VMI darbo daugėja

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) taip pat teigia, kad Nyderlandai Lietuvos verslui patrauklūs dėl prognozuojamo mokestinio klimato, ekonominio ir politinio stabilumo.

VMI Tarptautinio bendradarbiavimo departamento direktorius Gediminas Mudėnas užtikrino, kad nors ir nesiekiama sudaryti kliūčių lietuvių verslui keltis į Nyderlandus, tačiau „konkrečiais atvejais siekiama nustatyti neformaliuosius turto perkėlimo tikslus, tikrąsias priežastis, naudos gavėjus ir sandorius ar jų grandines vertina mokestinių pasekmių Lietuvoje kontekste“.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./VMI
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./VMI

VMI bendradarbiauja ir su kolegomis Nyderlanduose. G.Mudėnas minėjo, kad tarptautinis bendradarbiavimas išaiškina mokesčių slėpimo atvejus, nors verslininkai apsunkina darbą sudėtingais apsimestiniais sandoriais įtraukiant užsienyje steigtas įmones bei bankines sąskaitas.

VMI duomenimis, 2014 metais Olandijoje veikė 286 „lietuviškos“ įmonės, kurių pusę arba didesnę dalį valdė tos šalies įmonės, o 2016 m. jų padaugėjo jau iki 326.

„Tačiau jau yra stambių klientų, kurie nori išeiti, nes kaštai yra dideli. Verslas supranta, kad mokesčius reikia mokėti visur, ir 15 procentų pelno mokestis Lietuvoje nėra tragedija“, – sakė K.Lisauskas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Tėtis ryžosi misijai dėl Dauno sindromą turinčios dukrytės: iš Didžiosios Britanijos dviračiu atmynė į Lietuvą

Verslas

„The Guardian“: absurdas – ne Italijos populistų programa, o euro zonos taisyklės

24sek

Į Kauną sugrįžęs P.Motiejūnas – apie Šaro ateitį: „Dėl jo vieną dieną esu ramus, kitą – jau ne“

Pasaulis kišenėje

Mažoji Lietuva: kur stovi gatvės menu išmarginta bažnyčia ir kur laukia pasieniečiai

Aktualu

Skurdi reabilitacijos centro neįgaliesiems egzistencija: investavo europines lėšas ir paliko merdėti?

Aktualu

Trijų automobilių avarija Trakų rajone: 1,84 promilės girtumas ir du žmonės ligoninėje

Vardai

Jazzu po ją pakeitusių kelionių maratono grįžo į sceną su garsiaisiais švedais KOO

Aktualu

Ar gali Europos ir JAV sąjunga pergyventi Donaldą Trumpą?

Ugnies apimti Havajai ugnikalnio išsiveržimo vietoje

Aktualu

Dėl Sirijos „kovotojų“ Vilniaus oro uoste išsigandusią moterį nuramino pasieniečiai – tai tik jūreiviai

Gazas

„Augina“ automatines pavarų dėžes: „Peugeot“ 6 laipsnių meta į „šiukšliadėžę“, turi 8 laipsnių

Jordanija – kuo gundo dykumų apsuptas istorijos lobynas?

24sek

Šaro ir „Žalgirio“ sutikimas Kaune – su trenerio mėgstama „Juoda orchidėja“ ir prašymu pasilikt

Aktualu

Bernardas Gailius: Europos federacija bus. Bet mes galėtume padaryti ją geresnę

15min recenzija Kultūra

Nepavykęs Latvijos istorinis epas: filmas „Pagonių žiedas“

Verslas

Prekybos tinkluose – lietuviškos braškės su Ispanijos ir Albanijos kilmės įrašais

Vardai

Paviešintos oficialios princo Harry ir Meghan Markle karališkų vestuvių nuotraukos: grožis atima žadą

Atgaivinta XVIII a. Serbijos gyventojus šiurpinusi vietinio vampyro legenda

Vardai

Štai kaip atrodo karališkas vestuvių tortas, kainuojantis 57 tūkst. eurų

Gazas

Kuriozinė byla: už suniokoto automobilio saugojimą kaunietis sąskaitos sulaukė po 10 metų

Naujienos

Gyvenimas

Tėtis ryžosi misijai dėl Dauno sindromą turinčios dukrytės: iš Didžiosios Britanijos dviračiu atmynė į Lietuvą

Verslas

„The Guardian“: absurdas – ne Italijos populistų programa, o euro zonos taisyklės

24sek

Į Kauną sugrįžęs P.Motiejūnas – apie Šaro ateitį: „Dėl jo vieną dieną esu ramus, kitą – jau ne“

Pasaulis kišenėje

Mažoji Lietuva: kur stovi gatvės menu išmarginta bažnyčia ir kur laukia pasieniečiai

Aktualu

Trijų automobilių avarija Trakų rajone: 1,84 promilės girtumas ir du žmonės ligoninėje

Aktualu

Skurdi reabilitacijos centro neįgaliesiems egzistencija: investavo europines lėšas ir paliko merdėti?

Vardai

Jazzu po ją pakeitusių kelionių maratono grįžo į sceną su garsiaisiais švedais KOO

Kultūra

Knygos recenzija. Juokas, socialumas ir žanro problemos G.Radvilavičiūtės „Tekstų persekiojime“

Ugnies apimti Havajai ugnikalnio išsiveržimo vietoje

Aktualu

Ar gali Europos ir JAV sąjunga pergyventi Donaldą Trumpą?

Gazas

„Augina“ automatines pavarų dėžes: „Peugeot“ 6 laipsnių meta į „šiukšliadėžę“, turi 8 laipsnių

Jordanija – kuo gundo dykumų apsuptas istorijos lobynas?

Aktualu

Dėl Sirijos „kovotojų“ Vilniaus oro uoste išsigandusią moterį nuramino pasieniečiai – tai tik jūreiviai

Aktualu

Bernardas Gailius: Europos federacija bus. Bet mes galėtume padaryti ją geresnę

24sek

Šaro ir „Žalgirio“ sutikimas Kaune – su trenerio mėgstama „Juoda orchidėja“ ir prašymu pasilikt

15min recenzija Kultūra

Nepavykęs Latvijos istorinis epas: filmas „Pagonių žiedas“

Vardai

Paviešintos oficialios princo Harry ir Meghan Markle karališkų vestuvių nuotraukos: grožis atima žadą

Verslas

Prekybos tinkluose – lietuviškos braškės su Ispanijos ir Albanijos kilmės įrašais

Atgaivinta XVIII a. Serbijos gyventojus šiurpinusi vietinio vampyro legenda

Vardai

Štai kaip atrodo karališkas vestuvių tortas, kainuojantis 57 tūkst. eurų

Grąžinti verta

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Praktiški patarimai

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką